Cuda Prowansji

Wydawnictwo: Dragon
Francja, Prowansja, album, wakacje
albumy
Aarionne

Provincia Nostra - "Nasza Prowincja", tak nazywali starożytni Rzymianie Prowansję. Zróżnicowany krajobraz tego regionu południowo-zachodniej Francji tworzą szczyty górskie, kaniony wyżłobione w skałach przez rzeki, nadmorskie plaże i mokradła delty Rodanu. Wśród purpurowych pól lawendy i winnic kryją się samotne farmy. Szczyty stromych wzgórz wieńczą miasteczka o rodowodzie sięgającym średniowiecza.

Miłośnik historii znajdzie tu pozostałości rzymskich budowli, romańskie klasztory cystersów, kościółki zwieńczone sygnaturkami z kutego żelaza czy kamienne kopulaste "chatki". Amator dobrej kuchni - złociste wino, brandade aux truffes, bourride, cacheille, czy bouillabaisse, potrawy o zapachu tymianku, szałwi i rozmarynu, których same nazwy mogą wzbudzić wilczy apetyt. Turysta-plażowicz może wybierać między odludnymi wybrzeżami Camargue, fiordami na wschód od Marsylii czy modnymi i tętniącymi życiem plażami Saint-Tropez i Cannes. Amatora ekstremalnych sportów zafascynuje kanioning albo wspinaczka na skałach Gorges du Verdon, miłośnik wędrówek może zaś przejść pieszo całą Prowansję, korzystając z sieci biało-czerwonych i żółto-czerwonych szlaków. Region jest rajem dla rowerzystów, choć górzysty teren wymaga od nich niezłej kondycji. Zanim więc wyruszymy do Prowansji, poznajmy ją dokładniej.

źródło opisu: Okładka

źródło okładki: skan

Książka z tego samego cyklu co "Cuda Toskanii". Pięknie wydany album z mnóstwem kolorowych zdjęć, od których nie można oderwać wzroku.
Fotografie przedstawiają mniej i bardziej znane miejsca, budowle, krajobrazy. Zwłaszcza te ostatnie cieszą oko, na przykład niekończące się lawendowe pola, ogrody czy panoramy miasteczek. Apetyt wzbudzają zdjęcia potraw, które są proste, niewyszukane, ale zdrowe i smakowite.

Kilka lat temu miałam okazję zwiedzić południową część Prowansji, ale to było zdecydowanie za mało i za krótko, więc chętnie wracam wspomnieniami do prywatnych zdjęć z podróży i właśnie do tego albumu... Mogę go oglądać i oglądać... I wciąż mi się nie nudzi:)

Kinia | 2012-05-29
Przeczytana: 29 maja 2012