1000 tajemnic architektury

Okładka książki 1000 tajemnic architektury Przemysław Trzeciak
Okładka książki 1000 tajemnic architektury
Przemysław Trzeciak Wydawnictwo: Nasza Księgarnia sztuka
351 str. 5 godz. 51 min.
Kategoria:
sztuka
Wydawnictwo:
Nasza Księgarnia
Data wydania:
1980-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1980-01-01
Liczba stron:
351
Czas czytania
5 godz. 51 min.
Język:
polski
ISBN:
8310077629
Tagi:
architektura polska
Średnia ocen

7,2 7,2 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Sztuka świata. Tom 7 Tadeusz Chrzanowski, Julián Gállego, Anna Lewicka-Morawska, Gudiol Ricart, Przemysław Trzeciak
Ocena 7,6
Sztuka świata.... Tadeusz Chrzanowski...
Okładka książki Sztuka świata. Tom 3 Anna Lewicka-Morawska, José Pijoan, Przemysław Trzeciak, Pedro de Palol
Ocena 7,1
Sztuka świata.... Anna Lewicka-Moraws...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,2 / 10
22 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
739
204

Na półkach: , , , , ,

Jestem naprawdę pozytywnie zaskoczony po lekturze II wydania tej książki z 1967 roku. Nie spodziewałem się, że wydany ponad pięćdziesiąt lat temu album poświęcony historii architektury w Polsce okaże się równie przystępną, co wciągającą lekturą. Autor swoim lekkim i treściwym stylem umiejętnie zaraża swoją pasją i niepostrzeżenie przekazuje coraz to kolejne porcje wiedzy o sztuce zamykania przestrzeni zgodnie z określoną funkcją społeczną, jak sam definiuje w swojej książce architekturę. Świetnie operuje dygresją, czego przykładem jest rozdział poświęcony Renesansowi, w którym przedstawia zwięźle istotę architektury starożytnej Grecji i Rzymu, bez wychodzenia z rytmu narracji.
Jednocześnie Przemysław Trzeciak ma bardzo zdecydowane poglądy na style architektoniczne, z którymi można się zgadzać, albo i nie, ale nie w sposób odmówić jego argumentacji sensowności. Uważa za poślednie wszelkie historyzujące nurty w architekturze, które sprawiają że budynki udają to, czym nie są. Wszelkie budowle mające pozór wyglądu sprzed wieków i pozujące na to, czym nie są, np. XIX-wieczna poczta udająca gotycki zamek, uważa za chybione i złe dzieła architektoniczne, gdyż są nieautentyczne. Jednocześnie uwzniośla funkcjonalizm, w którym elementy konstrukcyjne pełnią jednocześnie role dekoracyjną. Jest zdecydowanie zafascynowany ideami Le Corbusiera, które miały w końcu wprzęgnąć pracę architekta w służbę zwykłego człowieka. Lata sześćdziesiąte, w którym powstawała ta książka, to okres w którym realizacja prefabrykowanych rozległych blokowisk dopiero się rozpoczyna na większą skalę w Polsce. W tym właśnie autor upatrywał nadzieję na rozwiązanie gigantycznych problemów mieszkaniowych ówcześnie żyjących ludzi. Ciekawie jest zestawić jego oczekiwania z zrealizowaną w następnych dekadach rzeczywistością mieszkaniową.
Jako ciekawostkę można podać, że Trzeciak jest bardzo krytyczny wobec socrealizmu (jako kolejnego historyzującego nurtu w architekturze) i zdołał tak go opisać, żeby słowa nie wspomnieć o najbardziej widowiskowej realizacji tych czasów, tj. Pałacu Kultury.
"1000 tajemnic architektury" jest pięknie zilustrowaną szkicami i zdjęciami, bardzo merytoryczną i z pasją napisaną pozycją. Nie zestarzała się prze te dekady od jej wydania i mogę bez wahania ją polecić każdemu, kto zaczyna się interesować architektura i szuka wiarygodnego przewodnika po tej sztuce.

Jestem naprawdę pozytywnie zaskoczony po lekturze II wydania tej książki z 1967 roku. Nie spodziewałem się, że wydany ponad pięćdziesiąt lat temu album poświęcony historii architektury w Polsce okaże się równie przystępną, co wciągającą lekturą. Autor swoim lekkim i treściwym stylem umiejętnie zaraża swoją pasją i niepostrzeżenie przekazuje coraz to kolejne porcje wiedzy o...

więcej Pokaż mimo to

avatar
795
857

Na półkach: , , , ,

Bardzo dobra książka o architekturze, zarówno do nauki, jak i dla osób interesujących się architekturą. Wiele bardzo ciekawych informacji, które nie są suchymi faktami. Przemysław Trzeciak napisał poniekąd baśń o architekturze, choć nie jest to baśń w gatunkowym tego słowa znaczeniu. Chodzi mi raczej o to, że jest to tak przyjemnie napisane i tak lekko się czyta o historii architektury, że książkę połyka się w jeden dzień praktycznie.
Polecam ją wszystkim, którzy chcą się co nieco dowiedzieć o architekturze.

Bardzo dobra książka o architekturze, zarówno do nauki, jak i dla osób interesujących się architekturą. Wiele bardzo ciekawych informacji, które nie są suchymi faktami. Przemysław Trzeciak napisał poniekąd baśń o architekturze, choć nie jest to baśń w gatunkowym tego słowa znaczeniu. Chodzi mi raczej o to, że jest to tak przyjemnie napisane i tak lekko się czyta o historii...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    35
  • Chcę przeczytać
    32
  • Posiadam
    20
  • Architektura
    7
  • Teraz czytam
    2
  • Architektura i urbanistyka
    2
  • 3.1. Posiadam
    1
  • A Sztuka
    1
  • Popularnonaukowe
    1
  • Historia
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki 1000 tajemnic architektury


Podobne książki

Przeczytaj także