Indie w XXI wieku

Okładka książki Indie w XXI wieku Surender Bhutani, Stanisław Tokarski
Okładka książki Indie w XXI wieku
Surender BhutaniStanisław Tokarski Wydawnictwo: Indyjsko Polska Izba Gospodarcza biznes, finanse
biznes, finanse
Indie w XXI wieku
Indyjsko Polska Izba Gospodarcza
2014-01-01
2014-01-01

Kolejna non fiction o Indiach. Tytuły rozdziałów mówią o tym, co znajdziecie w tej książce:
- Stereotypy, obrazy i symbole Indii
- Indie w aspekcie geopolitycznym i historyczno-kulturowym
- Współczesne Indie w perspektywie historii - budowa nowej tożsamości
- Federalizm a demokracja - transformacja ustrojowa i reforma administracyjna
- Transformacja gospodarcza
- Nowe technologie a zasoby ludzkie - edukacja jako czynnik modernizacji
- Polityka zagraniczna Indii jako czynnik rozwoju
- Polityka wewnętrzna
- Indie w perspektywie globalnej i regionalnej
- "Teraz Indie" - wyzwania XXI w.
Książka zawiera interesująca mnie bibliografię i aneks o stosunkach polsko-indyjskich.
Ciekawe, że napisał ją Polak (autor interesujących Joginów i wspólnoty") i Indus.
Zaczyna się cytatem z Marka Twaina, który w 1896 roku przez 4 miesiące podróżował po Indiach: "Oto Indie - kraj marzeń i romantycznych wzruszeń, bajecznego bogactwa i niewiarygodnej nędzy, wspaniałości i bladych promyków nadziei, pałaców i lepianek, karłów i gigantów, lamp Alladyna, tygrysów i słoni, kobr i dżungli, kraj stu narodów i stu języków, tysiąca religii i dwóch milionów bogów, jedyny kraj pod słońcem, który wszyscy ludzie pragną ujrzeć, a raz ujrzawszy, choćby tylko przelotnie, nie zechcą oddać ujrzanego obrazu za wszystkie widoki świata razem wzięte".
Ponad sto lat minęło a stereotyp trwa.
Inną wizją jest zaproponowany przez niemieckiego ministra Steinmeirera obraz Indii jako wzorca dla Europy:
"Jako największe na świecie państwo demokratyczne (...),Indie można potraktować jako model dla Europy. Ponad miliard mieszkańców, 29 stanów, 400 języków, premierem sikh, prezydentem muzułmanin, a szefem największej partii kobieta z chrześcijańskim backgroundem. Z kole8i UE ma 450 milionów mieszkańców, 27 państw członkowskich, 22 języki urzędowe i różne wyznania."

W książce postawiono różne pytania. Między innymi - czy ceną za postęp ekonomiczny będzie sklonowanie Indii na wzór kultury USA?
Zwrócono uwagę na to, ze Indie często stanowiąc cel najeźdźców same nikomu nie zagrażały.
W duchu słów, które 300 lat przed naszą erą kazał w kamieniu wykuć indyjski cesarz Asioka:
"Jeśli szanujesz własną wiarę, będziesz tym samym szanował wiarę innych. Szanując zaś wiarę innych, będziesz szanował swoją wiarę, a ona będzie przez innych szanowana".

Ciekawa książka.

- Stereotypy, obrazy i symbole Indii