Psychologia kliniczna

Wydawnictwo: Żak
psychologia
Bastet

Wprowadzenie do psychologii klinicznej wieku rozwojowego- ogólne zasady rozpoznawania zaburzeń zachowania w wieku rozwojowym- szczegółowa problematyka badań psychologicznych- zachowanie się człowieka w warunkach stresu- zachowanie się młodego człowieka w sytuacji konfliktowej- dziecko autystyczne jako problem diagnostyczny- pedagog w obliczu dysregulacji popędu odżywiania się- pedagog wobec dzieci i młodzieży uzależnionych od alkoholu- politoksykomania jako próba rozwiązywania konfliktów i kryzysów wieku rozwojowego- psychologiczno - psychiatryczne powikłania w przebiegu HIV/AIDS- postawa pedagoga wobec uczniów z dysfunkcją narządu ruchu i przewlekle chorych- motywacje i determinanty sytuacyjne prób samobójczych- znaczenie dialogu w praktyce dydaktyczno - wychowawczej.

źródło opisu: ŻAK Wydawnictwo Akademickie

źródło okładki: ŻAK Wydawnictwo Akademickie,1999

Wojciech | 2016-10-16

Czytałem z uwagą, aż dotarłem do terapii holding i nadziei, którą wzbudza. Nie wyrzuciłem książki do kosza - pozycja jest dość stara - ale przymknąłem oko. A zatem dalszą część książki czytałem jednym okiem. Drugim śledziłem Internet, i znalazłem w nim wiele ciekawych historii nt. siostry Marii Bogumiły Pecyny... powiem w ten sposób: nie wiem, ile w nich prawdy i mało mnie to obchodzi. Oceniam książkę. Książka, poza hipotezami w stylu:

"Być może THIQ stanowi ostateczne wytłumaczenie faktu, że osoba uzależniona może nie pić alkoholu przez kilkanaście lat, ale wystarczy nawet mała jego ilość, aby utraciła znów zupełną zdolność kontrolowanego picia",

które odbierają podręcznikowi naukowego charakteru, jest OK. No dobra - autorka sugeruje, że alkoholikiem jest się całe życie, co jest oczywistą, destruktywną bzdurą, bo jak wiadomo główną przyczyną powrotów do nałogu jest presja terapeutów i grup terapeutycznych ("bezsilnych niewolników" - patrz 12 kroków AA), która uznaje wypicie...

Bastet | 2011-06-26
Przeczytana: 26 czerwca 2000