Wyzwanie czytelnicze LC
Gotham Central, Book 1: In the Line of Duty
Gotham, Batman
komiksy
Bastard

Pierwszy tom serii kryminalnej rozgrywającej się w Gotham, mieście Batmana. Cykl ten został uhonorowany najważniejszymi wyróżnieniami amerykańskiego rynku komiksowego - nagrodami Eisnera i Harveya. Policjanci z Gotham codziennie tropią nie tylko pospolitych kryminalistów. Walczą też z najdziwniejszymi i najbrutalniejszymi przestępcami świata, takimi jak Mister Freeze, Two-Face czy Firebug....

Policjanci z Gotham codziennie tropią nie tylko pospolitych kryminalistów. Walczą też z najdziwniejszymi i najbrutalniejszymi przestępcami świata, takimi jak Mister Freeze, Two-Face czy Firebug. Choć nie brakuje im sukcesów, pozostają w cieniu Mrocznego Rycerza. Oto historia policjantów z Wydziału Poważnych Przestępstw, którego siedziba znajduje się w budynku Gotham Central - głównego posterunku miasta Gotham. WPP został stworzony przez komisarza Jima Gordona, który obecnie jest na emeryturze, a jego dzieło kontynuują następcy. Są oddani sprawiedliwości, ale niekoniecznie palą się do współpracy z Batmanem.

Scenariusz serii piszą tytani komiksu amerykańskiego - Ed Brubaker (The Fall, Catwoman, The Authority) i Greg Rucka (Batman, Zamieć, Za Królową i Ojczyznę, liczne powieści kryminalne), a rysunki są dziełem cenionego grafika Michaela Larka (Sandman, Superman, Batman).

źródło opisu: http://www.sklep.gildia.pl/komiksy/297388-gotham-central-1-na-sluzbie

źródło okładki: http://www.sklep.gildia.pl/komiksy/297388-gotham-central-1-na-sluzbie

Yave | 2016-05-03
Przeczytana: 03 maja 2016

To chyba mój nowy ulubiony komiks od DC.

Wydział Poważnych Przestępstw w Gotham to specjalna jednostka policyjna powołana przez emerytowanego Jima Gordona. Oprócz tradycyjnych przestępstw zajmują się też śledztwami wykraczającymi poza ich możliwości, starając się przeżyć starcia z przeróżnymi metaludźmi, nie są jednak do końca chętni do pracy z Batmanem.

Mam trochę problem z tym komiksem. Z jednej strony mamy świetnie zarysowane postaci, wyjątkowo ludzkie, z problemami, wymieniające ze sobą kapitalne dialogi i dające się szybko polubić. Momenty czysto obyczajowe to praktycznie same perełki. Samo miasto Gotham to też spory atut, jest mroczne i ostre, nic nie dzieje się w nim według normalnych zasad, wiecznie uprzykrza życie bohaterom.

Jednak jak na historię czysto kryminalną śledztwa są dosyć proste, żeby nie powiedzieć banalne. Zero konkretnych zwrotów akcji, skomplikowanych intryg. Trochę kiepsko. Nie pasuje mi również, choć to trochę dziwne, miejsce akcji. Wolałbym, żeby ten...

Marek Adamkiewicz | 2016-05-06

Pierwszym, co nasuwa się na myśl, gdy pada nazwa Gotham, jest bez wątpienia Batman. Mroczny Rycerz zdefiniował to miasto i dla wielu jest jego synonimem. To obrońca, oskarżyciel i sędzia w jednej osobie. Jednak sprawiedliwość niejedno ma imię, a podstawową jednostką, która powinna walczyć z przestępczością, jest w końcu policja. W Gotham City zbyt często schodziła ona na drugi plan, pozostając w cieniu zamaskowanych bohaterów. Także scenarzyści komiksowi traktowali jednostki GCPD wybitnie po macoszemu. Sytuacja jednak uległa w końcu zmianie. Wszystko za sprawą Eda Brubakera i Grega Rucki. Tom numer jeden Gotham Central zbiera w całość pierwsze dziesięć zeszytów traktujących o tych, którzy bez zaplecza wartego miliony dolarów, muszą walczyć z pleniąca się w mieście przestępczością.

Na łamach tomu Na Służbie znalazło się miejsce dla trzech zamkniętych historii. W pierwszej, tytułowej, poznajemy funkcjonariuszy Drivera i Fieldsa. Gdy obaj podążają za otrzymanym cynkiem, wpadają w...

PolishPopkulturę | 2016-03-09
Przeczytana: 09 marca 2016

CSI: Gotham - tak w skrócie można opisać tę serię. Dobre to czytadło, choć poszczególne sprawy kryminalne nie grzeszą oryginalnością. Na plus bardzo dobrze rozpisani, prawdziwie ludzcy bohaterowie. Ogromny minus za urwane zakończenie. W podobnych klimatach zdecydowanie bardziej podobała mi się seria Top10 Alana Moore'a. // ocena dla całej serii.

Więcej o komiksach piszę na fb.com/polishpopkulture

AliEns00 | 2016-05-04
Przeczytana: 28 kwietnia 2016

Kryminalne sprawy Gotham z perspektywy miejscowej policji, a dokładnie jednostki poważnych przestępstw. Brubaker i Rucka gwarantują fabułę na poziomie. Tom pierwszy jest podzielony na trzy różne historie. Pierwsza pisana przez wymienioną dwójkę wspólnie, wprowadza nas w świat tamtejszych glin w czasach post-gordonowskich a w tle przewija się Mr.Freeze. W drugiej bohaterowie zajmują się morderstwem dziewczynki a historia jest nieco zbyt sztampowa. W trzeciej Rucka wziął na cel porucznik Montoyę, a każdy kto zna jego twórczość ("Batwoman Elegy") wie czego można się spodziewać.
Całość zilustrowana jest przez Michaela Larka, który rozumie konwencję, Gotham spowite jest cieniami i deszczem, co nadaje akcji odpowiedni klimat. Styl rysownika sprawia, że postacie z komisariatu tracą unikatowość, zlewają się w jedno mając podobne twarze i ubiór.
Porównując Gotham Central do serialów kryminalnych jest to bardziej "Ulice San Francisco" niż kolejna odsłona "CSI".

FomaLermont | 2016-05-22

W świecie gdzie występują herosi zapomina się o szarych ludziach. Któż będzie się przejmował przeciętnym zjadaczem chleba, gdy nad głowami lata Liga Sprawiedliwości czy inni Avengersi. Nikt też nie przejmuje się ludźmi którzy po nich sprzątają. Służby porządkowe i ratownicze jakoś tak dziwnie umykają twórców trykociarskich komiksów zajętych tworzeniem coraz to bardziej niezwykłych przygód. „Gotham Central” to tytuł inny niż wszystkie. Widoczna w tytule nazwa miasta i widniejący na okładce Bat- sygnał nie są bowiem tu gwarantem występu milionera przebierającego się za nietoperza. To opowieść przede wszystkim o gliniarzach którym dane jest żyć i działać w mieście w którym normalką są akty terroru w wykonaniu Jokera czy Two- Face’ a. Gliniarzach z Wydziału Poważnych Przestępstw.

Czytelnik nie uraczy tu sprzętu rodem z seriali „CSI”. Nie będzie tu też ekscentrycznego geniusza w...

Pan Burito | 2016-08-24
Na półkach: Przeczytane, Komiksy, DC Comics
Przeczytana: 23 sierpnia 2016

Zdecydowałem się na przeczytanie tego komiksu ze względu na całą masę pozytywnych recenzji i po obejrzeniu dwóch sezonów serialu ("Gotham"). Jest to jeden z moich ulubionych tytułów. Odciągamy się od klasycznych komiksów z Batmanem i widzimy całą sytuację z perspektywy funkcjonariuszów GCPD. Sprawnie napisani i umotywowani bohaterowie, od razu wiemy kogo lubić, a kogo nienawidzić. Całość jest genialnie zilustrowana.

Maczas | 2016-09-11
Przeczytana: czerwiec 2016

Najlepszy komiks o Gotham City, w którym Batman nie jest głównym bohaterem. Świetnie się to czyta. Połączenie kryminału z sensacją. Polecam!

giera | 2016-06-16

Telewizyjny serial „Gotham” to produkcja mierna. Zrezygnowałem z oglądania po ósmym odcinku pierwszego sezonu. Zupełnie inaczej przedstawia się sprawa z komiksowym serialem „Gotham Central”, za który odpowiadają panowie Ed Brubaker i Greg Rucka. W swojej prostocie pomysł na jego fabułę jest wręcz genialny: przedstawić walkę z przestępczością w Gotham od ludzkiej strony, skupić się na dobrej robocie śledczej, relacjach panujących w komisariacie oraz życiu prywatnym kilku głównych postaci, znacznie marginalizując przy tym samego Batmana.

Faktem jest, że pojawienie się Człowieka-Nietoperza oraz jego antagonistów diametralnie odmieniło pracę stróżów prawa w Gotham, którzy nie mają środków ani umiejętności, aby mierzyć się tego typu złem, chcąc być dobrymi (czytaj: skutecznymi) policjantami. Scenarzyści „Gotham Central” skupiają się na pracownikach głównego posterunku w mieście, a dokładnie na dziennej i nocnej zmianie detektywów w Wydziale Poważnych Przestępstw. Komórka została...

Joyofcomunism | 2016-08-22
Przeczytana: 20 sierpnia 2016

Świetny kryminał w świecie Batmana... praktycznie bez Batmana. Ciekawie pokazana strona walki z super przestępczością, z którą zmagać muszą się zwykli policjanci. Ed Brubaker doskonałe odnajduje się w klimacie kryminału i noir. Czekam na kolejny tom.

SylaSP | 2018-11-08
Na półkach: Komiksy, 2018, Przeczytane

Fabuła wciągająca. Rysownik - Michael Lark - mógłby się postarać o większą wyrazistość postaci, bo czasem ciężko ogarnąć kto jest kim.