Bogdan Czaykowski

Polski poeta, krytyk literacki, tłumacz, profesor emeritus Uniwersytetu Kolumbii Brytyjskiej, był kierownikiem Katedry Slawistyki i Programu Studiów Europejskich na tej uczelni. Bogdan Czaykowski dz... Polski poeta, krytyk literacki, tłumacz, profesor emeritus Uniwersytetu Kolumbii Brytyjskiej, był kierownikiem Katedry Slawistyki i Programu Studiów Europejskich na tej uczelni.

Bogdan Czaykowski dzieciństwo spędził na Wołyniu i Polesiu. W 1938 rozpoczął naukę w szkole w Brześciu nad Bugiem. W 1940 wywieziony był wraz z rodzicami w głąb Związku Sowieckiego. Przebywał w kołchozach w Kujbyszewie, Samarkandzie, obozach dla uchodźców w Aszchabadzie i Meszhedzie.

W roku 1942 przedostał się wraz z matką do Iranu. Okres od grudnia 1942 do 1946 spędził w Indiach, w polskim sierocińcu w Balachadi, gdzie skończył szkołę powszechną. Brał tu udział w licznych imprezach artystycznych, między innymi śpiewał polskie piosenki na przyjęciach u maharadży Dżamnagaru Jam Saheba Digvijayasinhaji i występował w głównej roli w inscenizacji Kordiana. Zanotował tu także swoje pierwsze wiersze. Po przeprowadzce do obozu w Valivade koło Kolhapuru uczęszczał do polskiego gimnazjum. Zaczął tu tłumaczyć na język polski Gitajali – Pieśni ofiarne Rabindranatha Tagore, za które ten indyjski poeta w 1912 dostał Nagrodę Nobla. W marcu 1948 roku wypłynął statkiem z Bombaju do Anglii[1].

Tu kontynuował rozpoczętą w Indiach edukację. Uczęszczał do Liceum i Gimnazjum Polskiego im. M.Kopernika w Bottisham; zdał polską i angielską maturę w 1950. Następnie studiował historię nowożytną w University College w Dublinie, w Irlandii, a od 1955 – polonistykę w London School of Slavonic and East European Studies. Dyplom magistra uzyskał w 1959 roku na podstawie pracy o polskich manifestach poetyckich 1887-1930.

Od 1955 roku aktywnie uczestniczył w życiu literackim polskich studentów na emigracji. Redagował „Życie Akademickie”, w latach 1956-1958 należał do redakcji „Merkuriusza Polskiego”, a w 1959 do redakcji „Kontynentów – Nowego Merkuriusza”. Od stycznia 1959 roku do połowy 1962 był redaktorem naczelnym „Kontynentów”. Działał też w Zarządzie Głównym Zrzeszenia Studentów i Absolwentów Polskich na Uchodźstwie.

W 1962 Czaykowski przeniósł się do Kanady, gdzie podjął pracę jako wykładowca literatury polskiej i historii Polski na University of British Columbia w Vancouver, B.C., pozostając tam aż do przejścia na emeryturę w roku 1997. Od 1974 był kierownikiem katedry slawistyki.

Drukował w czołowych pismach literackich na emigracji i w kraju[2]. Doskonale dwujęzyczny, oprócz prac własnych publikował również liczne przekłady z języka angielskiego. Tłumaczył też poezję polską na język angielski. Był laureatem wielu nagród literackich, m.in. Nagrody Młodych Związku Pisarzy Polskich na Obczyźnie (1960), Nagrody Fundacji im.Kościelskich (1964) i Poetyckiej Nagrody im. K.Wierzyńskiego (1969).
pokaż więcej
Wszystkie Poza moją biblioteczką W mojej biblioteczce Pokaż książki znajdujące się:
Antologia poezji polskiej na obczyźnie 1939-1990
Antologia poezji polskiej na obczyźnie 1939-1990
Bogdan Czaykowski

8 (2 ocen i 0 opinii)
Antologia poezji polskiej na obczyźnie 1939-1990
Wydana w 2002 roku antologia Bogdana Czaykowskiego jest jedyną tak obszerną antologią polskiej poezji powstałej na obczyźnie. Autor zebrał w niej 460 wierszy 69 poetów. Ten liczący ponad 630 stron to...
czytelników: 3 | opinie: 0 | ocena: 8 (2 głosy)
Jakieś ogromne szczęście. Wiersze wybrane z lat 1956-2006
Jakieś ogromne szczęście. Wiersze wybrane z lat 1956-2006
Bogdan Czaykowski

0 (0 ocen i 0 opinii)
Jakieś ogromne szczęście. Wiersze wybrane z lat 1956-2006
Bogdan Czaykowski jest bez wątpienia jednym z najciekawszych poetów polskich tworzących po wojnie na emigracji. Urodził się w 1932 r. w Równem na Wołyniu. W r. 1940 wywieziono go wraz z rodzicami w gł...
czytelników: 0 | opinie: 0 | ocena: 0 (0 głosów)
Wiatr z innej strony. Wiersze zebrane z lat 1953-1989
Wiatr z innej strony. Wiersze zebrane z lat 1953-1989
Bogdan Czaykowski

0 (0 ocen i 0 opinii)
Wiatr z innej strony. Wiersze zebrane z lat 1953-1989
Obszerny zbiór wierszy emigracyjnego poety (ur. 1932), ongiś członka londyńskiej grupy „Kontynenty”, od 1962 roku zamieszkałego w Vancouver.
czytelników: 1 | opinie: 0 | ocena: 0 (0 głosów)
Złota księga wierszy polskich
Złota księga wierszy polskich
Jan Kochanowski, Jan Lechoń, Stanisław Czycz, Cyprian Kamil Norwid, Julian Tuwim, Jan Twardowski, Aleksander Fredro, Seweryn Goszczyński, Maria Konopnicka, Adam Mickiewicz, Bolesław Leśmian, Bronisława Ostrowska, praca zbiorowa, Mikołaj Rej, Wisława Szymborska, Zbigniew Herbert, Tadeusz Różewicz, Jerzy Harasymowicz, Tymoteusz Karpowicz, Czesław Miłosz, Stanisław Wyspiański, Adam Zagajewski, Jarosław Iwaszkiewicz, Juliusz Słowacki, Aleksander Wat, Julian Ursyn Niemcewicz, Miron Białoszewski, Stanisław Barańczak, Adam Naruszewicz, Antoni Słonimski, Ewa Lipska, Marcin Świetlicki, Jerzy Liebert, Bruno Jasieński, Maria Pawlikowska-Jasnorzewska, Jarosław Marek Rymkiewicz, Jan Andrzej Morsztyn, Tadeusz Borowski, Krzysztof Kamil Baczyński, Leopold Staff, Janusz Szuber, Wacław Potocki, Konstanty Ildefons Gałczyński, Tadeusz Miciński, Zygmunt Krasiński, Ignacy Krasicki, Tomasz Kajetan Węgierski, Urszula Kozioł, Rafał Wojaczek, Anna Świrszczyńska, Stanisław Grochowiak, Tadeusz Nowak, Kazimiera Iłłakowiczówna, Andrzej Bursa, Kornel Ujejski, Stanisław Jerzy Lec, Anna Kamieńska, Adam Asnyk, Władysław Broniewski, Szymon Szymonowic, Alojzy Feliński, Cyprian Godebski, Franciszek Zabłocki, Stanisław Trembecki, Lucjan Hipolit Siemieński, Ryszard Krynicki, Julian Przyboś, Kazimierz Przerwa-Tetmajer, Antoni Malczewski, Jan Kasprowicz, Roman Zmorski, Tadeusz Gajcy, Józef Wittlin, Witold Wirpsza, Józef Bartłomiej Zimorowic, Kazimierz Wierzyński, Franciszek Karpiński, Władysław Syrokomla, Marcin Sendecki, Mieczysław Romanowski, Mieczysław Jastrun, Józef Czechowicz, Felicjan Faleński, Stanisław Swen-Czachorowski, Samuel Twardowski, Krystyna Krahelska, Maria Komornicka, Stanisław Korab Brzozowski, Teofil Lenartowicz, Julian Kornhauser, Hieronim Morsztyn, Zbigniew Morsztyn, Mikołaj Sęp Szarzyński, Barbara Sadowska, Zbigniew Bieńkowski, Sebastian Grabowiecki, Kasper Miaskowski, Daniel Naborowski, Maciej Kazimierz Sarbiewski, Samuel Przypkowski, Wespazjan Kochowski, Jan Żabczyc, Stanisław Herakliusz Lubomirski, Elżbieta Drużbacka, Józef Wybicki, Franciszek Dionizy Kniaźnin, Jan Paweł Woronicz, Jakub Jasiński, Kajetan Koźmian, Józef Bohdan Zaleski, Józef Przerwa-Tetmajer, Aleksander Chodźko, Szymon Konarski, Jan Zachariasiewicz, Wacław Rolicz-Lieder, Kazimiera Zawistowska, Edward Słoński, Maryla Wolska, Wincenty Korab-Brzozowski, Tytus Czyżewski, Tadeusz Peiper, Władysław Sebyła, Jan Brzękowski, Jan Śpiewak, Bogdan Czaykowski, Janusz Styczeń

7,33 (21 ocen i 0 opinii)
Złota księga wierszy polskich
Autorzy:
Antologia obejmująca polską poezję od anonimowych tekstów średniowiecznych do wierszy pokolenia Marcina Świetlickiego. Wybór zawiera około czterystu utworów ponad stu autorów zestawionych w porządku c...
czytelników: 135 | opinie: 0 | ocena: 7,33 (21 głosów) | inne wydania: 1

Wywiad z autorem

Chciałbyś zadać pytanie swojemu ulubionemu autorowi?
Dołącz do grupy „Rozmowy z autorami” i zaproponuj pytania, my zorganizujemy wywiad.

Dyskusje o autorze

Przeczytaj także

4
40
97
Tylu naszych czytelników chce przeczytać książki tego autora.
Tyle osób przeczytało książkę tego autora.
Tyle książek tego autora znajduje się w naszej bazie.

Fani autora (0)

Lista jest pusta

Czytelnicy (40)

zgłoś błąd zgłoś błąd