Brat Lenina

Tłumaczenie: Łukasz Witczak
Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie
Lenin's brother : the origins of the October Revolution
xxxxxx

Porywająca, przemilczana historia Aleksandra Uljanowa, młodego rewolucjonisty, którego śmierć odmieniła życie i wpłynęła na umysłowość jego młodszego brata, Włodzimierza Iljicza Lenina – przyszłego przywódcy przewrotu październikowego. Aleksander Uljanow był niezwykle zdolnym studentem nauk przyrodniczych oraz uczestnikiem nielegalnych studenckich spotkań i demonstracji w Rosji końca XIX wieku. W roku 1886 dołączył do grupy petersburskich studentów planujących zamach na życie cara i szybko stał się jednym z jej przywódców. „Drugi zamach pierwszomarcowy” zakończył się jednak całkowitym niepowodzeniem, a spiskowców, w tym Aleksandra, stracono na szybienicy. Zarówno Lenin, jak i Stalin ukrywali przed narodem rosyjskim prawdę o działalności i śmierci Aleksandra Uljanowa. Nie bez powodu. Życie i los starszego brata miały niezwykle silny wpływ na Włodzimierza i – pośrednio – na dzieje świata. Badając rodzinne archiwa Uljanowów, Philip Pomper odsłania okoliczności przemiany sumiennego studenta w zdeterminowanego rewolucjonistę. Autor kreśli też plastyczny i sugestywny portret duchowy całej rodziny, która zmieniła bieg historii. Lektura tej książki pozwala zrozumieć sprzeczności charakteru Lenina i jego rewolucyjnych koncepcji. Fascynująca lektura. Philip Pomper jest przenikliwym historykiem, a jego publikacja stanowi ważny wkład w próbę zrozumienia rewolucji październikowej – Anna Geifman, profesor historii na Uniwersytecie Bostońskim.

źródło opisu: Wydawnictwo Dolnośląskie, 2010

źródło okładki: http://www.wd.wroc.pl/index.php

LepNaKsiążki | 2015-04-25

Książka z pewnością wyda się ciekawa wszystkim miłośnikom biografii rewolucjonistów, historykom, ale również i czytelnikom chcącym lepiej poznać kulturalną i duchową atmosferę przedrewolucyjnej Rosji. Autorowi nie zabrakło rzetelnych, popartych badaniami informacji z życia rodziny Aleksandra (Saszy) Uljanowa, jak i lekkości pióra oraz narracyjnej swady, która pozwala mu zabrać czytelnika w pasjonującą podróż do świata pełnego intrygujących odkryć i biograficznych sekretów; opowiedzieć historię, która rzuca nowe światło na późniejsze losy przywódcy Rewolucji Październikowej. Polecam!

Justysiaczek | 2016-07-18
Marcin | 2014-01-31
Przeczytana: 19 lutego 2014
Monika | 2011-08-22
Julia | 2011-08-08
Na półkach: Przeczytane, 2012, Posiadam.
Przeczytana: 09 marca 2012
Ganesha | 2017-04-12