Batman: Rozbite miasto

Batman: Broken City
978-83-23729-23-5
Azzarello, Risso, batman, komiks
komiksy

Jeśli deszcz, jak mówią niektórzy, ma siłę obmywania z grzechu, nad Gotham musiałby padać długo i nieprzerwanie. Miasto stalowych przypór i kamiennych gargulców kryje niejedną czarną tajemnicę. Kolejną z nich próbuje rozwiązać Batman, badający sprawę brutalnego zabójstwa młodej dziewczyny. Jednak główny podejrzany, jej brat Angel Lupo, jakby zapadł się pod ziemię. Żeby go znaleźć, Batman będzie musiał przerwać w mieście zmowę milczenia. Czy mu się uda? Brian Azzarello i Argentyńczyk Eduardo Risso znani są w Polsce z kryminalnej serii „100 naboi”, w której skomplikowana, wielowątkowa intryga daje pretekst do opowiedzenia realistycznie przedstawionych, brutalnych historii ze świata, w którym gangsterski margines styka się z wielkim, ogólnoświatowym spiskiem. Za świetny, stawiający na realizm psychologiczny cykl obaj artyści byli wielokrotnie nagradzani. Teraz można zobaczyć, jak w ich interpretacji wygląda Batman, w strugach deszczu przemierzający kolejne ciemne zaułki, próbujący rozwikłać tajemnicę, której ślady wyznaczają kolejne ciała ofiar. Powierzając prace nad Batmanem duetowi Azzarello/Risso, wydawcy poszli wypróbowaną już wcześniej drogą. Zaproponowali współpracę wyróżniającym się i znanym z innych dokonań twórcom. Wcześniej efekty podobnego zabiegu mogliśmy oglądać w komiksie pt.: Batman Hush, gdzie utrzymany w przygodowej konwencji scenariusz Jepha Loeba ilustrował legendarny Jim Lee. Batman Azzarello i Russo jest inny. Mało tu trykotów, mało niezwykłych gadżetów, nawet znani złoczyńcy więcej mają wspólnego z psychopatami niż klasycznymi superłotrami. Z każdym zanurzeniem się w ociekające deszczem zaułki coraz więcej jest tylko krwi. Nikt nie jest bez winy. Nawet Batman.

źródło opisu: http://www.komiks.gildia.pl/komiksy/batman_egmont/9

źródło okładki: http://www.komiks.gildia.pl/komiksy/batman_egmont/9,okladka

Thomas886 | 2016-05-10
Na półkach: 2016, Komiksy..., Przeczytane
Przeczytana: 09 maja 2016

Czas pociągnąć dalej serie z Batmanem i zabrać sie poważnie za czytanie książek.

Co do tej części, ciekawi mnie czy uda się rozwiązać zagadkę morderstwa tej dziewczyny? Wszystko wyjdzie w praniu...

Marek Adamkiewicz | 2015-03-20

Przeciętny album.
Historia miała być mroczna i utrzymana w klimacie detektywistycznym, zostawiając na boku motywy superbohaterskie. Nie do końca niestety wypaliło.
Główny motyw jest dosyć mocno odgrzewany. Na oczach dziecka zostają zamordowani jego rodzice. Skądś to znamy, prawda? Jest to oczywiście okazja do roztrząsania przeszłości samego Batmana. Po raz pięćdziesiąty ósmy.
Intryga potrafi zainteresować, właśnie dzięki bardziej detektywistycznemu wydźwiękowi, jednak niepotrzebnie upchano tu zbyt wielu znanych czarnych charakterów. Pojawienie się Jokera to prawie że groteska. Absolutnie niczego nie wnosi do fabuły.
Rysunki i kolory sprawiają dobre wrażenie. Często kanciaste i mroczne, nadają całości wyraźnie odczuwalny klimat kryminału. Niektórzy oczywiście przyczepią się do takiego rozwiązania, ale do tej konkretnej historii, w mojej opinii, taki manewr jednak pasuje. Prawie że zawsze, bo np. Killer Croc jest fatalnie pokolorowany.

"Rozbite Miasto" to komiks raczej...

comboometga | 2016-07-05
Przeczytana: 23 czerwca 2016

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Od dawna planowałam zabrać się za ten komiks.
Najbardziej ciekawiło mnie, czy relacja Batmana i Jokera, która jest tu przedstawiona, jest rzeczywiście tak dobrze pokazana, jak słyszałam.
Końcówka rozłożyła mnie całkowicie - dzięki niej jeszcze bardziej pokochałam ten komiks.
Naprawdę warty poznania dla każdego fana Mrocznego Rycerza.

Mikołaj Ka | 2016-11-26
Gruchael | 2016-11-03