W skarbnikowym królestwie. Baśnie i podania śląskie

Okładka książki W skarbnikowym królestwie. Baśnie i podania śląskie Jan Baranowicz, Kornelia Dobkiewiczowa, Maria Kann, Maria Kędziorzyna, Henryk Kodź, Jan Kupiec, Gustaw Morcinek, Józef Ondrusz, Janina Porazińska, Stanisław Wasylewski, Andrzej Żak, Roman Zmorski
Okładka książki W skarbnikowym królestwie. Baśnie i podania śląskie
Jan BaranowiczKornelia Dobkiewiczowa Wydawnictwo: Wydawnictwo "Śląsk" literatura dziecięca
literatura dziecięca
Wydawnictwo "Śląsk"
1989-01-01
1989-01-01
832160627X
silesiana baśnie legendy

Okładka książki Bajki Ezopa Adolf Born, Jiří Žáček
Bajki Ezopa Adolf Born, Jiří Žá...
Okładka książki Król kruków. Baśń gaskońska. Paul Delarue, Stasys Eidrigevičius
Król kruków. B... Paul Delarue, Stasy...
Okładka książki Za siedmioma morzami, za siedmioma wyspami Wanda Markowska, Anna Milska
Za siedmioma m... Wanda Markowska, An...

Tę książkę chyba zaliczę do pozycji, jakie powinno się przeczytać mieszkając na Górnym Śląsku. Mnóstwo legend związanych z okolicznymi miejscowościami; najsilniej chyba obsadzony jest region cieszyński.
Tytuł książki jest trochę mylący ("W skarbnikowym królestwie")--podania o skarbniku stanowią jedynie jeden z czterech działów książki, w którym ponadto znaczną część zajmują podania o utopcach (duszkach rzecznych, które wciągają ludzi i ich topią w rzekach).
O Skarbniku bardzo chciałem poczytać, bo córka ostatnio z przedszkolem była w Kopalni Guido--i wstyd powiedzieć, od niej dowiedziałem się o Skarbniku. Próbowałem poszukać coś więcej w internecie, ale niewiele tego było. Dlatego zamówiłem tą książkę. Mamy tu kilka solidnych legend o Skarbniku i można wyrobić sobie opinię o tym "duchu kopalni", który zamieszkuje podziemne królestwa i przyjmując postać sztygara pojawia się przed górnikami, nagradza porządnych, karze niesprawiedliwych, ostrzega przed niebezpieczeństwami, a leniwych potrafi zachęcić do pracy.
Jednak Skarbnik to nie wszystko. Ten rozdział opisuje również legendy o wspomnianych już utopacach czy świdnicką legendę o Liczyrzepie. Ciekawa jest też legenda o Miecku Obłazie, muzyku z Baraniej Góry, którego przed zesłaniem na dwór wiedeński obronił król węży.
Bardzo podobał mi się rozdział "O zbójach i szlachetnych rycerzach", gdzie w końcu dowiedziałem się kim był "beskidzki Robin Hood" -- Ondraszek oraz zbójnik Pistulka, a także poznałem fajną legendę o śpiących rycerzach z Czantorii.
Fajny jest rozdział "O dawnych grodach i zamkach" -- to tutaj przedstawiona jest legenda założenia Cieszyna oraz legenda założenia Wisły.
Z tego co tu napisałem wynika jasno, że treść tej książki jest bardzo wartościowa. Teraz kwestie literackie. Jest to pozycja napisana przez wielu autorów, z których najliczniej reprezentowane są prace Kornelii Dobkiewiczowej i Gustawa Morcinka. Bardzo mi się podobał swobodny styl Morcinka (jakby opowiadał legendę, a nie opisywał, z jego wstawkami w rodzaju "I dobrze."). Niestety styl niektórych autorów był dla mnie dosyć trudny w odbiorze. Trzeba tu wspomnieć, że legendy pisane są gwarą, a ta, w szczegółach, zależy od regionu. Trochę też nietrafiony jest format książki: A4 z dosyć rozciągłym tekstem i moje oczy, szczególnie przy specyficznie pisanym tekście miały pewną trudność z prześlizgiwaniem się na kolejne linijki.
Reasumując: Zawartość merytoryczna na 10, styl pisania, uśredniony po autorach na 6-7 (trzeba być dobrym w gwarze aby go w pełni docenić),a układ tekstu 5.
Oczywiście polecam każdemu mieszkańcowi Górnego Śląska i Śląska Cieszyńskiego.

• Domowa biblioteczka
  • Dla dzieci i z młodości ;)
  • Przeczytane wielokrotnie
  • Z dzieciństwa
  • Pilnie przeczytać
  • Się czytało, zapomniało...
  • Gwiezdny pył

Dodaj cytat z książki W skarbnikowym królestwie. Baśnie i podania śląskie