Państwa Wikingów. Podboje - władza - kultura. Wiek IX-XI

Okładka książki Państwa Wikingów. Podboje - władza - kultura. Wiek IX-XI Angelo Forte, Richard Oram, Frederik Pedersen
Okładka książki Państwa Wikingów. Podboje - władza - kultura. Wiek IX-XI
Angelo ForteRichard Oram Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN Seria: Korzenie Europy historia
historia
Korzenie Europy
Viking empires
Wydawnictwo Naukowe PWN
2010-01-01
2010-01-01
Maciej Nowak-Kreyer
wikingowie

Trudno przyswajalna, chociaż próbowałem kilka razy na różne sposoby do niej wracać. Dużo szczegółów, dużo informacji i nazwisk które szybko umykają, bo po co to zapamiętywać. Może fragmentami jako uzupełnienie innych książek ale jako pozycja sama w sobie to słabo.

Temat poruszony w książce ciekawy, ale już treść niestety nie jest zbyt odkrywcza, do tego jest sporo nieścisłości tematycznych i gdyby nie uwagi polskiego redaktora nie dało by się tego czytać. Książę czytałem na kilka razy i za każdym razem łudziłem się, że dalej będzie już lepiej.
Zaskakujące, że autorzy, którzy pisząc o Wikingach nie mieli zbyt szerokiej wiedzy na wiele kwestii związanych z ich historią. W zasadzie książka skupia się historii wikingów w Szkocji, Anglii i Irlandii, epizodycznie jest: Dania i Norwegia,
a prawie w ogóle nie ma Szwecji, wschodu (Rusi),Normandii, nie mówiąc już o Sycylii i Neapolu. Do tego książka momentami jest wyjątkowo nudna, opisując bardzo szczegółowo jakieś nieistotne wydarzenia.
Jak na tematykę wikingów, są na Polskim rynku ciekawsze pozycje, a zastanawiające jest, że tak słabą książkę firmował swoim znaczkiem PWN - może trochę korekta merytoryczna ich usprawiedliwia, ale nie zmienia to faktu, że to słaba, nie wnosząca zbyt wiele i nieciekawa pozycja.

Książka przekłamana pod wieloma względami, zawiera całe mnóstwo informacji nie mających pokrycia ze zdarzeniami historycznymi. Napisana jest chaotycznie, omawiany temat nie został dostatecznie zgłębiony. Ponadto w oczy razi fakt, że autorzy (a przynajmniej jeden z nich sądząc po jego nazwisku pochodzi ze Skandynawii) nie grzeszą swoją wiedzą na temat epoki wikingów. To smutne, że na świecie żyją ludzie, którzy mieszkając w danym kraju nie znają jego historii... Czytanie tego dokumentu szło mi topornie, mimo, że okres panowania wikingów jest jednym z moich ulubionych historycznych zagadnień. Nie przebrnęłam. Mój mózg zalała fala głupot zapisanych na kartach tej książki, a potem wylała się przez uszy. Musiałam przerwać lekturę, która w gruncie rzeczy była chyba raczej czytaniem przypisów korygujących treści zawarte w książce. Gdyby cokolwiek zależało ode mnie, poprawiałabym co trzecie zdanie :-) W rękach nie miałam gorszej publikacji o wikingach...

Z pewnością nie jest to najlepsza pozycja na temat wikingów. Praca zawiera wiele nieścisłości. Poza Wyspami Brytyjskimi, reszta kierunków ekspansji wikingów została albo kompletnie pominięta, albo opisana jedynie powierzchownie.

• Średniowiecze
  • Historyczne