Mirosław Hermaszewski

Mirosław Hermaszewski, pilot wojskowy, pierwszy Polak - kosmonauta. Obecnie generał brygady w stanie spoczynku. Zaczął latać w 1960 na szybowcach w Aeroklubie Wrocławskim, a później na samolotach na... Mirosław Hermaszewski, pilot wojskowy, pierwszy Polak - kosmonauta. Obecnie generał brygady w stanie spoczynku.

Zaczął latać w 1960 na szybowcach w Aeroklubie Wrocławskim, a później na samolotach na lotnisku w Grudziądzu. W 1961 wstąpił do Wyższej Oficerskiej Szkoły Lotniczej w Dęblinie, gdzie opanował pilotaż samolotu tłokowego TS-8 i uzyskał kwalifikacje pilota myśliwskiego 3 klasy na samolocie odrzutowym MIG-15. Po szkole, którą ukończył jako prymus, został przydzielony do pułku obrony powietrznej w Poznaniu, tam po dwóch latach uzyskał uprawnienia pilota 1 klasy i odbył szkolenie pilotażu na samolotów naddźwiękowych MIG-21.

Ukończył z wyróżnieniem Akademię Sztabu Generalnego w Warszawie. W latach 1964-1978 służył w wojskach obrony powietrznej kraju, jako dowódca eskadry w Słupsku, zastępca dowódcy pułku w Gdyni oraz dowódca 11. pułku myśliwców we Wrocławiu.

W 1976 roku trafił do grupy kandydatów na kosmonautów i rozpoczął szkolenie w Gwiezdnym Miasteczku pod Moskwą. W 1978 został wyłoniony z grona kilkuset polskich pilotów jako kandydat do lotu kosmicznego w ramach międzynarodowego programu Interkosmos, utworzonego przez ZSRR.

27 czerwca 1978 wystartował z kosmodromu Bajkonur na statku Sojuz 30 pod dowództwem kosmonauty radzieckiego, pułkownika Piotra Klimuka. Po dwóch dniach załoga połączyła się ze stacją orbitalną SALUT-6, gdzie wykonano program badawczy. Lot trwał 7 dni, 22 godziny, 2 minuty i 59 sekund. Lądowanie nastąpiło 5 lipca w stepach Kazachstanu. Dokonano 126 okrążeń Ziemi, a przy okazji ustanowiono kilka rekordów Polski, zatwierdzonych przez Międzynarodową Federację Lotniczą.

Za udział w tym locie odznaczony medalem "Złotej Gwiazdy", Orderem Lenina i tytułem honorowym Bohatera Związku Radzieckiego.

W latach 1981-1983 był członkiem Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego.

W latach 1987-1990 był komendantem Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych (gdzie w 1988 otrzymał nominację generalską), potem zastępcą dowódcy Wojsk Lotniczych i Obrony Powietrznej (1991-1992) i szefem bezpieczeństwa lotów WLiOP (1992-1995). Od 1995 Inspektor ds. Sił Powietrznych w Sztabie Generalnym Wojska Polskiego.

Jest członkiem Komitetu Wykonawczego Stowarzyszenia Kosmonautów i Astronautów Świata, członkiem Kapituły medalu Akademii Polskiego Sukcesu i członkiem Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN oraz ASE – Stowarzyszenia Odkrywców Przestrzeni.
pokaż więcej
Wszystkie Poza moją biblioteczką W mojej biblioteczce Pokaż książki znajdujące się:
Ciężar nieważkości. Opowieść pilota-kosmonauty
Ciężar nieważkości. Opowieść pilota-kosmonauty
Mirosław Hermaszewski

7,63 (78 ocen i 18 opinii)
Ciężar nieważkości. Opowieść pilota-kosmonauty
Pasjonująca opowieść o życiu pilota-kosmonauty Mirosława Hermaszewskiego, napisana barwnym językiem. "Za parę minut przelecimy równik. (...) Widzę, jak horyzont jaśnieje. Kończy się zaledwie 33-minuto...
czytelników: 258 | opinie: 18 | ocena: 7,63 (78 głosów) | inne wydania: 1
Kto pyta nie błądzi. Rozmowy wielkich i niewielkich
Kto pyta nie błądzi. Rozmowy wielkich i niewielkich
Lech Wałęsa, Anna Dymna, Beata Tyszkiewicz, Beata Tadla, Małgorzata Niezabitowska, Mirosław Hermaszewski, Irena Santor, Maciej Zięba OP, Andrzej Komorowski, Irena Szewińska, Krystyna Loska

6,13 (8 ocen i 0 opinii)
Kto pyta nie błądzi. Rozmowy wielkich i niewielkich
W tej książce to dzieci zadały pytania dorosłym – znanym i nawykłym do udzielania odpowiedzi. Mali ludzie zaskoczyli rozmówców swoją wiedzą i dojrzałością. Beata Tadla wraz z grupa 9-latków odwiedził...
czytelników: 31 | opinie: 0 | ocena: 6,13 (8 głosów)

Wywiad z autorem

Chciałbyś zadać pytanie swojemu ulubionemu autorowi?
Dołącz do grupy „Rozmowy z autorami” i zaproponuj pytania, my zorganizujemy wywiad.

Dyskusje o autorze

2
104
175
Tylu naszych czytelników chce przeczytać książki tego autora.
Tyle osób przeczytało książkę tego autora.
Tyle książek tego autora znajduje się w naszej bazie.

Fani autora (3)

Czytelnicy (104)

Cytaty tego autora (4)
lista cytatów dodaj cytat
zgłoś błąd zgłoś błąd