Timeless

Okładka książki Timeless Gail Carriger
Okładka książki Timeless
Gail Carriger Wydawnictwo: Orbit Cykl: Protektorat parasola (tom 5) fantasy, science fiction
Protektorat parasola (tom 5)
Orbit
2012-03-01
2012-03-01
Protektorat Parasola Alexia Tarabotti

Uwielbiam humor Autorki - i szczerze żałuję, że to już ostatnia część.... Relaks w świetnym wydaniu. Jeśli ktoś szaleje, tak jak ja, za tą przedziwną mieszanka steampunku, epoki wiktoriańskiej i świata w wydaniu wampirycznym, po prostu musi przeczytać:)))

Akcja ostatniej części cyklu "Protektorat parasola" rozgrywa się kilka lat po wydarzeniach przedstawionych w "Bezwględnej". Zupełną nowością jest tutaj dwutorowy sposób prowadzenia narracji, POV Alexi, czyli wydarzenia w dużej mierze obejmujące podróż do Egiptu, stopniowe przybliżanie do całkowitego rozwiązania zagadki genezy i sposobu działania Plagi Zmierzchów Bogów, które w tym wypadku stanowi klamrę spinającą większość wątków z jakimi mieliśmy do czynienia począwszy od części I, a także POV Biffy'ego, czyli śledztwo w sprawie śmierci bety watahy Kingair (starej watahy Lorda Maccona, męża Alexi). Śledztwo w tym wypadku to słowo użyte nieco na wyrost, bowiem poszukiwanie zabójcy jest tutaj tłem, daje możliwość, przede wszystkim czas, rozpoczęcia flirtu, na dalszym etapie romansu, a ostatecznie stworzenia niezwykle dojrzałego, pełnego miłości oraz partnerstwa związku, moim zdaniem najpiękniejszego w całej serii.
Tego jednak kto, z kim i w jakich okolicznościach, zdradzić nie mogę, dodam tylko, że konsekwencje będą długofalowe, obejmą całą watahę londyńską, stając się tym samym materiałem na kontynuację w serii o Prudence, córce Alexii, zatytułowaną "The Custard Protocol".
Myślę, że Gail Carrgier zakończyła cykl w najlepszy możliwy sposób, biorąc pod uwagę manierę jej pisania często balansującą na granicy trywialności, jak i ogólny sposób rozwiązywania wątków z poprzednich części, czyli przyzwoicie, acz bez elementu totalnego zaskoczenia. "Timeless" (gdyby tak tłumaczyć to na polski, na modłę wydawcy, to czy nie byłoby to "Bezgraniczna"?... lekko niegramatycznie) utrzymuje poziom, nie co prawda "Bezdusznej", najlepszej z cyklu, ale środkowych części jak najbardziej. Postać Alexi moim zdaniem od początku nie miała aż tak dużego potencjału, aby stać się bohaterką większej liczby książek. Owszem jest bohaterką wyrazistą, charakterną, ale w tym paradoksalnie tkwi też i jej wada. Zbyt grubą kreską kreślona, przez co papierowa, z którą trudno się identyfikować ponieważ pozbawiona jest odcieni szarości, jak by to określić, "niedopowiedzenia". O ile jako postać daje radę w pierwszej części cyklu, to w kolejnych to postaci drugoplanowe zaczynają skupiać większą uwagę ponieważ są takie jakby bardziej ludzkie, sympatyczniejsze. Również tak się miało w przypadku "Timeless". Ogrom opinii, recenzji, jako lepszą uznaje właśnie część rozgrywającą się w Londynie. Jeżeli więc okazuje się, że obecność głównej bohaterki nie jest już tak pożądaną, że nie jest niezbędna dla przyciągnięcia uwagi czytających, to chyba można uznać to za sygnał, że pora kończyć.
Uważam zatem za wielki plus to, iż Gail Carriger zdecydowała się we właściwej chwili zakończyć cykl, aniżeli na siłę ciągnąc go licząc na zyski ze sprzedaży. Za to "Timeless" ma ode mnie tę jedną gwiazdkę wyżej.

Ostatnia, jak na razie, część przygód Alexii. Trzeba przyznać Gail Carriger, że cała saga utrzymana jest niezmiennie na wysokim poziomie. Nie jest to co prawda literatura szczególnie wysokich lotów, ale zdecydowanie nadaje się na relaks. Historia osadzona w czasach wiktoriańskich. Typowy przykład steampunku. Całość w otoczeniu wampirów i wilkołaków, którzy nieustannie dybią na zdrowie i życie Alexii oraz jej rodziny (choć jej mąż, choleryk, wilkołak a do tego Szkot dzielnie staje w obronie swojej pyskatej żony i córki). Tym razem wędrujemy aż do Aleksandrii by poznać (alternatywną) historię Hatszepsut. Dowiemy się też dlaczego wilkołaki nie lubią latać sterowcami i staniemy oko w oko ze śmiertelnymi wynalazkami na parę.

Znając charakter Alexii z poprzednich tomów wiemy, że nuda nam nie grozi. Akcja dzieje się szybko, liczne poboczne wątki ostatecznie się splatają, choć zostawiają też furtkę następnym opowiadaniom. Całość napisana zgrabnie i lekko. W wersji oryginalnej wszystkie niuanse językowe są klarowne, co czyni całość jeszcze przyjemniejszą w odbiorze.

Polecam

Dobre. Jak cały cykl. Przeczytałam po angielsku, bo nie chciało mi się czekać na polskie tłumaczenie, które nie wiadomo kiedy będzie. Pewnie dopiero, jak wymyślą polski tytuł, no łatwe zadanie to to nie jest. "Timeless" - proste słowo, ale nie w przypadku serii polskich tytułów :)

PS Mamy rok 2016 - polskiego tłumaczenia brak...

PS Mamy rok 2016 - polskiego tłumaczenia brak...

Dlaczego Prószyński i S-ka nie mają w planach wydania "Timeless"?!
Jeśli niedługo nie dostanę jej w swoje ręce, to niechybnie, wpadnę w czarną, głęboką otchłań rozpaczy...Chyba popadam w depresję.

Dlaczego Prószyński i S-ka nie mają w planach wydania "Timeless"?!

Czy ktos wie kiedy wychodzi polskie wydanie? Bylabym wdzieczna za jakiekolwie informacje na ten temat na prywatna wiadomosc :)

Protektorat Parasola rulez! :)

Protektorat Parasola rulez! :)

Ciekawe jak przetłumaczą tytuł :)

Ciekawe jak przetłumaczą tytuł :)

• Czekam na polskie wydanie!
  • Czekam na polskie wydanie

Gail Carriger Timeless Zobacz więcej