832160627X
silesiana, baśnie, legendy
rainbowside

Baśnie ludowe z pogranicza Śląska ułożone tematycznie. Książka podzielona jest na 4 części:
1- W świecie cudów- zawiera osiem utworów
2- O skarbniku, utopcach, diabłach i innych demonach- zawiera szesnaście utworów
3- O zbójnikach i szlachetnych rycerzach- zawiera pięć utworów
4- O dawnych grodach i zamkach- zawiera 11 utworów

źródło opisu: Opis autorski

źródło okładki: www.vivarium.com.pl

Przemek | 2013-02-02
Przeczytana: 02 lutego 2013

Tę książkę chyba zaliczę do pozycji, jakie powinno się przeczytać mieszkając na Górnym Śląsku. Mnóstwo legend związanych z okolicznymi miejscowościami; najsilniej chyba obsadzony jest region cieszyński.
Tytuł książki jest trochę mylący ("W skarbnikowym królestwie")--podania o skarbniku stanowią jedynie jeden z czterech działów książki, w którym ponadto znaczną część zajmują podania o utopcach (duszkach rzecznych, które wciągają ludzi i ich topią w rzekach).
O Skarbniku bardzo chciałem poczytać, bo córka ostatnio z przedszkolem była w Kopalni Guido--i wstyd powiedzieć, od niej dowiedziałem się o Skarbniku. Próbowałem poszukać coś więcej w internecie, ale niewiele tego było. Dlatego zamówiłem tą książkę. Mamy tu kilka solidnych legend o Skarbniku i można wyrobić sobie opinię o tym "duchu kopalni", który zamieszkuje podziemne królestwa i przyjmując postać sztygara pojawia się przed górnikami, nagradza porządnych, karze niesprawiedliwych, ostrzega przed niebezpieczeństwami, a leniwych...