Andrzej Podulka

Polski grafik, karykaturzysta i ilustrator. Ukończył studia na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. W roku 1974 zadebiutował w miesięczniku „Polska” jako rysownik, w tym samym roku... Polski grafik, karykaturzysta i ilustrator.

Ukończył studia na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. W roku 1974 zadebiutował w miesięczniku „Polska” jako rysownik, w tym samym roku w „Trybunie Ludu” po raz pierwszy zamieszczono karykaturę jego autorstwa. W latach 1974-1990 regularnie publikował w „Sztandarze Młodych”. Jego rysunki ukazywały się też w polskich czasopismach satyrycznych („Szpilki”, „Karuzela”) i społeczno-politycznych („Polityka”, „Kontakty”) oraz w prasie zagranicznej – francuskiej („Lui”, „Studio”, „Club Mondial”, „Harakiri”) oraz niemieckiej („pardon”, „Lui”)[1]. W latach 1974-1989, zarówno w Polsce jak i za granicą, ukazało się ponad 2 tys. jego prac[2]. Rysunki jego autorstwa publikowano w Kanadzie, Australii, Nowej Zelandii, Japonii, USA, Norwegii, Szwecji, Danii, Niemczech, Belgii, Holandii, Czechach i Słowacji, Bułgarii, Turcji, na Łotwie, Węgrzech oraz we Francji i Włoszech.

Jest członkiem stowarzyszenia Cartoonists & Writers Sindicate – New York. Od 1990 roku dystrybucją jego rysunków na terenie Europy zajmuje się agencja Eurocartoon. W 1987 roku, jako jeden z czterech polskich rysowników, został zaproszony przez burmistrza Frankfurtu na Europejskie Spotkanie Rysowników.

W 1992 roku założył firmę wydawniczą PodulkaStudio, której jest właścicielem. Pełni również funkcję redaktora naczelnego wydawanych przez siebie periodyków humorystyczno-satyrycznych: „Świeże dowcipy prosto z komputera” (ukazujący się od 1994 roku), „Ale jaja” (dwumiesięcznik wychodzący od 1995, oprócz dowcipów zamieszczane są w nim wywiady z ludźmi kultury oraz prezentowane są sylwetki rysowników), „Coś z dowcipami” (dwumiesięcznik wychodzący od 1997).

źródło opisu: https://pl.wikipedia.org/wiki/Andrzej_Podulka

pokaż więcej
Wszystkie Poza moją biblioteczką W mojej biblioteczce Pokaż książki znajdujące się:
Salon
Salon
Andrzej Podulka

6 (2 ocen i 0 opinii)
Salon Seria: Biblioteka Stańczyka
Do twórczości tego wybitnego artysty odnoszę się zawsze ze szczerym szacunkiem. Jego talent nie budzi we mnie żadnych wątpliwości. Ukończył wydział malarstwa ASP w Warszawie, ale jeszcze na studiach z...
czytelników: 3 | opinie: 0 | ocena: 6 (2 głosy)

Wywiad z autorem

Chciałbyś zadać pytanie swojemu ulubionemu autorowi?
Dołącz do grupy „Rozmowy z autorami” i zaproponuj pytania, my zorganizujemy wywiad.

Dyskusje o autorze

Przeczytaj także

1
2
1
Tylu naszych czytelników chce przeczytać książki tego autora.
Tyle osób przeczytało książkę tego autora.
Tyle książek tego autora znajduje się w naszej bazie.

Fani autora (0)

Lista jest pusta

Czytelnicy (2)

zgłoś błąd zgłoś błąd