Aleksander Frączkiewicz

Polski muzykolog i pedagog, urodzony 8.XII 1910 r. w Brzeżanach na Podolu. W 1935 r. ukończył konserwatorium PTM we Lwowie (fortepian, kompozycja, studium pedagogiczne). Studiował też filozofię na UJK... Polski muzykolog i pedagog, urodzony 8.XII 1910 r. w Brzeżanach na Podolu. W 1935 r. ukończył konserwatorium PTM we Lwowie (fortepian, kompozycja, studium pedagogiczne). Studiował też filozofię na UJK oraz muzykologię na UJK i UJ. W r. 1947 uzyskał stopień doktora na podstawie rozprawy „Polski koncert fortepianowy po Chopinie”. W latach 1936-39 był asystentem, a od 1946 r. wykładowcą historii i teorii muzyki na UJ oraz PWSM w Krakowie, gdzie w 1957 r. uzyskał tytuł docenta. Zmarł 28 II 1994 r. w Krakowie.
W kręgu zainteresowań Aleksandra Frączkiewicza pozostały problemy formy muzycznej i faktury. W podręcznikach napisanych dla nauczycieli i uczniów średnich szkół muzycznych uwzględnił specyfikę przedmiotu i jego przeznaczenie, stosując nowe, niestereotypowe rozwiązania metodyczne, ograniczające się tylko do tych form i gatunków, z którymi większość uczniów styka się w praktyce muzycznej.
Jest autorem „Zasad modulacji” (wspólnie z M. Fieldorf), „Form muzycznych” (wspólnie z F. Skołyszewskim) oraz „Muzyki kameralnej na pograniczu baroku i klasycyzmu”.

źródło opisu: www.pwm.com.pl

źródło zdjęcia: www.pwm.com.pl

pokaż więcej
Wszystkie Poza moją biblioteczką W mojej biblioteczce Pokaż książki znajdujące się:
Formy muzyczne. T. 1-2
Formy muzyczne. T. 1-2
Aleksander Frączkiewicz, Franciszek Skołyszewski

7,5 (2 ocen i 0 opinii)
Formy muzyczne. T. 1-2
Publikacja kierowana jest do nauczycieli i uczniów średnich szkół muzycznych. Tom pierwszy zawiera m.in. omówienia: pracy motywicznej, małych i wielkich form muzycznych, gatunków, polifonii oraz waria...
czytelników: 11 | opinie: 0 | ocena: 7,5 (2 głosy)

Wywiad z autorem

Chciałbyś zadać pytanie swojemu ulubionemu autorowi?
Dołącz do grupy „Rozmowy z autorami” i zaproponuj pytania, my zorganizujemy wywiad.

Dyskusje o autorze

Przeczytaj także

1
3
8
Tylu naszych czytelników chce przeczytać książki tego autora.
Tyle osób przeczytało książkę tego autora.
Tyle książek tego autora znajduje się w naszej bazie.

Fani autora (0)

Lista jest pusta

Czytelnicy (3)

zgłoś błąd zgłoś błąd