Najgłupsze wojny

Wydawnictwo MG
2008-12-20
2008-12-20
Macieja Mazan
historia wojny bitwy wojna strategia głupie absurdalne irracjonalne najgłupsze

Wybiórcze ale ciekawe spojrzenie na konflikty światowe. Niektóre w ogóle nieznane. Do tego defilada mniej lub bardziej dziwnych osób mających wpływ na historie niejednego kraju. Dla mnie najbardziej dziwna i głupia rebelia whiskey.

Książka rewelacyjna. Czyta się ją z wielką przyjemnością a dodatkowo zdobywamy wiedzę na temat wydarzeń historycznych tych znanych i mniej znanych. Kilka opisanych w książce wojen i rewolucji sprawiło, że „wpadałam w osłupienie”. Jednym z takich opisanych zdarzeń była wojna o Pacyfik innymi słowy wojna o ptasie łajno. Trzy państwa Ameryki Południowej uczestniczyły w zaciekłej walce o piętrzące się na plażach sterty ptasiego łajna. W momencie rozpoczęcia wojny ptasie kupy były cennym surowcem potrzebnym do produkcji m.in. środków wybuchowych... i nic więcej. Były to tereny należące do najbardziej dotkniętych suszą,tereny niezamieszkałe, bez dróg a z jednej strony otoczone morzem. Pochłonęła wiele ofiar. Po jej zakończeniu, podczas I wojny światowej wartość guany gwałtownie spadła, gdyż zaprzestano w nowych materiałach wybuchowych stosować saletry a łajno stało się najmniej cennym produktem na świecie.
Bardzo ciekawie opisano tzw."czwartą krucjatę". W skrócie - chrześcijanie wybrali się nawracać muzułmanów, ale zabrakło im pieniędzy więc po drodze złupili miasta chrześcijańskie w tym Konstantynopol, który był wówczas miastem chrześcijańskim. Bardzo "ciekawa wyprawa" a ówczesny papież "kręcił głową",pobladł ze zgrozy...ale nikogo nie ekskomunikował w związku z masowymi morderstwami, jakie popełnili jego wysłannicy... ot, wypadek przy pracy. W 2001 roku Jan Paweł II oficjalnie przeprosił za straszne krzywdy, wyrządzone podczas tej wyprawy krzyżowej. Oj, stanowczo za późno. Nic nie zmyje krwi i nie umniejszy cierpienia ludzi poległych podczas wojen w imię religii. Jakiejkolwiek religii!!!

Już któryś raz zauważam, że koszyki w hipermarketach z tanimi książkami to kopalnia skarbów. Za cenę jednego "bestsellera" w księgarni, można zakupić kilkanaście "bestsellerów", które nie znalazły nowego właściciela kilka lat wcześniej. Biblioteczka poszerzyła się o kilka ciekawe tytuły, a jednym z nowych nabytków jest recenzowana książka.

Pamiętam, jak zobaczyłem bardzo prostą okładkę i od razu zacząłem się zastanawiać nad wydaniem swoich sześciu złotych. Kupić, czy nie? Spis treści zadecydował za mnie. Dwie wojny paragwajskie były uwzględnione. Musiałem to mieć!

Książka jest napisana humorystycznie i już dawno mnie nie uradował żaden tytuł, który w zamiarach miał być śmieszny. Pełno drwin z sytuacji, jak i z ludzi. Przywary zasłaniają zalety niemal każdej osoby uwzględnionej na stronicach. Autorzy, którzy prawdopodobnie są amatorami historycznymi (stwierdzam to po bibliografii),w bardzo przystępny sposób opisali konflikty, które nieszczególnie łatwo były przedstawiane w szkolnych podręcznikach (chociaż z autopsji wiem, że według planów zajęć, historia kończy się na II wojnie światowej, nigdy nie zdarzyło mi się pisać kartkówki z okresu powojennego).

Z bardzo starych wojen mamy dojście do władzy w Cesarstwie Rzymskim rolnika i Czwartą Krucjatę, gdzie nie zginął żaden muzułmanin.W Ameryce Południowej widzimy wszystkie wojny paragwajskie, konflikty o ptasie łajno, czy brawurową akcję Argentyńczyków na Falklandach. W Europie pucze moskiewskie i monachijskie, wojnę radziecką z Finami i Afganami, zamach na Hitlera i konflikt Rumunia versus reszta świata.

O ile wyżej wymienione afery są bardzo dowcipnie opowiedziane, ale zarazem tak stworzone, że człowiek nie gubi się w natłoku informacji, o tyle Ameryka Północna i jej konflikty są potraktowane, jakbyśmy to wszyscy znali i nie potrzebne nam były wyjaśnienia. Właśnie w tych rozdziałach można zauważyć, że brak jest polotu, a humoru też niewiele, a jak jest, to bardzo wymuszony. Inwazja USA na ZSRR i w Zatoce Świń są tego dobrym przykładem. Ale rozdział pod tytułem "Rebelia Whisky", to szczyt nudy. Jedynie wojna USA-Grenada trzyma poziom pozostałych rozdziałów. Oznacza to prawdopodobnie, że Ameryka Północna nie miała ciekawych wojen lub były tak bezbarwne, że dowcipy nie pomogły.

Minusem jest ograniczenie się jedynie do trzech kontynentów. Brak Azji, Afryki i Oceanii. Z tego co widziałem, panowie zakończyli na tym swoją podróż po najgłupszych wojnach i następcy nie widać. Jednak zachowałbym się zupełnie nie fair, gdybym nie polecił jednej z ciekawszych książek babrającej się w brudach historii.

Pamiętam, jak zobaczyłem bardzo...

• Literatura faktu
  • Nauka szeroko pojęta
  • 2015
  • Historia, historia, historia!
  • historia
  • 2015 rok

Dodaj cytat z książki Najgłupsze wojny