W obronie polityki

In Defence of Politics
83-01-14258-8
polityka
masaii

Pierwsze polskie wydanie światowego bestsellera!
Znakomity wykład koncepcji polityki jako sztuki godzenia sprzecznych interesów. Crick oswaja czytelnika z polityką i przedstawia ją od najlepszej strony, pokazuje politykę jako instytucję we współczesnym społeczeństwie nie tylko konieczną, ale i najcenniejszą, jako wielki i cywilizujący rodzaj aktywności ludzkiej.

źródło opisu: Wydawnictwo Naukowe PWN 2004

źródło okładki: http://ksiegarnia.pwn.pl/produkt/4080/w-obronie-polityki.html

Mateusz | 2016-08-19
Przeczytana: 19 sierpnia 2016

Książka ta, moim zdaniem, zbyt wąsko pojmuje definicję polityki. Polityka według Cricka zbiega się ze starożytnym pojmowaniem erystyki, czyli odpowiedniego przemawiania do ludu tak, by poparł on projekt demagoga. W tym aspekcie, polityka demokratyczna jest w istocie sztuką godzenia sprzecznych interesów. Ale przecież sztuka polityczna jest nie tylko tym. Można wyróżnić różne rodzaje polityk - zarówno te tematyczne, długofalowe, jak i można spróbować za Crickiem uogólnić samo pojęcie polityki, choćby w postaci "sztuki rządzenia państwem i reagowania na sytuację międzynarodową". Gdy przyjmiemy powyższą definicję jako najbardziej adekwatną stwierdzimy, iż nie należy poddać się, tak jak autor, liberalnej historiozofii i twierdzić, że państwo i jego funkcje z czasem będą słabnąć na rzecz społeczeństwa obywatelskiego, lecz stwierdzimy, że potrzebna jest synergia między arystotelejskim demosem, arystokracją i monarchią.

md66574 | 2013-12-21
Nocny | 2012-06-14