Sztuki walki. Ruchowe formy ekspresji filozofii Wschodu

Wydawnictwo: Glob
7 (7 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
walka wręcz, Azja, Daleki Wschód
mika

Zamiast opisu: 1. WSTĘP 2. JUDO Obywatel Kano. Rozwój judo. Judo w Polsce. Trening judo. Pionierski szlak. 3. KARATE: Tajemnica Okinawy. Destrukcja czy równowaga? Perspektywy rozwoju. Trening karate. 4. AIKIDO: Ewangelia aikido. Ambasadorzy pokoju. Trening aikido. 5. KENDO: Dar bogów. Mistrzowie miecza. Kendo - wspomnienie miecza. Droga miecza. 6. KYUDO: Medytacja łuku. Historyczne źródła...

Zamiast opisu:
1. WSTĘP
4. AIKIDO: Ewangelia aikido. Ambasadorzy pokoju. Trening aikido.
6. KYUDO: Medytacja łuku. Historyczne źródła kyudo. Trening kyudo. Kyudo i nowoczesność.
7. SUMO: Gniewni bogowie shinto. Od mitu do historii. Sumo sportowe. Trening sumo. Sumo summarum.
8. TAEKWONDO: Taekwondo naciera. Źródła taekwondo. Droga ku olimpiadzie. Trening i zawody.
9. KUNG FU: Eksplozja kung fu. Wojownicy z zaświatów. Labirynt i kung fu. Klasztor Shaolin. Filozofie kung fu. Ciało i broń. Style. Spokój i ruch.
10. LAMOWIE I SZARE WILKI: Tybet. Mongolia.
11. AZJA POŁUDNIOWO-WSCHODNIA: Birma. Tajlandia. Wietnam. Malezja. Indonezja. Filipiny.
12. KU INDYJSKIM ŹRÓDŁOM: Indie i jujutsu. Współczesne oblicza Kali. Święta praktyka walki - kalaripayatt. Kalari i indyjski teatr walki. Inne formy walki.
13. ZAKOŃCZENIE: Eldorado samurajów. Droga i cel.
14. Przypisy.
15. Bibliografia

źródło okładki: http://www.antykwariat-bazar.pl/pub/produkty2/0/0/...»

książek: 2045

Całkiem ciekawa pozycja, nadal aktualny jest rozdział, w którym autor opisał śmierć JUDO. Po tym jak stała się dyscyplina olimpijską, stworzono podział wagowy i skategoryzowano dyscyplinę.
Co doprowadziło do zahamowania i dalszego rozwoju JUDO, które w swej istocie podobnie jak Jujitsu czy Aikijutsu - Aikido, mające przez rozwój pracy nad techniką, umożliwić pokonywanie większych i silniejszych przeciwników. Identyczny trend widoczny jest w tym żałosnym MMA, które służy akurat do zarabiania na frajerach, którzy zakładają ze nie potrzeba wieloletniego treningu, a cała walka sprowadza się do zapasów w stylu Brazylijskiego Ju Jitsu, i tak sami bracia Gracie zostali wycięci z kasy, zaadoptowano ich 100 letnią odmianę i nazwano nowym stylem MMA.

Esther | 2016-07-31
Nitro | 2015-04-10