Język modernizmu. Prolegomena historycznoliterackie

Wydawnictwo: Leopoldinum
6 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
8385220690
Mary

Jest to książka o języku modernizmu w potrójnym sensie.Po pierwsze przedmiotem rozważań są tu poglądy na temat języka: te obiegowe, stanowiące składnik powszechnej na przełomie XIX i XX wieku wiedzy o kulturze; te głoszone specjalnie przez modernistów; oraz te, które znajdują uzasadnienie w twórczości literackiej.Po drugie , głównym obszarem badawczym tej pracy jest językowo-literacka świadomość polskiego modernizmu przede wszystkim ta formułowana wprost- w trybie dyskursywnym , także ta wypowiadana w utworach literackich; oraz - rekonstruowana w procesie analizy twórczości artystycznej.Po trzecie pojęcie języka funkcjonuje w tej pracy w pochodnym znaczeniu, polegającym na wyeksponowaniu systemowego charakteru przeobrażeń modernistycznej literatury jako odrębnej całości artystyczno-światopoglądowej. Jedną z omówionych tu kategorii jest język.

źródło opisu: http://www.fnp.org.pl/monografie/pl,monografie,book,137.php

źródło okładki: http://www.fnp.org.pl/monografie/pl,monografie,book,137.php

kryptonite | 2012-10-16
Przeczytana: 16 października 2012

Jako że to kolejny zbiór tekstów teoretyczno-literackich, nie wystawię oceny - musiałam tylko przeczytać fragmenty na seminarium.
Poza tym w takich tekstach zawsze irytuje język. Wiem, że należą one do gatunku naukowego, ale czasem wolałabym przeczytać taki tekst, przy którym nie muszę ciągle zaglądać do słownika, ponieważ znajdują się zbiory stratyfikacji, antynomii, dyferencjacji i innych protogenicznych lub stereometrycznych rzeczy (słowa wypisałam dopiero ze wstępu!).

Oleum Ricini | 2013-03-29
Przeczytana: 29 marca 2013