Franciszek Wesołowski

Polski organista, kompozytor, pedagog, znawca muzyki dawnej, autor wielu popularnych podręczników do muzyki, propagator kultury muzycznej. Od 1939 roku członek Związku Walki Zbrojnej a później Armii K... Polski organista, kompozytor, pedagog, znawca muzyki dawnej, autor wielu popularnych podręczników do muzyki, propagator kultury muzycznej. Od 1939 roku członek Związku Walki Zbrojnej a później Armii Krajowej.

Przed wojną studiował w Warszawie w Państwowym Konserwatorium Muzycznym, pracując jednocześnie jako organista w Szpitalu św. Ducha w Warszawie oraz nauczając chorału gregoriańskiego w Seminarium Duchownym księży Marianów na Bielanach. Uczeń Kazimierza Sikorskiego (teoria muzyki i kompozycja) oraz Bronisława Rutkowskiego (organy). Po wybuchu wojny pracował jako organista kościoła ojców Jezuitów, a po wyjeździe z Warszawy w 1941 został organistą w Ostrowcu Świętokrzyskim. Po zakończeniu wojny mieszkał w Bydgoszczy skąd przeprowadził się do Łodzi. Tu pracował przez pewien czas jako organista w kościele św. Ducha przy Placu Wolności i kontynuował naukę w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Łodzi.

Po uzyskaniu w 1947 roku dyplomów w zakresie gry na organach i teorii muzyki podjął pracę pedagoga w Państwowej Średniej Szkole Muzycznej, w której w latach 1950-53 pełnił również funkcję dyrektora. W latach 1953-57 był dyrektorem Państwowej Podstawowej Szkoły Muzycznej oraz Państwowego Liceum Muzycznego w Łodzi. Od 1949 roku wykładał teorię muzyki w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej. Od 1957 do 1978 r. piastował jednocześnie stanowisko prorektora, w latach 1960-80 był również kierownikiem Katedry Teorii Muzyki i Kompozycji, w latach 1978-80 dziekanem Wydziału Teorii Muzyki i Kompozycji. W roku 1995 otrzymał tytuł profesora.

źródło opisu: http://pl.wikipedia.org

źródło zdjęcia: http://www.mojalodz.fora.pl

pokaż więcej
Wszystkie Poza moją biblioteczką W mojej biblioteczce Pokaż książki znajdujące się:
Materiały do ćwiczeń harmonicznych
Materiały do ćwiczeń harmonicznych
Franciszek Wesołowski

5 (1 ocen i 0 opinii)
Materiały do ćwiczeń harmonicznych
Niniejsza praca została napisana z myślą o uczniach szkół muzycznych, a celem jej jest dostarczenie interesujących oraz instruktywnych przykładów z literatury muzycznej do harmonicznej analizy, a takż...
czytelników: 5 | opinie: 0 | ocena: 5 (1 głos)
Nauka harmonii
Nauka harmonii
Franciszek Wesołowski

0 (0 ocen i 0 opinii)
czytelników: 0 | opinie: 0 | ocena: 0 (0 głosów)
Zasady muzyki
Zasady muzyki
Franciszek Wesołowski

6,25 (24 ocen i 0 opinii)
Zasady muzyki
Przedmiot „zasady muzyki” jest pierwszym z przedmiotów teorii muzyki wykładanych w szkołach muzycznych II stopnia. Celem nauczania powyższego przedmiotu jest przygotowanie ucznia do dalszych studiów m...
czytelników: 49 | opinie: 0 | ocena: 6,25 (24 głosy) | inne wydania: 1

Wywiad z autorem

Chciałbyś zadać pytanie swojemu ulubionemu autorowi?
Dołącz do grupy „Rozmowy z autorami” i zaproponuj pytania, my zorganizujemy wywiad.

Dyskusje o autorze

Przeczytaj także

3
30
22
Tylu naszych czytelników chce przeczytać książki tego autora.
Tyle osób przeczytało książkę tego autora.
Tyle książek tego autora znajduje się w naszej bazie.

Fani autora (0)

Lista jest pusta

Czytelnicy (30)

zgłoś błąd zgłoś błąd