1 276
2 200
4 312
1 988
1 432

Chwila jeszcze i do uszu bliżej siedzących widzów doszedł jakby trzask łamanych kości, po czym zwierz zwalił się na ziemię ze skręconym śmiertelnie karkiem. Wówczas olbrzym zsunął w mgnieniu oka powrozy z jego rogów i wziąwszy dziewicę na ręce, począł oddychać śpiesznie. Twarz mu pobladła, włosy polepiły się od potu, barki i ramiona zdawały się być zlane wodą. Przez chwilę stał jakby na wpół...

Twarz mu pobladła, włosy polepiły się od potu, barki i ramiona zdawały się być zlane wodą. Przez chwilę stał jakby na wpół przytomny, po czym jednakże podniósł oczy i począł patrzeć na widzów.
A Amfiteatr oszalał.

źródło opisu: okładka

źródło okładki: scan własny

eduko7 | 2014-05-16
Przeczytana: 05 lutego 1983

Dziękuję Rodzicom i pierwszym Nauczycielom, że dane mi było odkryć twórczość Henryka Sienkiewicza. Wcześniej Krzyżaków, później Trylogię, Nowele i wreszcie Quo Vadis. Dzieło, do którego wracałam, wracam i będę wracać, odkrywając wciąż coś nowego. Historia umiejętnie "podkolorowana" fikcją. Gdy byłam nastolatką, oczarowała mnie potęga miłości do Boga i człowieka, później odkryłam złożoność postaci, które pierwotnie oceniłam jako jednoznacznie negatywne. Tego dzieła nie należy czytać, lepiej podążać za Autorem i wyznaczoną przez niego ścieżką, poszukując odpowiedzi na tytułowe pytanie.

pablo | 2010-05-17

Do książek Sienkiewicza podchodziłem i podchodzę zresztą nadal jak pies do jeża. Zwykle pełne etosu, przerysowane z wyidealizowanymi głównymi bohaterami jakoś nie trafiały specjalnie w moje gusta. Trylogię jakoś przeczytałem i nie powaliła mnie w ogóle, ale też nie rozczarowała, za to Quo Vadis to w mojej opinii właśnie TA książka z której Sienkiewicz powinien być znany i za którą powinien być ceniony. Odnoszę wrażenie, że ta Sienkiewiczowska pompa sprawdziła się idealnie w tematyce wczesnych chrześcijan, gdzie ideologie właśnie i pewien wręcz fanatyzm były nieodzowne. Sami bohaterowie są "czyści" wręcz pozbawieni wad i słabości, lecz do nich, jako ludzi broniących wiary i miłości pasuje to zdecydowanie lepiej niż do polskiej szlachty ze wspomnianej wcześniej trylogii.

Jeżeli chcesz przeczytać Sienkiewicza a jakimś cudem udało Ci się nie przeczytać trylogii.... polecam Quo Vadis gorąco.

Z początku przygoda z "Quo vadis" jawiła mi się jako niekończąca się żmudna opowieść o jakiś Rzymianach - ich zachowaniach, niewolnikach, pomieszczeniach. Oczywiście słyszałam, że jest tu mowa o pierwszych chrześcijanach, o miłości, że to jedna z najlepiej czytających się powieści Sienkiewicza, ale nie mogłam wtedy w to uwierzyć, tak złe pierwsze wrażenie odniosłam. Dziwiłam się temu, bo przecież kilka lat temu dość spokojnie przebrnęłam przez "Krzyżaków". Skąd więc takie problemy?

Nie wiem czy poznałam odpowiedź. Może do prozy Sienkiewicza przywyka się dopiero po jakimś czasie, może po prostu akcja stała się ciekawsza, może wszystko po trochu. Kto od pierwszej chwili polubił książkę, ten miał szczęście. Ja jakoś przed setną stroną odkryłam, że jednak czyta się przyjemnie. Odetchnęłam wtedy z ulgą.

Sienkiewicz oprócz przeinaczania faktów historycznych, co akurat tutaj zarzutem nie jest, posiada niemałe skłonności do skrajności i egzaltacji. Porównanie rozpustnych i hałaśliwych...

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Moją ulubioną bohaterką „Quo vadis?” jest Eunice. (To moja ulubiona bohaterka sienkiewiczowska w ogóle, choć lubię także bardzo Oleńkę.)

Eunice to niezwykły charakter. Zawsze żałowałam, że jest tylko postacią drugoplanową. Gdybym kiedykolwiek pisała scenariusz do filmu „Quo vadis?” głównymi bohaterami uczyniłabym właśnie Eunice i Petroniusza – bo związek tych bohaterów poruszył mnie najbardziej.

Lubię Eunice za jej bezpretensjonalną miłość do Petroniusza. Za miłość, która niczego nie żądała w zamian. Eunice nie żądała żadnych deklaracji, żadnych zmian, korzyści, czy żadnego dopasowywania się w zakresie wyznawanej wiary. Eunice urzekła mnie, kiedy Chilon powiedział, że przyszła do niego, by wyleczyć się z powodu nieodwzajemnionej miłości. Czyli Eunice nie narzucała się Petroniuszowi ze swoją miłością, nie kokietowała go i potrafiła żyć z poczuciem nieodwzajemnienia, dopóty, dopóki mogła przebywać w bezpośrednim towarzystwie swojej miłości.

W czasach, kiedy życie niewolnika...

książek: 1993
Wojciech Gołębiewski | 2018-03-24
Przeczytana: 24 marca 2018

Na LC 7,07 (14634 ocen i 601 opinii), to co tu gadać ? A jednak swoje trzy grosze wtrącę..

Po pierwsze: 7,07 to wynik żenująco niski, bo to najwspanialsze dzieło Sienkiewicza i nawet kąśliwa uwaga Gombrowicza o autorze, że..
"...nigdy nie było tak pierwszorzędnego pisarza drugorzędnego. To Homer drugiej kategorii"

...nie powinna tak zaniżyć oceny. W polskiej literaturze "masowej" (przyswajam to określenie od Umberto Eco) nie znam dzieł, które przewyższałyby omawiane i żeby ten temat skończyć opowiadam się za 10 gwiazdkami.

Po drugie: wspomnienie. Gdy równo 65 lat temu mój ojciec zauważył, że skończyłem czytać "Quo vadis", zagadnął mnie z pełnym przekonaniem o swojej racji:

- Pięknie Petroniusz umarł ! Z piękną, kochającą kobietą, popijając wino, świadomie, z własnego wyboru rozstaje się z tym światem
- Ależ, tato - emocjonalnie zareagowałem - przecież to ...

Danway | 2011-06-25
Na półkach: Przeczytane, 2011, @Blog
Przeczytana: 23 czerwca 2011

Henryk Sienkiewicz po raz kolejny pokazał, że jest mistrzem w łączeniu fikcji literackiej z historią, przy okazji oddając pełny obraz postaci historycznych...

Quo Vadis jest powieścią rewelacyjną, ukazującą początki Chrześcijaństwa w Rzymie za czasów panowania Nerona, ale także za życia Świętego Piotra...

Autor świetnie pokazał Rzym w raz z jego opisami i czytając książkę, człowiek czuje jakby się przechadzał po starożytnym Rzymie. Natomiast opisy męki i śmierci Chrześcijan, czyta się z gęsią skórką, czując zapach krwi i słysząc dźwięk łamanych kości...

Zdecydowanie polecam....

Ocena: 9/10

Recenzja opublikowana także na moim blogu:

kajsa | 2013-10-25
Przeczytana: 25 października 2013

Powrót po latach,i cóż ... wciąż nie jest to literatura moich marzeń.
Dostrzegam kunszt opisu,wartkość akcji,ale już nie kreację bohaterów czy problematykę.
Ukazanie dwóch światów-chrześcijańskiego i pogańskiego-w moim odczuciu bardzo tendencyjne,podobnie jest z postaciami, Ligia czy Pomponia Grecyna to chodzące ideały.
Sienkiewicz już tak ma,pisze pewnym schematem,niezależnie czy przedstawia starożytny Rzym czy też średniowieczną bądź XVII-wieczną Polskę.Nie zmienia to jednak faktu,że jego dzieła warto a nawet należy czytać

kasiamaja | 2013-01-15
Przeczytana: 15 stycznia 2013

Qua vadis jest jedną z tych książek, które zanim przeczytam, mam co do nich pewną wątpliwośc, uprzedzenie. Powieśc - ok. Jednak powieśc historyczna to już nie to samo, pewnie będzie nudna.. - myślałam wcześniej. Cieszę się, że tą myśl mogę wrzucic do skrzyni, zamknąc i połknąc klucz :) Do rzeczy.
Książkę poleciły mi Katik i Majka, które mają tu konto zresztą. Dzięki nim miałam przyjemnośc śledzic losy tak ciekawych bohaterów.

Jest to bardzo dobra pozycja, jeśli chodzi o kontekst psychologiczny, który jest dla mnie niezmiernie ważny. Sienkiewicz poświęcił dużo uwagi analizie psychologicznej bohaterów, nie szczędząc opisów wszelkich uczuc jakimi byli oni przepełnieni. Dzieki temu możemy poznac tajniki ich psychiki, poznac ich sposób myślenia, bardzo bogaty zresztą. Te opisy są niesamowicie szczegółowe, tak jakby autorowi zależało na tym, aby czytelnik miał możliwośc (ja tak odczuwam) utożasamienia się z wybraną postacią.
Oczywiste jest, że ową książkę zupełnie inaczej czytało się w...

Justyna Daniluk | 2016-10-01
Przeczytana: 01 października 2016

8 lat... jak wiele może się w ciągu tego czasu zmienić w ludzkim życiu. Wystarczy spojrzeć na Winicjusza,jak wiele zaszło w przeciągu okresu czasu, który obejmuje książka. W moim życiu też kilka rzeczy się zmieniło. Kiedy ostatnio czytałam "Quo vadis" byłam w 1 klasie liceum, teraz skończyłam i liceum i studia. Mimo, że zmiany są nie dotyczą one jednak mojej oceny tejże książki. To trzeci raz kiedy ją czytam i nadal pomimo upływu lat bardzo mi się podoba. Historia, starożytność, chrześcijaństwo, miłość, śmierć, przebaczenie, przyjaźń, miłosierdzie, wiara, intrygi, wyuzdanie, zbrodnie i zazdrość to wszystko zaledwie na 380 stronach "Quo vadis" stanowi idealną mieszankę, która powinna być dawkowana częściej niż raz w życiu z przymusu w szkole. Ja tym razem przeczytałam z własnej woli i swojej decyzji nie żałuję. Może inni też dadzą się namówić, w końcu to tegoroczny utwór Narodowego Czytania a i na 1050 rocznicę Chrztu Polski sprawdzi się idealnie.

*****
Pierwszy raz chyba w swoim...

Nozomi | 2014-09-14

Mam jakby dwie sprzeczne opinie co do tej książki. Mianowicie uwielbiałam wątek Petroniusza i Eunice, natomiast wątek Winicjusza i Ligii zupełnie mnie nie przekonał.