Szlifibruki i flâneurzy

Seria: Wokół literatury
Wydawnictwo: słowo/obraz terytoria
7 (7 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny

Panorama niemal stu lat polskiej literatury oglądanej z perspektywy ulicy. Swój przegląd literackich ulic autor opiera na trzech najważniejszych datach w historii najnowszej: 1918-1944-1989, dążąc do swoistej syntezy stulecia. Nie ogranicza się jednak do mimetycznego spojrzenia na ulicę, ale traktuje ją jako przestrzeń, w której konkret przenika się z porządkiem symbolicznym, a przestrzeń publiczna nakłada się na przestrzenie prywatne i uintymnione. Taki sposób lektury - skromny, "uliczny", a jednocześnie szeroki, bo obejmujący prawie cały miniony wiek - pozwala przyjrzeć się nie tylko poszczególnym fenomenom literackim, ale i długofalowym przemianom zachodzącym w polskiej literaturze.

źródło opisu: Wydawnictwo Słowo/Obraz Terytoria, 2011

źródło okładki: nowaczewski.blog.pl

szo | 2011-08-08

Bardzo ciekawe studium ulicy, zupełnie nowatorskie. Obowiązkowo dla miłośników miasta. W dodatku bardzo ładnie wydane.

mansto | 2016-09-12
Na półkach: 2014, Przeczytane