Prywatne życie cesarza Franciszka Józefa

Tłumaczenie: Ewa Ziegler-Brodnicka
Wydawnictwo: Bellona
6 (4 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
Kaiser Franz Joseph ganz privat "Sie haben's gut, Sie können ins Kaffeehaus gehen!"
83-11-10398-4
historia
Lenka8891

Gabriele Praschl-Bichler wydała już około 20 książek o Habsburgach, z czego większość o ulubionych przez publiczność postaciach cesarskiego małżeństwa: Franciszka Józefa 1 i jego żony Elżbiety, zwanej pieszczotliwie "Sissi". W tej książce opisuje z dokumentalną wiernością cesarza prywatnie. Czytelnik poznaje człowieka: oddany rodzinie i niestroniący od kobiet, nieznośnie uparty, ale i pełen fantazji, wielkoduszny i małostkowy, uwielbiający życie proste, a mimo to ściśle przestrzegający ceremoniału i etykiety ustanowionych w r. 1527! Gdyby nie dziedzictwo tronu, Franciszek Józef zostałby zwyczajnym wiedeńskim mieszczuchem noszącym nazwisko Habsburg. Ale wtedy podglądanie jego prywatnego życia przez dziurę w płocie nie byłoby taką atrakcją.

źródło opisu: okładka

Ciekawe opracowanie ukazujące życie cesarza Franciszka Józefa.
Z książki dowiadujemy się wielu szczegółów z życia cesarza. Między innymi jak wyglądał jego normalny dzień pracy , o której godzinie wstawał , a o której udawał się na spoczynek , jaki miał stosunek do etykiety , na jakie choroby cierpiał i jak wyglądał jego proces leczenia , co najchętniej lubił spożywać. Poznajemy także wystrój pałaców , a także dowiadujemy się o miłostkach Franciszka Józefa. Uzyskujemy informacje o pasjach cesarza , jego stosunku do nowoczesności ( telefonów , samochodów ).

Książka napisana jest prostym , łatwym językiem.Warto przeczytać !

Anna | 2012-01-23
Przeczytana: grudzień 2008