Terry Southern

Z wykształcenia filozof i literaturoznawca, walczył na frontach drugiej wojny światowej, studiował na University of Chicago i paryskiej Sorbonie. Znany z talentu satyrycznego i komicznego. Kojarzony z... Z wykształcenia filozof i literaturoznawca, walczył na frontach drugiej wojny światowej, studiował na University of Chicago i paryskiej Sorbonie. Znany z talentu satyrycznego i komicznego. Kojarzony z kontrkulturą amerykański pisarz, eseista, scenarzysta i wykładowca uniwersytecki o barwnym i awanturniczym życiorysie, jedna z najważniejszych postaci amerykańskiej niezależnej sceny literackiej. W latach pięćdziesiątych XX wieku mieszkał w Paryżu i Greenwich Village, był ważnym i wpływowym członkiem artystycznej cyganerii po obu stronach Atlantyku, przyjaźnił się z kultowym szkockim pisarzem Alexandrem Trocchim, Albertem Camusem, Jean-Paul Sartrem i Jacquesem Cocteau, a także z Masonem Hoffenbergiem, Jackiem Kerouakiem, Allenem Ginsbergiem i Gregorym Corso, znał Williama Faulknera i Nelsona Algrena, z którym się blisko przyjaźnił i którego pisarstwo bardzo podziwiał. Był także przyjacielem Williama Burroughsa, Milesa Davisa i Petera Sellersa. Zaczął pisać i publikować już w latach piećdziesiątych, a jego opowiadanie The Accident było pierwszą prozą, opublikowaną w pierwszym numerze (1953) słynnego pisma „The Paris Review”, założonego m.in. przez Petera Matthiessena. Southern mieszkał później z pierwszą żoną w Genewie, a w latach sześćdziesiątych współtworzył „Swinging London”. W latach siedemdziesiątych jako scenarzysta i producent stał się jedną z najbardziej znaczących postaci amerykańskiego kina niezależnego, współpracował m.in. z Denisem Hopperem, Stanleyem Kubrickiem, Rogerem Vadimem, Christopherem Isherwoodem i Harrym Nilssonem. W latach osiemdziesiątych autor tekstów do jednego z najsłynniejszych i najlepszych amerykańskich telewizyjnych programów kabaretowych „Saturday Night Live”. Tom Wolfe twierdził, że podwaliny pod Nowe Dziennikarstwo położył w 1962 roku właśnie Terry Southern (tekstem Twirling at Ole Miss, opublikowanym w „Esquire”), a Peter Sellers, odtwórca głównej roli w filmie Dr. Strangelove wg scenariusza Southerna i w reżyserii S. Kubricka, podobno płacił Southernowi grube pieniądze „pod stołem” za pisanie dodatkowych gagów dla inspektora Clouseau w filmowej serii Blake’a Edwardsa.

Autor 6 powieści utrzymanych w estetyce horroru, komizmu i absurdu (z których najsłynniejsza pozostaje Candy, 1958): Flash and Filigree (1958), The Magic Christian (1959), Red-Dirt Marijuana and Other Tastes (1967), Blue Movie (1970) i Texas Summer (1992).

Autor bądź współautor scenariuszy do 10 filmów, w tym Dr. Strangelove (nominacja do Oscara za scenariusz adaptowany), Kolekcjoner (wycofał nazwisko z czołówki wskutek konfliktu z reżyserem i producentem), Cincinnati Kid, Casino Royale, Barbarella, Swobodny jeździec (nominacja do Oscara za scenariusz oryginalny), Koniec drogi i Telefon.

Laureat wielu nagród literackich, w tym O. Henry Award (1963), nagrody Writers Guild of America za scenariusz najlepszej komedii 1964 roku (Dr. Strangelove) i Gotham Award (1994). Zmarł w nowojorskim szpitalu na niewydolność oddechową, spowodowaną długim nadużywaniem narkotyków, leków i alkoholu.

Biografia Southerna obfituje w wiele niezwykłych ciekawostek: na przykład w roku 1984 został autorem przemówień wyborczych znanego u nas choćby z filmu Milosa Formana wydawcy „Hustlera”, Larry’ego Flynta, który dla swoistego żartu startował wówczas w amerykańskiej kampanii prezydenckiej jako kandydat niezależny.

źródło opisu: http://www.officyna.com.pl/autor-terry-southern

pokaż więcej
Wszystkie Poza moją biblioteczką W mojej biblioteczce Pokaż książki znajdujące się:
Candy
Candy
Terry Southern, Mason Hoffenberg

5,76 (41 ocen i 5 opinii)
Candy Seria: Twarze kontrkultury
Kultowa, prześmiewcza powieść opublikowana po raz pierwszy w 1958 roku w Paryżu (m.in. ze względów cenzuralnych), w słynnym wydawnictwie Olympia Press, które wydawało także m. in. Vladimira Nabokova i...
czytelników: 198 | opinie: 5 | ocena: 5,76 (41 głosów)

Wywiad z autorem

Chciałbyś zadać pytanie swojemu ulubionemu autorowi?
Dołącz do grupy „Rozmowy z autorami” i zaproponuj pytania, my zorganizujemy wywiad.

Dyskusje o autorze

Przeczytaj także

1
54
141
Tylu naszych czytelników chce przeczytać książki tego autora.
Tyle osób przeczytało książkę tego autora.
Tyle książek tego autora znajduje się w naszej bazie.

Fani autora (0)

Lista jest pusta

Czytelnicy (54)

Powiązane treści
Nagrody „Literatury na Świecie” za rok 2014

Redakcja miesięcznika „Literatura na świecie” jak co roku przyznała nagrody twórcom, tłumaczom i wydawnictwom, którzy jej zdaniem zabłysnęli w przeciągu ostatnich dwunastu miesięcy. Wyróżnienia przyznano w sześciu kategoriach, bez laureata pozostała kategoria „poezja”.


więcej
więcej powiązanych treści
zgłoś błąd zgłoś błąd