Najnowsze artykuły
Artykuły
Polski film podbija świat – od Kostaryki i Nikaragui przez Izrael po SerbięAnna Sierant4Artykuły
Wrześniowe trendy Lubimyczytać otwiera powieść sprzed 134 latEwa Cieślik4Artykuły
„Zbroja światła” – historia cywilizacji. Książka Kena Folletta podstawą superprojektu AudiotekiMarcin Waincetel1Artykuły
26. Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie już wkrótce. Znamy program i listę gościLubimyCzytać4
Popularne wyszukiwania
Polecamy
Marta Gedeon

1
8,2/10
Pisze książki: baśnie, legendy, podania
Ten autor nie ma jeszcze opisu. Jeżeli chcesz wysłać nam informacje o autorze - napisz na: admin@lubimyczytac.pl
8,2/10średnia ocena książek autora
15 przeczytało książki autora
55 chce przeczytać książki autora
0fanów autora
Zostań fanem autoraKsiążki i czasopisma
Najnowsze opinie o książkach autora
Cudowny jeleń. Baśnie węgierskie Marta Gedeon 
8,2

Już w dzieciństwie z przyjemnością czytałam inne baśnie niż te polskie, jednak węgierskich nie było dane mi poznać. "Cudowny jeleń" to zbiór 34 baśni w wyborze i opracowaniu Márty Gedeon, dzięki którym zanurzymy się w węgierską kulturę a także poczujemy klimat tamtejszych stron.
Oprócz ludzkich bohaterów, spotkamy w nich wiele magicznych stworzeń (między innymi diabły) a także charakterystycznych dla danego regionu zwierząt (byki, jelenie, dziki..). Poznamy węgierskie zwyczaje, węgierska kuchnię oraz muzykę. To takie kompendium wiedzy o kulturze węgierskiej zawarte w przepięknych baśniach. Jednocześnie nie brakuje tutaj magii (ludzi zaklętych w zwierzęta),węgierskiego humoru, wyjątkowego klimatu oraz uroku, które sprawiają, że każdą baśń czyta się z wypiekami na twarzy i niejednokrotnie można się zaśmiać.
Baśnie zdobią barwne ilustracje Marianny Jagody, które na pierwszy rzut oka niejednokrotnie mogą wydawać się dziecinne. Jednak to tylko pozory - większość jak najbardziej nawiązuje do węgierskiego folkloru, który jest bardzo barwny i do którego na Węgrzech pochodzą z należytym mu szacunkiem. Kipią mnogością barw, kolorów, detali, motywów haftów, ornamentów i kwiatów... Pokazują, jak bardzo węgierskie baśnie są zakorzenione w ludowości i tradycji. Uzupełniają książkę i czyniąc z niej nie tylko prawdziwą skarbnicę wiedzy, ale również małe dzieło sztuki.
Cudowny jeleń. Baśnie węgierskie Marta Gedeon 
8,2

„Pewnego razu ujrzeli jednak zwierzę niesamowite, jakiego nie widzieli nigdy wcześniej. Był to przepiękny jeleń (…) cudowny jeleń!”. Str. 339
W ostatnim czasie mój synek coraz częściej prosi, żeby coś mu przeczytać. Oprócz ulubionego Bolka i Lolka staram się wybierać również inne książeczki. Tak, aby dotyczyły różnorodnej tematyki. Dlatego przeglądając oferty wydawnicze, moją uwagę zwrócił zbiór 34. ilustrowanych opowiadań pt. Cudowny jeleń. Baśnie węgierskie.
„Dawno, dawno temu, za górami, za lasami, za dolinami i morzami żyli sobie król i królowa. Król kochał swoją małżonkę jak gołąb kocha pszenicę. Królowa była tak piękna, że na słońce można było patrzeć, ale na nią nie sposób. Miała oczy jak dwa diamenty, a twarz jak białe płótno. Rumieniła się niczym piwonia. Król małżonek nie oddałby jej za żadne skarby świata. Ale trapiło ich wielkie zmartwienie. Nie mieli dzieci… ” (Drzewo sięgające nieba”) str. 41
Zacznę od tego, że książeczka jest naprawdę kapitalnie wydana. Posiada twardą oprawę, która z pewnością uchroni ją przed zabrudzeniami i ogólnym zniszczeniem. Każdej baśni towarzyszą piękne barwne ilustracje z motywem folkloru, które wykonała Marianna Jagoda. Jeżeli chodzi o same kartki, to są szyte i jednocześnie klejone, przez co nie będą wypadać. Dodatkowo są one laminowane i nie wszystkie są białe, ponieważ duża ich część jest kolorowa (pomijając te na, których znajdują się ilustracje),przez co książeczka jeszcze bardziej przykuwa wzrok młodego czytelnika.
Wydawnictwo wybrało dosyć dużą czcionką, co osobiście pochwalam, ponieważ wygodniej się czyta. Na pochwałę zasługuje również przekład z języka węgierskiego na polski. Tutaj redaktorzy bardzo dobrze sobie poradzili. Język jest prosty, posiada dużo porównań, hiperbol, eufemizmów, personifikacji, metafor. Autorka zbudowała baśnie w większości z dialogów niż opisów, wydaje mi się, że dzięki temu dzieci nie nudzą się podczas czytania i nie powinny mieć żadnych trudności w zrozumieniu bajek.
Cała recenzja: http://nhoryzonty.blogspot.de/2016/07/cudowny-jelen-basnie-wegierskie-marta.html#more