Pięć wielkich religii świata

Die fünf grossen Weltreligionen
83-211-0753-2
religia
Aesir

Hinduizm, buddyzm, islam, judaizm, chrześcijaństwo - pięć haseł, które łączy religijny mianownik, a które tak bardzo różnią się co do treści swych doktryn religijnych, swoich kultur, swoich historii. Ich dotychczasowa przeszłość to przeważnie dzieje sporów, waśni, nietolerancji, prześladowań, otwartych wojen. Tak było. Ale czy tak być musiało i czy tak być musi? Czy wyznawcy tych wielkich religii nie mogą - zamiast rywalizować ze sobą- uczyć się wzajemnie od siebie, wspólnie szukać różnych dróg, które prowadzą przecież do jednego Boga wszystkich ludzi i całego stworzenia? I właśnie na to pytanie starają się odpowiedzieć autorzy prezentowanych tu wypowiedzi. Chociaż w takim zakresie, jaki jest dostępny w niniejszej publikacji, nie jest i nie może to być odpowiedź wszechstronna i wyczerpująca, książka dostarcza ogólnej orientacji, ukazuje już obecnie możliwości i nadal istniejące przeszkody, czy utrudnienia na tej ekumenicznej drodze, która coraz wyraźniej staje się znakiem naszych obecnych czasów.

źródło opisu: Instytut Wydawniczy Pax, 1986

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Grażyna | 2015-03-17
Na półkach: Przeczytane, Audiobooki

Shirsha | 2017-09-23
Przeczytana: 23 września 2017

Książka nie wyczerpuje zagadnień, które porusza, dodatkowo rozwodzi się nad terminami które w zasadzie nic do ogólnego poglądu na sytuację nie wnoszą. Książka kierowana jest waśnie do ludzi, którzy dopiero zaczynają "zabawę w religie", a autorzy skupiają się na pojęciach bardzo szczegółowych przez co czytelnik się gubi. Nie polecam.

darthbergi | 2018-04-12

Książka zawiera podstawowe informacje o pięciu głównych religiach świata. Plusem jest rzetelność oraz zrozumiałe przedstawienie podstawowych zagadnień. Na minus jednak to, że jest to książka zawierająca informacje BARDZO podstawowe, które właściwie dosyć łatwo pozyskać z wielu innych źródeł, powszechnych, łatwo dostępnych czy też darmowych.

Apfelbaum | 2015-03-18
Przeczytana: 18 marca 2015

Trudno na podstawie tej książki dowiedzieć się czegoś o omawianych religiach, część dotycząca chrześcijaństwa w jakimś stopniu chce projektować nowe chrześcijaństwo, a nie opisać te które istnieje, co zakrawa na absurd.

| 2016-02-08
Przeczytana: 08 lutego 2016

T: 3
F: 3

Ewa | 2012-07-25

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

To podręcznik dla tych wszyskich, kórzy niezależnie od wyznania chcą świadomie odbierać nasze wielkie dziedzictwo kulturowe. Nie można jej rozpatrywać w kategoriach podobania i niepodobania się, ale w kategoriach przydatności edukacyjnej pozaszkolnej.

Kasia | 2012-02-18
Przeczytana: 17 lutego 2012