W poszukiwaniu szczęścia. Baśniowa biografia Andersena

Seria: Baśnie Wioletty Piaseckiej
Wydawnictwo: Drozd
baśnie

Rok 2005 to dwusetna rocznica urodzin Hansa Christiana Andersena, która będzie uroczyście obchodzona na całym świecie. Współczesna polska bajkopisarka Wioletta Piasecka, zafascynowana życiem i twórczością pisarza z Odense, w książce pt. "W poszukiwaniu szczęścia. Baśniowa biografia Andersena" pięknym językiem opisała jego losy w konwencji baśni. Jest to wzruszająca, pouczająca i, wydawałoby się, nieprawdopodobna historia. Mimo baśniowego stylu, wydarzenia i postaci są autentyczne. Ponadto barwne ilustracje oddają klimat ówczesnej Danii, a także uzmysławiają czytelnikowi, że rzecz dzieje się w czasie wojen napoleońskich, u schyłku epoki dyliżansów i początku ery pary.

"Wieczorem kiedy mama wróciła do domu Hosi rzekł :
- Mamo. Wyjeżdżam.
- Dokąd? - Zdziwiła się mama, gdyż oprócz babci, która mieszkała obok nich nikogo innego nie mieli na świecie.
- Jadę do Kopenhagi.
- Po co tam jedziesz synku? Nawet nie wiem gdzie jest Kopenhaga.
- Ja też nie wiem mamo, ale jeszcze dziś będę wiedział. Jest to największe miasto w Danii. Mieszkają tam sami sławni ludzie.
- Ale po co tam chcesz jechać Hosi? - pytała wciąż mama.
- Czeka mnie tam sława. Tutaj nie mam żadnej nadziei na lepsze życie.
- Synku, ale jak ty pojedziesz. Nie masz pieniędzy. Nie masz żadnego zawodu. Nawet nie umiesz dobrze pisać. Gdzie będziesz spać? Z czego żyć? Kim będziesz?
- Będę sławny. Mamo, z pewnością sobie poradzę. Wiem jak zostać sławnym. To proste. Najpierw trzeba przejść niezliczoną ilość przeszkód i przykrości, a potem już zostaje się sławnym. Pójdę teraz po list polecający do bardzo mądrego człowieka. On mi na pewno pomoże.
I pobiegł do właściciela drukarni. Nie znał go wprawdzie, ale pomyślał, że tylko bardzo mądrzy ludzie mogą prowadzić drukarnię. Właściciel drukarni był jeszcze w pracy.
- Dobry wieczór - przywitał się Hosi.
- Witaj chłopcze. Co cię sprowadza? - uśmiechnął się starszy człowiek.
- Nazywam się Hans Christian Andersen, mieszkam niedaleko. Myślę, że może mi pan pomóc. Otóż wybieram się jutro do Kopenhagi. Chcę zostać sławny. Czy może mi pan napisać list polecający do Madame Shall.
- Ależ dziecko, nie znam jej wcale! - odparł na to sta- ruszek.
- Jest to słynna tancerka z teatru. Mieszka w Kopenhadze. Znam ją z plakatu. Występowała niedawno w Odense. - wyjaśnił Hosi.
- Synu - westchnął na to właściciel drukarni. - Radzę ci weż się lepiej za jakieś porządne zajęcie. Obok mnie stolarz potrzebuje ucznia. Zaprowadzę cię tam.
- Nie mogę, proszę pana.
- A to dlaczego? - zdziwił się niezmiernie drukarz.
- Bo świat poniósłby wielką stratę, gdybym nie został sławny. Jadę na spotkanie z moim przeznaczeniem. Jadę na spotkanie ze szczęściem, które mnie tam czeka.
Właściciel drukarni podrapał się w brodę. - Co za dzieciak! - pomyślał.
- No, dobrze - zdecydował w końcu - napiszę ci ten list. Choć Bóg mi świadkiem, nie wiem czy on ci się na coś przyda.
- Dziękuję panu - odparł Hosi. Zaś na pożegnanie rzekł - oddał pan dziś wielką przysługę dla ludzkości. Po czym jeszcze raz się pożegnał i pobiegł do domu.
W domu czekała na niego mama wraz z mądrą staruszką, która kazała usiąść Hosiemu przed domem i tam zaczekać. Sama zaś z kart i fusów od kawy przepowiedziała mu przyszłość. Czarowała i czarowała, aż wreszcie rzekła do matki Andersena:
- Syn pani zostanie wielkim człowiekiem. Tylko tyle mogę powiedzieć.
- Cóż? - pomyślała mama - chyba tak musi być. Podziękowała mądrej staruszce. Spakowała synowi niewielki tobołek, a nazajutrz odprowadziła go razem z babcią do pocztylionu, który jechał do Kopenhagi. Hosi pożegnał się z babcią, która nie mogła wypowiedzieć ani słowa, tak strasznie płakała. Widzieli się ostatni raz. Była już bowiem staruszką i wkrótce potem zmarła. Tymczasem Hosi otrzymał od niej i od mamy kilka talarów i ruszył w podróż swojego życia".

źródło opisu: http://www.drozd.pl/ofertawydawnicza.htm

źródło okładki: http://www.drozd.pl/ofertawydawnicza.htm