Legenda i prawda Zielonego Balonika

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
literatura faktu
allison

Kabaret rodzi się w pewnej sytuacji społecznej, obyczajowej, politycznej, jest reakcją na dodatek z natury rzeczy bieżącą, aktualną, by tak rzec - publicystyczną, w więc tym samym ulotną, której geneza ulega łatwemu zatarciu. Jak więc przywrócić sens tekstom, którym dziś przy lekturze brakuje tego wszystkiego, co stanowiło oczywistą wiedzę współczesnych, zbierających się w lokalu przy Floriańskiej, by smakować humor wynikający z aluzji? Trzeba niestety sięgnąć i po cyfry, i po statystykę, po fakty gospodarcze i polityczne, zabawić się w historyka, pedantycznie tropiącego prawdę, konfrontującego ją z aluzją, której celem było często także zniekształcanie tej prawdy...

źródło opisu: od wydawcy

Arturion | 2018-05-25

Na Boga! Ktoś to jeszcze pamięta? A powinien, bo dla historii "Zielonego Balonika" to dzieło pomnikowe. Bo na wspomnieniach samego Boya polegać trudno.
Autor spłacił serwitut PRL oburzając się na balonikową parodię pieśni rewolucyjnej ("Czerwony sztandar"), zarazem zamieszczając ją w całości! ;-)
No i nie tylko "Zielony Balonik" ale cała epoka i jej ludzie, oczywiście z Krakowa, znajdują się tej wspaniałej książce.
Może by ktoś wznowił? Bo czyta się jak niezłe wspomnienia.

Barwna historia pierwszego polskiego kabaretu literackiego, pokazująca także obyczajowość epoki.
Książka obfituje w anegdoty, których bohaterami są najwybitniejsi przedstawiciele Młodej Polski. Całość napisana jest z polotem, więc czyta się niczym powieść.
Lektura wymaga jednak od czytelnika znajomości polskiego modernizmu - bez tej wiedzy raczej trudno zrozumieć wiele niuansów.

Monique | 2018-05-25
Przeczytana: 25 maja 2018

Autor bardzo szczegółowo przedstawia losy pierwszego polskiego kabaretu. Przytacza ogromną ilość nazwisk artystów, które bez znajomości środowiska mogą lekko przytłaczać. Niewątpliwym atutem jest styl autora, który jest bardzo lekki. Kolejną zaletą jest nakreślenie początków historii kabaretów w Europie, dzięki czemu czytelnik może dostrzec jakie zmiany następowały wraz z kolejnymi kabaretami. Jedynym minusem był brak chronologii. W jednej chwili autor opisuje wydarzenia z roku 1911 by kilka stron dalej w narracji wrócić do roku 1908.

Chil | 2015-01-19
Na półkach: Przeczytane, Kabaret, Posiadam