Rozmyślania nad Christą T.

Tłumaczenie: Teresa Jętkiewicz
Wydawnictwo: Wydawnictwo Poznańskie
Nachdenken über Christa T.
83-210-0562-4
Róża_Bzowa

goskrzys | 2014-10-01
Przeczytana: 01 października 2014

Książka dość ciężka do przełknięcia, trudno też jednoznacznie określić, o czym ona tak naprawdę jest. Podstawowa warstwa, to opowieść o tytułowej Chriście T. - o jej egzystencjalnych niepokojach, problemach z samookreśleniem się, o jej życiu rodzinnym, wreszcie - o jej chorobie i śmierci. Druga warstwa - to problem zrozumienia drugiego człowieka na postawie jego obrazu, stworzonego przez innych, na podstawie wspomnień oraz tego, co po sobie pozostawił. Miałam momentami wrażenie, że tytułowa bohaterka jest alter ego pisarki, a cała powieść - próbą autoterapii, samookreślenia, rozbicia siebie i swojego życia na fragmenty, a następnie poskładania ich w najbardziej sensowną i prawdopodobną całość.
Ale takich warstw można się tu doszukać więcej: problem niespełnienia się literackiego, niemożność uchwycenia i przełożenia na literaturę istoty życia; szukanie sensu istnienia i rozpacz, wywoływana przez ciągłe niezadowolenie z banalności zwykłego życia, gdy chciałoby się balansować na...

dominika_maria | 2013-11-13
Przeczytana: 13 listopada 2013

Przeczytałam tą książkę tylko i wyłącznie dlatego, że to lektura. W innym przypadku w życiu do ręki bym tego nie wzięła i przypuszczam, że nikt inny nie przeczytał tego dla przyjemności, a raczej z obowiązku.
W każdym razie kiedy usłyszałam, że to książka napisana przez Christę Wolf pomyślałam: wow, przecież ona jest znana, to na pewno coś fajnego. No niestety nie jest to nic fajnego, przeliczyłam się. Smęt nad smętami, pierdoła pierdołę pogania. Nuda nuda i jeszcze raz nuda. Tysiąc przemyśleń, nic się nie dzieje, bezsensowne dialogi, czasem historie takie, że wcale nie wiadomo po co one są i o co w nich chodzi.
Jednym słowem: BEŁKOT. Nie polecam.

lolita | 2016-04-21
Przeczytana: 10 października 2014