Zbigniew Blichewicz

(ps. „Szczerba”)

Zbigniew Blichewicz ps. „Szczerba” (ur. 14 maja 1912 w Sulejowie zm. 16 sierpnia 1959 w Monachium) – aktor. W latach 1924-33 uczęszczał do państwowego gimnazjum im. ks. Józefa Poniatowskiego w Łowiczu... Zbigniew Blichewicz ps. „Szczerba” (ur. 14 maja 1912 w Sulejowie zm. 16 sierpnia 1959 w Monachium) – aktor.
W latach 1924-33 uczęszczał do państwowego gimnazjum im. ks. Józefa Poniatowskiego w Łowiczu. Członek ZHP. Po zdaniu matury w 1934 studiował w Państwowym Instytucie Sztuki Teatralnej w Warszawie, który ukończył w 1937. W sezonie 1937/38 aktor w Teatrze Miejskim w Kaliszu. Od 1938 w Teatrze Kameralnym w Warszawie i Teatrze Miejskim w Wilnie.
Porucznik w czasie powstania warszawskiego, dowódca kompanii i batalionu „Bończa”. Kawaler Orderu Virtuti Militari za dwukrotne odbicie katedry św. Jana. Po powstaniu w niewoli niemieckiej, w obozach Oflag XIB Fallingbosteel, Stalag XI C Bergen Belsen, Oflag II D Gross-Born, Stalag X B Sandbostel i Oflab X C Lübeck. Po wyzwoleniu występował w teatrze objazdowym 2 Korpusu Polskiego oraz w polskim zespole w Londynie. Z Wielkiej Brytanii wyjechał do Stanów Zjednoczonych. W ostatnim okresie życia pracował w Radio Wolna Europa w Monachium. Zmarł śmiercią samobójczą.
W roku 2009 wydawnictwo Archiwum Akt Nowych wydało jego wspomnienia-reportaż pt. Tryptyk powstańczych wspomnień z podtytułem: Dni „Krwi i chwały” czy obłędu i nonsensu. Książka otrzymała nominację do Książki Historycznej Roku Tygodnika „Polityka”.

źródło opisu: http://pl.cyclopaedia.net/

źródło zdjęcia: www.1944.pl

pokaż więcej
Wszystkie Poza moją biblioteczką W mojej biblioteczce Pokaż książki znajdujące się:
Powstańczy tryptyk
Powstańczy tryptyk
Zbigniew Blichewicz

7,78 (9 ocen i 1 opinii)
Powstańczy tryptyk
"Czymże jest człowiek? Igraszką w rękach losu. Nie człowiek stwarza los, lecz los stwarza człowieka.Powstanie sztucznych legend nie potrzebuje. Z kilkoma takimi się rozprawiam - nawet o samym sob...
czytelników: 42 | opinie: 1 | ocena: 7,78 (9 głosów) | inne wydania: 1

Wywiad z autorem

Chciałbyś zadać pytanie swojemu ulubionemu autorowi?
Dołącz do grupy „Rozmowy z autorami” i zaproponuj pytania, my zorganizujemy wywiad.

Dyskusje o autorze

1
15
25
Tylu naszych czytelników chce przeczytać książki tego autora.
Tyle osób przeczytało książkę tego autora.
Tyle książek tego autora znajduje się w naszej bazie.

Fani autora (0)

Lista jest pusta

Czytelnicy (15)

zgłoś błąd zgłoś błąd