Baśnie niderlandzkie

Wydawnictwo: Instytut Badań Literackich PAN
978-83-89348-82-1
baśnie, niderlandy
julia-orzech

Prezentowana antologia jest pierwszym tego typi w Polsce zbiorem ludowych baśni niderlandzkiego obszaru językowego. W ich dodobrze autor przekładu, Andrzej Dąbrówka, wybitny mediewista i niderlandysta, kierował się zamiarem reprezentatywnego przedstawienia baśni z różnych rejonów i różnych czasów, jak i chęcią stworzenia książki atrakcyjnej dla czytelnika. W zbiorze znalazły się więc bajki zarówno zaczepnięte z rękopisów - i publikowane tu po raz pierwszy - jak i z czasopism holenderskich, flamandzkich i fryzyjskich oraz z opublikowanych zbiorów bajek niderlandzkich, wśród nich również w wersjach gwarowych.
Baśnie opatrzone są obszernym komentarzem zawierającym informacje filologiczne - źródło, miejsce i czas publikacji oraz uwagi etnograficzne i literackie, a także typologię według systematyki międzynarodowej.

źródło opisu: okładka

źródło okładki: http://www.gandalf.com.pl/b/basnie-niderlandzkie/

Marta Kilian | 2013-07-25
Przeczytana: 2007 rok

Baśnie i bajki, a także legendy nie są tylko przeznaczone dla dzieci, w ich treści mogą się również rozczytywać i rodzice i ci starsi, którzy już swoje dzieci odchowali, i ci, którzy tych dzieci jeszcze nie posiadają, bo na czytanie nie jest nigdy za wcześnie ani za późno. A Baśnie niderlandzkie są wspaniałą lekturą, która przeniesie nas do niesamowicie kolorowego i malowniczego świata, gdzie jesteśmy tacy beztroscy, gdzie zapominamy o całej szarej i przytłaczającej rzeczywistości, gdzie wszystko jest możliwe. Możemy odczytać bezbłędnie płynące zeń morały i przesłania, a najwspanialsze jest to, że taki świat może istnieć, musimy tylko tego bardzo pragnąć. Sądzę, że nikomu nie zaszkodzi, a wręcz pomoże, przeczytanie jednej baśni przed snem właśnie po to, by nasze sny były bardziej tęczowe. Nie bez potrzeby należy czytać dzieciom godzinę dziennie i przed snem. Przepisuję taką receptę każdemu człowiekowi, dzięki czemu wszyscy będziemy dla siebie bardziej życzliwi i wyrozumiali, bo...

julia-orzech | 2011-04-28
Przeczytana: kwiecień 2011

Już sam fakt, że tego typu pozycja ukazała się po raz pierwszy w Polsce powinien zachęcić do jej przeczytania. Poznajemy zwyczaje, język, kulturę po prostu regionów raczej mało popularnych w naszym kraju. Baśnie są ciekawe, wciągające (nie wszystkie), część jest bardzo przerażających, niektóre można przeczytać dzieciom, wiele jest też typów nie znanych w Polsce więc warto sięgnąć do tej książki, żeby znaleźć coś innego niż tylko kolejne wersje Jasia i Małgosi czy Królewny Śnieżki.

Katedra | 2015-10-02
FrouFrou | 2013-04-27