Batman: Trybunał Sów

Tłumaczenie: Tomasz Sidorkiewicz
Cykl: Batman The New 52 (tom 1) | Seria: Nowe DC Comics!
Wydawnictwo: Egmont Polska
Batman vol. 1: The Court of Owls
Batman, Gotham
komiksy
Paweł

W 2011 roku wydawnictwo DC Comics rozpoczęło wydawanie aż pięćdziesięciu dwóch nowych serii komiksowych. Tym samym przygody znanych od dziesięcioleci kultowych postaci komiksu i popkultury zaczęły się oficjalnie od początku. Rewolucyjny zamysł wydawców pozwala wszystkim fanom komiksu poznawać Batmana, Supermana czy członków Ligi Sprawiedliwości bez oglądania się na ich zawiłą przeszłość. Autorzy serii twórczo i ambitnie podeszli do wymagającego tematu, pozostawiając główne rysy osobowości i atrybuty postaci, a jednocześnie rozbudowując ich charakterystyczne światy.

W pierwszym tomie zbiorczym nowego Batmana akcja zawiązuje się w oparciu o pewną miejską legendę. Batman nieraz słyszał opowieści o Trybunale Sów rzekomo działającym w Gotham. Jego członkowie uważali się za prawdziwych władców miasta. Podobno spotykali się w ciemnościach, naśladując pohukiwanie nocnego drapieżnika... Dotychczas Mroczny Rycerz nie traktował tych historii poważnie. Odkąd jednak w Gotham zaczął grasować brutalny morderca, likwidujący zarówno najważniejszych, jak i najniebezpieczniejszych mieszkańców miasta, Batman uświadomił sobie, że nie wie o Gotham wszystkiego…

Album zawiera materiały opublikowane w Batman (New 52) #1-7.

źródło opisu: http://www.swiatkomiksu.pl/strona-glowna/nowosci/komiks,1554.html

źródło okładki: http://www.swiatkomiksu.pl/strona-glowna/nowosci/komiks,1554.html

Bastard | 2014-12-05
Przeczytana: 05 grudnia 2014

7/10 – BARDZO DOBRY

Nowe rozdanie serii Batman rozpoczyna się od mocnego uderzenia. „Trybunał Sów” to historia, która pomimo kilku drobnych wad zawiera w sobie niemal wszystkie atrybuty bardzo dobrego komiksu – ciekawą intrygę, sporo dynamicznej akcji, fajne postacie i naprawdę ładną oprawę graficzną. Zaprezentowana przez Scotta Snydera opowieść jest w dodatku mocno rozwojowa, a jej echa jeszcze długo mogą rozbrzmiewać w komiksach o Batmanie (i nie tylko). Ten album to tak naprawdę dopiero początek walki Mrocznego Rycerza z potężną organizacją, która chce przejąć władzę nad Gotham, a finał tego komiksu skutecznie zachęca, by jak najszybciej sięgnąć po jego kontynuację. Polecam!

Fabuła: 7 (bardzo dobry)
Ilustracje: 7 (bardzo dobry)
Jakość wydania + bonusy: 7 (bardzo dobry)

Więcej szczegółów: https://comicbookbastard.blogspot.com/2018/03/batman-tom-1-trybuna-sow.html

modli | 2016-01-03

Dotyczy story arc’u „Trybunał Sów”, Batman #1-11 (czyli pominąwszy annual i zeszyt nr #12).
Polskie wydanie: tomy „Trybunał Sów” i „Miasto sów”.
Komiks mnie nieco zawiódł. „Rok Zerowy” był dużo bardziej odkrywczy. Tutaj mamy trochę zbyt wiele schematycznych rozwiązań, odgrzewanych kotletów. W zasadzie nic w tych dwóch tomach mnie nie zaskoczyło. Czyta się jednak niezwykle lekko i przyjemnie, z marszu przeczytałem wszystkie rozdziały jednego dnia.
Na plus zaliczam fakt, że jest to praktycznie historia detektywistyczna i jest to pierwszy komiks o Batmanie jaki czytałem, w którym Bruce zachowuje się jak prawdziwy detektyw, a zagadka jest rozwiązywana przezeń w całkiem ciekawy sposób. Zdecydowanie poleciłbym wszystkim fanom kryminałów.

Wkp | 2014-08-22
Przeczytana: 21 sierpnia 2014

TRYBUNAŁ SÓW

Znalezione zostają zwłoki mężczyzny i wszystko wskazuje na to, że zabił go Nightwing. Do tego wszystko wskazuje na to, żre kolejną ofiarą będzie Bruce. Śledztwo doprowadza Batmana do zagadek z przeszłości jego rodziny, a także tajemniczej organizacji nazywającej siebie Trybunałem Sów, która zdaje się być częścią samego Gotham...

Kiedy DC postanowiło zrestartować wszystkie serie, ignorując wiele zdarzeń z przeszłości, i na nowo publikować tylko 52 (pod nazwą New 52), fani byli podzieleni. I choć większość z serii sprzedała się genialnie, a wiele innych docenili krytycy, pewne obawy pozostały.

Nie mam jednak wątpliwości, że Trybunał Sów to komiks naprawdę znakomity, świetnie napisany przez znanego z Amerykańskiego wampira Snydera (klimat urban legend powala)i znakomicie zilustrowany przez Capullo, człowieka, który nadał Spawnowi mroczną głębię.

Wszystko to składa się na znakomity, choć nie idealny album, pełen wielkich scen i świetnej rozrywki.

Wart 7,5 gwiazdki na...

Hamlet | 2015-03-20
Na półkach: Przeczytane, Komiksy, 2015, Batman

Czytanie komiksów z Batmanem rozpocząłem od takich klasyków jak ROK PIERWSZY, DŁUGIE HALLOWEEN czy POWRÓT MROCZNEGO RYCERZA. Ale przecież chciałem czytać przygody Mrocznego Rycerza na bieżąco, poczuć emocje towarzyszące świeżym przygodom. Oczekiwać na kolejne tomy. Dzięki inicjatywie DC Comics było to możliwe bardzo szybko bez konieczności przekopywania się przez setki zeszytów o Mrocznym Rycerzu. W 2011 r. DC za sprawą historii FLASHPOINT zresetowało wszystkie swoje serie. Część poprzednich wydarzeń przestała obowiązywać, a nasi bohaterowie ponownie dostali czystą kartę. I dzięki temu absolutnie wszyscy, którzy chcieli się zagłębić w historię o Batmanie lub innych postaci z uniwersum DC, mogli zrobić to bez najmniejszych problemów.

BATMAN TOM 1: TRYBUNAŁ SÓW, wydany u nas w marcu 2013 roku przez Egmont, to zbiór pierwszych siedmiu zeszytów serii BATMAN z New 52. Znany z serii AMERYKAŃSKI WAMPIR scenarzysta Scott Snyder, rozpoczyna swój run od historii tytułowego Trybunału. Ta...

FomaLermont | 2014-10-02

Gdy słyszę o jakimś hicie odczuwam lekkie rozbicie. Z jednej strony może to być spopularyzowany chłam, a z drugiej faktycznie wartościowe dzieło. Gdy więc usłyszałem pozytywne opinie o "Trybunale Sów" podeszłem do nich z dystansem. W międzyczasię przeczytałem "Śmierć Rodziny" autorstwa duetu Snyder-Capullo. Odsyłam do recenzji komiksu. Wspomnę tylko, że mój głód na Batmana z New 52 wzrósł. :) I tak wziąłem się za pierwszy batmanowy tom Nowego DC Comics.

C.D.

Darth_Metalus | 2013-12-25

Komiks świetny, ale wypada gorzej od dzieł, które ostatnio czytałem. Przyjrzyjmy się mu jednak bliżej.
Scenariusz jest bardzo dobry. Podoba mi się cała idea trybunału. Ogół fabuły wypada więc wyśmienicie. Snyder wykorzystuje proste motywy do wzbogacenia swojej opowieści. Czyni z Batmana prawdziwego detektywa, bogacza XXI wieku i z pomocą najnowszych zdobyczy technologii każe mu rozwiązać interesujące śledztwo. Wszystkie elementy układanki są odpowiednio wplecione w całość, a pod koniec zostają ułożone w logiczną całość. Dialogi również wypadają świetnie. Dobrze, że Snyder nie zapomniał w całej tej detektywistycznej gierce o odrobinie akcji, a przynajmniej takie odnosiłem wrażenie gdzieś do rozpoczęcia czytania piątego zeszytu. Od tego bowiem czasu (IIRC) akcja całkowicie zmienia tempo. UWAGA SPOILER Widzimy głównie, jak trybunał usiłuje doprowadzić Mrocznego Rycerza do szaleństwo. Sprowadza naszego wspaniałego, niezwyciężonego bohatera na dno. Trwa to trochę za długo. KONIEC...

GrzegorzIgnacy | 2018-06-07
Przeczytana: 21 sierpnia 2014

Prace Grega Capullo, znanego chociażby z rysunków do komiksu Spawn (dla mnie ciężko strawnego), doskonale oddają klimat Gotham, postać Batmana w jego wykonaniu to bohater naprawdę dużego kalibru. Także pod względem fabularnym komiks trzyma poziom. Postacie nie są tylko płaskimi modelami wypowiadającymi tandetne dialogi. Wertując komiks strona za stroną naprawdę miałem gęsią skórkę! Album prezentuje naprawdę wysoki poziom edytorski. Wydanie pierwsza klasa dlatego każdy kto komiksy zbiera powinien po Trybunał Sów sięgnąć.

Spofforth | 2018-04-22
Przeczytana: 22 kwietnia 2018

Myślę, że można było więcej wycisnąć z historii trybunału sów. Graficznie jest bardzo poprawnie. Ogólnie dobry komiks i tyle.

comboometga | 2015-03-02
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Batman
Przeczytana: 28 lutego 2015

Komiks 'Trybunał Sów' jest jednym z najlepszych jakie czytałam o Batmanie. Scott Snyder, Greg Capullo i Jonathan Glapion stworzyli naprawdę zaskakujące dzieło pełne scen zarówno akcji, horroru jak i ''psychicznego oderwania od świata''. W pewnym momencie musisz obrócić komiks w bok lub do góry nogami by móc przeczytać jego treść.
Historia opowiada o przeszłości, w której Alan Wayne - pradziadek Bruce'a - zbudował budynki z funduszy miasta - miał obsesję na punkcie sów, które prześladowały go na każdym kroku. W mieście zaczęto mówić o pewnej grupie, zwanej Trybunałem Sów, na której czele stał Szpon.
Gdy w Gotham Batman znajduje ślady zbrodni dowodzące na istnienie legendy z przeszłości wplątuje się w coś co prawie go przerosło. Sowy porywają go do swojego azylu i ledwo udaje mu się ujść z życiem. Trybunał, niezrażony stratą Szpona, którego pokonał Batman, budzi do życia jego następców i wypuszcza by siać grozę w mieście Nietoperza...

damciban | 2015-03-11

"Jest taka miejska legenda w Gotham City, która mówi o istnieniu Trybunału Sów. Według tego podania jest to tajne stowarzyszenie rządzące miastem już od XIX w. Nikt nie wiem kto do niego należy, czy istnieje naprawdę oraz gdzie jest ich siedziba. Jednak co jakiś czas pojawiają się informację, które mogłyby potwierdzić tą plotkę. Zajmował się nią nawet sam Bruce Wayne..."

Zapraszam na http://coszzupelnieinnejbeczki.pl/2013/11/264-batman-trybunal-sow-scen-scott-snyder-rys-greg-capullo/ gdzie można zapoznać się z całym tekstem.