100 idei, które zmieniły modę

100 Ideas That Changed Fashion
moda, strój
sztuka
Snoopy

Kostiumy szyte na miarę, podkreślanie talii dzięki gorsetowi, pojawienie się biustonosza, biel sukni ślubnej, wpływ celebrytów na modę, strój jako narzędzie protestu... To zaledwie kilka ze stu problemów, jakimi zajmuje się Harriet Worsley w książce pt.: „100 idei, które zmieniły modę”. Autorka prezentuje zmiany, jakie zaszły w sposobie ubierania się od 1900 roku. Zwraca również uwagę na wydarzenia społeczne i kulturalne, które znacząco wpłynęły na modę.

Pod pojęciem idei autorka rozumie nie tylko nowe kroje i stroje, które niegdyś wywoływały furorę lub oburzenie, a dziś są zwyczajnymi elementami garderoby. Ideami nazywa też innowacje i wynalazki, które udoskonaliły ubrania, oraz wszystko to, co przyczyniło się do zmian w modzie, a nie wiązało się z nią bezpośrednio (jak np. rozwój fotografii, pojawienie się filmu dźwiękowego czy nowoczesna technologia komputerowa).

Autorka nie zapomina również o projektantach i ikonach mody. Pojawiają się więc takie nazwiska jak Coco Chanel, Vivenne Westwood, Calvin Klein, Yves Saint Laurent czy John Galliano. Dużo miejsca poświęca też dodatkom (zegarkom, torebkom, butom) oraz elementom makijażu (jak chociażby sztucznym rzęsom).

źródło opisu: Wydawnictwo TMC, 2011

źródło okładki: www.tmc.com.pl

kinkiet | 2012-12-21
Przeczytana: 21 grudnia 2012

Za tę książkę zabrałam się z dużym zapałem, bo bardzo mnie tematyka mody interesuje i liczyłam na ciekawe kompendium. Czytało się ją miło i było sporo ciekawostek, ale za taką cenę, jak za książkę w miękkiej oprawie liczyłam na coś więcej. Niektóre z przedstawionych idei są opisane bardzo ogólnikowo w efekcie czego na ich temat nie dowiadujemy się niczego. Liczyłam na większą analizę tematu. Może za dużo wymagałam od jednej kartki? Bo właśnie tyle miejsca jest poświęconego każdemu z pomysłów. Osobom lubującym się w tej tematyce mimo wszystko polecam przeczytać, zakup tylko dla zagorzałych miłośników mody.

Mylengrave | 2017-05-01
Na półkach: Przeczytane, Moda
Przeczytana: 28 kwietnia 2017

Super książka! Nawet dla osób, które nie interesują się modą i nie są jej fanami, mnie spodobała się bardzo, w przystępny sposób opowiada o kulturze, zmieniającej się jak rollercoaster, bo tak naprawdę moda ma tutaj drugorzędne znaczenie. Myślę, że każdy może odebrać tę pozycję tak, jak chce, dla mnie była to opowieść o zmieniającym się świecie, dla kogoś może być o historii ubiorów. Ładnie wydana, każda idea to dwie strony (przeważnie), na jednej obrazek/grafika, na drugiej opis. Styl porządny, treść na wysokim merytorycznie poziomie, żadne tam pitu-pitu dla nastolatek. To książka, której nie wstyd mieć w biblioteczce. Plus można się dowiedzieć wielu ciekawych rzeczy, np. o tym jak kiedyś konstruowano buty, czy rajstopy.

MartaLena | 2016-05-22

Interesująca książka, jednak dodałabym więcej fotografii, które dokładniej ilustrują ideę.

LongWinterNights | 2012-08-26

Po przeczytaniu tej książki pojawia się głębsze zrozumienie zjawiska mody. Jej historia jest ściśle związana z otaczającymi ją zjawiskami społecznymi. Pojawia się refleksja na temat tego co nosimy i dlaczego. Jedna z moich ulubionych książek.

Ula | 2015-04-06
Na półkach: Przeczytane, Moda