Szlifibruki i flâneurzy

Seria: Wokół literatury
Wydawnictwo: słowo/obraz terytoria

Panorama niemal stu lat polskiej literatury oglądanej z perspektywy ulicy. Swój przegląd literackich ulic autor opiera na trzech najważniejszych datach w historii najnowszej: 1918-1944-1989, dążąc do swoistej syntezy stulecia. Nie ogranicza się jednak do mimetycznego spojrzenia na ulicę, ale traktuje ją jako przestrzeń, w której konkret przenika się z porządkiem symbolicznym, a przestrzeń publiczna nakłada się na przestrzenie prywatne i uintymnione. Taki sposób lektury - skromny, "uliczny", a jednocześnie szeroki, bo obejmujący prawie cały miniony wiek - pozwala przyjrzeć się nie tylko poszczególnym fenomenom literackim, ale i długofalowym przemianom zachodzącym w polskiej literaturze.

źródło opisu: Wydawnictwo Słowo/Obraz Terytoria, 2011

źródło okładki: nowaczewski.blog.pl

Dociekliwy_Kotek | 2017-05-08
Przeczytana: kwiecień 2017

Prawdopodobnie jestem po prostu do szpiku kości zepsuta przez angloamerykańskich kulturoznawców i ich niebywale szczegółowe, wnikliwe i rzeczywiście miejscami odkrywcze analizy (niech ktoś pobije analizę "Can you forgive her" Sharon Marcus) i dlatego książka Nowaczewskiego zostawiła we mnie pewnego rodzaju niedosyt.
Wspaniałe jest to, że w swoim opracowaniu sięga do pozycji mniej znanych lub prawie zapomnianych, że przybliża je czytelnikowi i podrzuca tropy do dalszych poszukiwań. Rozczarowują mnie natomiast analizy czy to przytoczonych fragmentów, czy wątków występujących w twórczości danego pisarza - rzadko kiedy wychodzą poza to, co z cytatu wynika, niewiele wnoszą i nie za bardzo pogłębiają.
Ale to wciąż opracowanie o miejskich włóczęgach i spacerach po mieście. Dobre i to.

szo | 2011-08-08

Bardzo ciekawe studium ulicy, zupełnie nowatorskie. Obowiązkowo dla miłośników miasta. W dodatku bardzo ładnie wydane.

mansto | 2016-09-12
Na półkach: Przeczytane, 2014