Multatuli

(Eduard Douwes Dekker)

Niderlandzki pisarz. Jest uważany za najwybitniejszego prozaika niderlandzkiego XIX wieku. Jego pseudonim jest cytatem z dzieła Owidiusza, co znaczy: "wiele doświadczyłem". Tym pseudonimem została tak... Niderlandzki pisarz. Jest uważany za najwybitniejszego prozaika niderlandzkiego XIX wieku. Jego pseudonim jest cytatem z dzieła Owidiusza, co znaczy: "wiele doświadczyłem". Tym pseudonimem została także nazwana odkryta przez flamandzkiego astronoma Erica Waltera Elsta planetoida 7172 Multatuli.
Urodził się jako syn kapitana w Amsterdamie. Jako osiemnastolatek wypłynął ze swoim ojcem na Jawę, gdzie został urzędnikiem. Po powrocie do Europy osiadł w Niemczech, chociaż pisał po niderlandzku. Wpływ na jego twórczość wywarły dzieła Goethego, Fiodora Dostojewskiego, E. T. A. Hoffmanna, Karola Dickensa, a także wielu innych pisarzy. Napisał kilka powieści, z których najważniejsza Max Havelaar of de koffiveilingen der Nederlandsche Handelmaatschappy z 1860 roku została przetłumaczona na polski po raz pierwszy w 1903 roku przez Bronisławę Neufeldównę; najnowszy przekład autorstwa Jerzego Kocha ukazał się w 1994 roku w serii Biblioteki Narodowej Ossolineum Maks Havelaar czyli Aukcje kawy Holenderskiego Towarzystwa Handlowego. Jako pisarz Douwes Dekker posługiwał się pseudonimem Multatuli i pod nim jest przeważnie katalogowany w bibliotekach. W swoich dziełach krytykował politykę kolonialną. Do swoich ulubionych pisarzy zaliczali go m.in. Zygmunt Freud i Hermann Hesse. Jego postać została wspomniana w powieści Odkrycie nieba Harry'ego Mulischa. W Amsterdamie znajduje się poświęcone mu muzeum.

źródło opisu: Wikipedia

źródło zdjęcia: http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:Eduard_Douwes_Dekker_-_001.jpg&filetimestamp=20050614145904

pokaż więcej
Wszystkie Poza moją biblioteczką W mojej biblioteczce Pokaż książki znajdujące się:
Maks Havelaar czyli Aukcje kawy Holenderskiego Towarzystwa Handlowego
Maks Havelaar czyli Aukcje kawy Holenderskiego Towarzystwa Handlowego
Multatuli

5,83 (12 ocen i 1 opinii)
Maks Havelaar czyli Aukcje kawy Holenderskiego Towarzystwa Handlowego
Autor:
Seria: Biblioteka Narodowa: Seria II
Książka holenderskiego autora z 1860 roku, której głównym tematem jest sprzeciw wobec nadużyć, jakie miały miejsce pod rządami Holendrów w Holenderskich Indiach Wschodnich.
czytelników: 38 | opinie: 1 | ocena: 5,83 (12 głosów)

Wywiad z autorem

Chciałbyś zadać pytanie swojemu ulubionemu autorowi?
Dołącz do grupy „Rozmowy z autorami” i zaproponuj pytania, my zorganizujemy wywiad.

Dyskusje o autorze

Przeczytaj także

1
19
19
Tylu naszych czytelników chce przeczytać książki tego autora.
Tyle osób przeczytało książkę tego autora.
Tyle książek tego autora znajduje się w naszej bazie.

Fani autora (0)

Lista jest pusta

Czytelnicy (19)

zgłoś błąd zgłoś błąd