Maria Todorova

Maria Todorova, urodzona w 1949 roku w Sofii, historyczka i filozofka. Wykłada współczesną historię Bałkanów na Unversytecie Illinois. Do jej najważniejszych publikacji należą: "Balkan Family Structur... Maria Todorova, urodzona w 1949 roku w Sofii, historyczka i filozofka. Wykłada współczesną historię Bałkanów na Unversytecie Illinois.
Do jej najważniejszych publikacji należą: "Balkan Family Structure and the European Pattern: Demographic Developments in Ottoman Bulgaria" ("Struktura rodziny na Bałkanach a model europejski. Zmiany demograficzne w Bułgarii w okresie ottomańskim"), "English Travelers` Accounts on the Balans" ("Relacje angielskich podróżników z wypraw na Bałkany"), "England, Russia, and the tanzymat" ("Anglia, Rosja i tanzimat"), "Historians on History" ("Historycy o historii"), "The History of the Balkan Peoples - 1702-1704" ("Historia narodów bałkańskich 1702-1704). Jest także autorką licznych artykułów dotyczących społecznej i kulturowej historii Bałkanów oraz tamtejszych problemów demograficznych i historiograficznych. Obecnie zajmuje się zagadnieniem nacjonalizmu, zwłaszcza symboliki nacjonalistycznej, specyfiki pamięci i mitologii narodowej w Bułgarii i na Bałkanach.
Była wykładowcą na University of Florida oraz Uniwersytecie Sabanci w Istambule. W 2000 roku trzymała także prestiżowe stypendium Johna Simona Guggenheima.

źródło zdjęcia: Foto z archiwum autorki

pokaż więcej
Wszystkie Poza moją biblioteczką W mojej biblioteczce Pokaż książki znajdujące się:
Bałkany wyobrażone
Bałkany wyobrażone
Maria Todorova

6,93 (60 ocen i 8 opinii)
Bałkany wyobrażone Seria: Sulina
„Gdyby Bałkany nie istniały, należało by je wymyśleć” napisał Hermann Keyserling w swoim słynnym tekście z 1928 roku. Książka Marii Todorovej Bałkany wyobrażone śledzi relacje pomiędzy tym co realne i...
czytelników: 299 | opinie: 8 | ocena: 6,93 (60 głosów)

Wywiad z autorem

Chciałbyś zadać pytanie swojemu ulubionemu autorowi?
Dołącz do grupy „Rozmowy z autorami” i zaproponuj pytania, my zorganizujemy wywiad.

Dyskusje o autorze

Przeczytaj także

1
162
379
Tylu naszych czytelników chce przeczytać książki tego autora.
Tyle osób przeczytało książkę tego autora.
Tyle książek tego autora znajduje się w naszej bazie.

Fani autora (2)

Czytelnicy (162)

zgłoś błąd zgłoś błąd