Symeon Surgiewicz

Urodził się w rodzinie związanej z koleją, od 1928 pracował jako maszynista kolei wąskotorowej na linii Jabłonna–Karczew. Od 1947 był naczelnikiem jej zarządu, a następnie wicedyrektorem Warszawskich... Urodził się w rodzinie związanej z koleją, od 1928 pracował jako maszynista kolei wąskotorowej na linii Jabłonna–Karczew. Od 1947 był naczelnikiem jej zarządu, a następnie wicedyrektorem Warszawskich Kolei Dojazdowych.
W 1924 wstąpił do Komunistycznego Związku Młodzieży Polskiej i Komunistycznej Partii Polski. Od 1942 należał do Polskiej Partii Robotniczej, był dowódcą zgrupowania Gwardii Ludowej i Armii Ludowej. Pracę maszynisty zakończył w 1944, gdy został etatowym działaczem partyjnym. Od 18 stycznia 1945 pełnił funkcję sekretarza Komitetu Dzielnicowego Polskiej Partii Robotniczej Warszawa Praga Centralna i Warszawa Śródmieście. W późniejszych latach członek Komitetu Wojewódzkiego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Za swoją działalność był dwukrotnie odznaczany Złotym Krzyżem Zasługi.
Swoje wspomnienia z lat 1939–1945 zawarł w książce Warszawskie ciuchcie, która jest dość dokładnym opisem funkcjonowania linii kolejowej Jabłonna–Karczew w czasie działań wojennych.

źródło opisu: http://pl.wikipedia.org/wiki/Symeon_Surgiewicz

pokaż więcej
Wszystkie Poza moją biblioteczką W mojej biblioteczce Pokaż książki znajdujące się:
Warszawskie ciuchcie
Warszawskie ciuchcie
Symeon Surgiewicz

5,67 (3 ocen i 0 opinii)
czytelników: 5 | opinie: 0 | ocena: 5,67 (3 głosy)

Wywiad z autorem

Chciałbyś zadać pytanie swojemu ulubionemu autorowi?
Dołącz do grupy „Rozmowy z autorami” i zaproponuj pytania, my zorganizujemy wywiad.

Dyskusje o autorze

1
3
2
Tylu naszych czytelników chce przeczytać książki tego autora.
Tyle osób przeczytało książkę tego autora.
Tyle książek tego autora znajduje się w naszej bazie.

Fani autora (0)

Lista jest pusta

Czytelnicy (3)

zgłoś błąd zgłoś błąd