List do Voetiusa

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Biblioteka Klasyków Filozofii". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
Epistola ad G. Voetium
83-01-12728-7
filozofia i etyka
misi

List jest obszernym traktatem stanowiącym ostatnie ogniwo polemiki wokół Medytacji o pierwszej filozofii. Kartezjusz wystąpił tu ostro przeciw ortodoksyjnemu teologowi holenderskiemu, który zarzucał mu w dysputach sceptycyzm i ateizm, brak zrozumienia filozofii Arystotelesa, a kartezjanizm zestawiał z sektami protestanckimi, który wreszcie stał się inspiratorem napisania przez Martina Schoocka pełnej dotkliwych oskarżeń książki Filozofia kartezjańska, czyli godna podziwu metoda nowej filozofii Rene Descartes’a. Tekst Kartezjusza nie jest jedynie dokumentem sporu z holenderskim teologiem. Autor przedstawił raz jeszcze swe poglądy filozoficzne, dodał komentarz i sformułował definicje niektórych ważnych pojęć. Jak sądzą badacze francuscy, uważne spojrzenie na List pozwoli dokonać rewizji dotychczasowego rozumienia myśli kartezjańskiej.

źródło opisu: http://wysylkowa.pl/ks244174.html#wiecej

źródło okładki: http://images.okazje.info.pl/p/ksiazki/5709/list-do-voetiusa.jpg

misi | 2011-07-01
Chaoticreader | 2016-04-13