Baśnie Braci Grimm dla dorosłych i młodzieży. Bez cenzury

Tłumaczenie: Tomasz Wyżyński
Wydawnictwo: Albatros
Grimm Tales for young and old
folklor, cudowność
Sherry

Inne wydania

Autorska wersja „Baśni” braci Grimm opracowana przez Philipa Pullmana. Książka zawiera 50 wybranych baśni niemieckich autorów, które zostały na nowo opowiedziane prostym, precyzyjnym językiem, pozbawionym czułostkowości, infantylizmu i pseudoliterackich ozdobników. Nabrały dzięki temu ogromnej siły. Po każdej baśni zamieszczono notę autora z uwagami na temat danego utworu oraz informacje o odpowiednikach danej baśni w folklorze rosyjskim, włoskim, francuskim i angielskim.

„Porywające. To uczta dla zardzewiałejwyobraźni dorosłych”.
– The Telegraph

źródło opisu: www.wydawnictwoalbatros.com

źródło okładki: www.wydawnictwoalbatros.com

ChicaDeAyer | 2016-09-09
Przeczytana: 03 września 2016

Każdy nie raz i nie dwa spotkał się w swoim życiu z baśniami Braci Grimm, lecz nie każdy miał okazję poznać historie w ich pierwotnym brzmieniu. I nie zrobi tego przeczytawszy tę pozycję – zmiany naniesione przez „autora” są kosmetyczne, a wabik w postaci dopisku „bez cenzury” okazał się zwykłym zabiegiem marketingowym, nie mającym odzwierciedlenia w zastanej treści.

Podzielam pojawiające się tu głosy oburzenia, że te piękne opowieści w pullmanowskim wydaniu zostały odarte z magii. Język jest toporny, nie koreluje z treścią ani nie przystaje do formuły baśni. Jednocześnie nie oddziałuje na wyobraźnię czytelnika ani nie wywołuje pożądanego zainteresowania. Zastanawiam się w imię czego postanowiono ulepszać coś, co jest doskonałe w samej swej istocie? Na pewno nie kosztem dogłębnej analizy, bo komentarze autora mają w sobie tyle merytoryki, co kot napłakał i użycie w stosunku do nich pojęcia „opracowanie” jest dużym nadużyciem, także ze względu na ich obszerność.

Niniejsza...

książek: 1943
Książniczka | 2014-12-08

Jako dziecko nie zdawałam sobie sprawy, czemu wolę baśnie braci Grimm od baśni Andersena, mimo że są tak samo piękne i magiczne... Dopiero później uświadomiłam sobie różnicę między nimi, która jest bardzo znacząca - baśnie braci Grimm są straszne, często okrutne, ale kończą się szczęśliwie, zło zostaje ukarane, a dobro nagrodzone. Natomiast cudowne, poetyckie baśnie Andersena: są przeraźliwie smutne i tak samo smutno i żałośnie się kończą - nie wszystkie, ale zdecydowanie większość z nich... A ja zarówno jako dziecko, jak i teraz wolę wierzyć w te dobre zakończenia...

Philip Pullman opracował na nowo 50 baśni braci Grimm, wybierając spośród tych najbardziej znanych, jak i tych mniej popularnych. Trochę pozmieniał, trochę poukładał fabułę w sposób bardziej spójny i logiczny, trochę uwspółcześnił język, dodał więcej dialogów. Dodatkowo na końcu każdej baśni umieścił krótkie wyjaśnienie motywów, które się w niej pojawiają oraz parę ciekawych informacji.

Pomysł naprawdę niezły,...

deana | 2015-01-28
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 28 stycznia 2015

Podstawową cechą baśni powinno być to, że powinny żyć. Powinny być opowiadane i przekazywane kolejnym pokoleniom, tak aby następne dzieci uczyły się poprzez nie rozróżniać dobro od zła, piękno od brzydoty, poznawały czym jest pracowitość, dzielność, sprawiedliwość czy mądrość. Zasadniczo baśnie może opowiadać każdy, lecz nie każdy potrafi robić to prawidłowo.

Swoją wersję najpopularniejszych baśni, tych zebranych przez braci Grimm, zaprezentował Philip Pullmann. Wydanie dodatkowo zostało zaopatrzone o podtytuł ,,Bez cenzury". Przyznaję, że to on skłonił mnie do sięgnięcia. Oczekiwałam pierwotnych wersji baśni, bez wszystkich złagodzeń jakie narosły wokół nich przez lata. Niestety, bardzo się rozczarowałam. Pullman stworzył wersję, która tak na prawdę nie wiem do kogo jest adresowana. Na pewno nie dla najmłodszych bo baśnie zostały okradzione z magicznej otoczki. Zostały potraktowane bardzo rzeczowo, w wielu przypadkach znikło wszystko to co stanowiło o ich wyjątkowości i...

onika | 2016-11-13
Przeczytana: listopad 2016

Gdybym tę publikację potraktowała po prostu jako wybór baśni braci Grimm, to byłabym nią zachwycona, bo znalazło się w niej wiele nieznanych mi wcześniej utworów. Niestety, zasugerowałam się mocno tytułem tego opracowania i liczyłam na coś innego niż dostałam.

Kiedyś czytałam w jakimś czasopiśmie, że w oryginalnej wersji „Śpiącej królewny” przebudzenie nie następowało na skutek pocałunku lecz w momencie wydania na świat przez królewnę bliźniaków. Trzeba przyznać, że w tym wariancie występuje prawdziwy „Prince Charming” – może i zgwałcił nieprzytomną kobietę, ale koniec końców dzieci się nie wyparł. Dalszy ciąg jest również uroczy – teściowa zabija dzieci i podaje upieczone do zjedzenia rodzicom. Ale jak to w bajkach wszystko dobrze się kończy. No i właśnie na takie wersje „bez cenzury” miałam nadzieję. A tutaj dostałam bardzo poprawny politycznie zbiorek, w którym takich robiących wrażenie wątków brak. I jestem sobą głęboko rozczarowana, że dałam się nabrać na taki oczywisty...

SeVIIen | 2016-09-21
Przeczytana: 21 września 2016

A.:

„Ale nigdy nie jesteśmy zadowoleni ze swojego losu i zawsze uważamy, że mógłby być lepszy.”

„Bez cenzury”… To słowa, które szczególnie zachęcają do kupna tej książki. Mnie także zachęciły. Oczekiwałam, że dostanę wersje baśni braci Grimm w ich pierwotnym brzmieniu, bardziej mroczne, brutalne, pełne krwi i erotyzmu… Po przeczytaniu kilku pierwszych przeżyłam lekki zawód. Przecież takie wersje czytałam już jako mała dziewczynka!!! Postanowiłam jednak przypomnieć sobie co nieco i potraktować ową książkę bardziej jako podróż sentymentalną. Jako powrót do dzieciństwa. Ale po raz pierwszy miałam okazję poczuć się jak lektor, gdyż czytałam wszystkie baśnie głośno, nie tylko dla siebie.

W „Baśniach braci Grimm dla dorosłych i młodzieży. Bez cenzury” znaleźć można pięćdziesiąt baśni słynnych niemieckich braci, opracowanych przez Philipa Pullmana. Zawarte tutaj zostały popularne (jak te o Czerwonym Kapturku i Kopciuszku) oraz mniej znane historie (np. „Trzy wężowe liście”), choć dla...

Shimik | 2016-01-10

Baśnie Braci Grimm napisane na nowo, jednak wciąż opowiadające to samo. Może trochę innymi słowami ale w gruncie rzeczy chodzi o to samo. Najbardziej spodobało mi się to "Bez cenzury" i byłem ciekaw co to może oznaczać w stosunku do bajek. Jednak po przeczytaniu już kilku można dojść do wniosku, że to jest to samo tylko napisane w bardziej współczesny sposób. Myślę, że mimo wszystko klasyka góruje! BAŚNIE OPOWIEDZIANE W TEN SPOSÓB STRACIŁY SWOJĄ DUSZĘ!!

Alex Ritter | 2016-01-27
Przeczytana: 27 stycznia 2016

Jestem trochę rozczarowana książką, sądziłam po tytule, że baśnie będą bardziej brutalne...
Pomijając ten jeden szczegół, to książka jest rewelacyjna. W dzieciństwie zawsze wolałam słuchać baśni braci Grimm, to dlatego i po obejrzeniu jednego z odcinków Komisarza Rex (Czarownice i inne kobiety) postanowiłam sięgnąć po tą książkę.
Dzięki tej książce poznałam kilka nowych baśni ("Śpiewająca kość', "Jan Kostera") oraz inne wersje znanych mi z dzieciństwa.

| 2015-03-05
Przeczytana: 2015 rok

Szczerze mówiąc, jestem rozczarowana tą pozycją...

Po opisie i różnych recenzjach spodziewałam się naprawdę świetnej lektury "starych" bajek, ale w zupełnie nowej odsłonie: mrocznej, okrutnej, przerażającej. A wyszło praktycznie to samo, co znamy z innych, powszechniejszych przekazów. Jedynie kilka z 50 opisanych opowiastek faktycznie było interesujących. Pozostałe nie niosą z sobą żadnego zaskoczenia, nie są w najmniejszym stopniu straszne, ani nawet jakoś specjalnie ciekawie napisane.

Jedynym plusem jest to, iż autor podaje do każdej bajki kilka innych źródeł, gdzie możemy znaleźć podobne baśnie i do których możemy sięgnąć, jeśli temat nas zainteresował. Przedstawia również garstkę informacji o danej pozycji, tzn. typ baśni oraz jej źródło (czyt. osobę, od której bracia Grimm usłyszeli tą bajkę - nie żeby wymyślili ją sami, broń Boże!).

Mimo wszystko nie żałuję wydanych pieniędzy. Nie czytało się tego, aż tak topornie jak niektórych poprzednich pozycji, które na moje...

BagatElka | 2016-02-09
Przeczytana: 09 lutego 2016

Znamy powiedzenia typu : masło maślane,więcej cukru w cukrze itp
Od dziś mogę dodać - baśń bez magii.
Czytałam i zastanawiałam się w jakim celu autor pokusił się ulepszać coś co było dobre. Rozłożenie bajek i baśni na czynniki pierwsze i szczegółowe analizowanie zabija całą przyjemność z czytania tego typu literatury.
Bajki,baśnie,mity,podania i legendy mają po prostu bawić,przerażać a nade wszystko pozwolić wyobraźni czytelnika sięgać gdzie wzrok nie sięga.
Nikt nie kieruje się przy czytaniu bajek "szkiełkiem i okiem" tylko sercem.
To magia,zaczarowane istoty,przedmioty i krainy pozwalają przeżywać niesamowite przygody. One bawią,uczą i sprawiają,że dzieciństwo to niezapomniane chwile,które przywołuje się w trudnych i smutnych momentach życia.
Wersje baśni dla dorosłych i wyjaśnienia ,pod każdą z nich,zabiły cały czar i niezwykłość.
Wolałabym aby autor zrobił,zwyczajne,nudne opracowanie naukowe niż powołał do życia twór,który jest tylko baśniopodobny.
Dorosłość sama w sobie jest...

Magda | 2014-11-29
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 29 listopada 2014

Przyznam szczerze - trafiłam na nią przypadkiem. Biały grzbiet zlewał się z innymi książkami. Ale uwagę przykuł zdecydowanie czarny napis "Bez Cenzury". Moja fantazja ruszyła. No jak to tak, czerwony kapturek bez cenzury? To idealnie pasowało mi do pończoszek, szpileczek i gorsecika, okryte jedynie krótką czerwoną pelerynką. Wilkiem mógłby być zwykły facet na motorze, z takim pseudonimem. Moja wyobraźnia ruszyła. Ku zdziwieniu jednak, pracownicy księgarni ustawili ją pomiędzy książkami "Poczytaj mi, Mamo", a "Klasycy dzieciom". No cóż, niech dzieci uczą się od najmłodszych lat?

Rozsiadłam się wygodnie i zaczęłam czytać. Ominęłam wstęp, chcąc jak najszybciej dotrzeć do treści owych baśni. I nagle się okazało, że autor zebrał najbardziej znane 50 opowiastek opisanych przez braci Grimm i je opisał po swojemu. Na dole każdego tekstu dał objaśnienia, jaki morał należy wyciągnąć z konkretnej baśni, wraz z krótkim wyjaśnieniem opisów innych przekładów. Znalazły się tu jednak trzy,...

Redaktorzy LC polecają książki na Gwiazdkę

Do Świąt zostały jeszcze dwa tygodnie. To dobry moment, żeby zaplanować zakup prezentów. My, mole książkowe nie mamy najmniejszego problemu z odpowiedzią na pytanie: co kupić? Wiadomo, książkę! Ale już z wyborem konkretnego tytułu może być gorzej. Jeśli stoicie bezradnie przed księgarnianymi półkami, bądź nie wiecie jaki tytuł wpisać w wyszukiwarkę, zapoznajcie się z rekomendacjami naszych serwisowych redaktorów.