Rewolucja w kryptografii

Tłumaczenie: Jacek B. Szporko
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Tajemnica-Atak-Obrona". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Wydawnictwa Naukowo-Techniczne
CRYPTO How To Code Rebels Beat the Goverment - Saving Privacy In The Digital Age
83-204-2757-6
kryptografia
Piotrek

Kryptografia, czyli stosowanie tajnych kodów, do niedawna jeszcze była sztuką uprawianą przez miłośników łamigłówek i przez szpiegów rządowych. Gdy doszło do eksplozji Internetu, specjaliści spoza tego grona wywołali istną rewolucję w zamkniętym świecie twórców kodów. Opracowane przez nich narzędzia matematyczne doprowadziły do najważniejszego przełomu technicznego ostatniego tysiąclecia. Stworzyli oni bowiem potężne algorytmy umożliwiające rozwiązanie podstawowego problemu XX wieku, a mianowicie, jak porozumiewać się ze sobą i prowadzić działalność gospodarczą, zachowując w sieci poufność informacji. Powstała „cywilna” kryptografia, z czym trudno było się pogodzić rządowi amerykańskiemu.
Książka ta jest pierwszą pełną relacją z wielkiej wojny kodowej. Czytelnik dowie się, jak kryptografia z tajemnego narzędzia, którym mogli się posługiwać tylko pracownicy służb specjalnych, stała się narzędziem przeznaczonym do ochrony prywatności zwykłych ludzi i dostępnym dla każdego. Spotka na łamach tej książki Whitfielda Diffiego, który wynalazł klucz publiczny, Davida Chauma, którego anonimowe pieniądze cyfrowe zagroziły globalnej strukturze finansowej, i Phila Zimmermanna, który upowszechniał kody o dużym znaczeniu dla wojska. Pozna też od kulis historię układu scalonego Clipper, czyli znanego systemu z podsłuchem. Bardzo ważnym wątkiem książki jest unikatowy sojusz między specjalistami komputerowymi a przedstawicielami wielkiego biznesu. Wspólnym ich celem stała się obrona prawa obywatela do prywatności przed ingerencją rządu amerykańskiego i innych podglądaczy.
Jest to wstrząsająca i jedyna w swoim rodzaju opowieść o problemach związanych z wtargnięciem elektroniki w nasze życie.

źródło opisu: http://witmir.pl/ksiegarnia/rewolucja-w-kryptografii/4132/

źródło okładki: http://witmir.pl/ksiegarnia/rewolucja-w-kryptografii/4132/

Piotrek | 2011-07-09
Przeczytana: 09 lipca 2011

Książka mogłoby się wydawać tylko dla ludzi zainteresowanych kryptografią. Otóż nie. Warto ją na pewno przeczytać z czystej ciekawości - nie ma tu trudnej otoczki matematycznej, co na pewno ucieszy spore grono czytelników. Jest to zwięzły zapis o ludziach związanych z tą dziedziną nauki, a nie samych ich wytworów w postaci szyfrów czy zasad szyfrowania. Przygodę z kryptografią warto zacząć od tej książki - od razu uzyskacie odpowiedź czy wam się to podoba czy nie. Dla fanatyków bezpieczeństwa informacji będzie ciekawym uzupełnieniem ich półek z książkami.

Kris | 2016-05-02
Przeczytana: 16 maja 2016