rozwiń zwiń

Serialowy zawrót głowy

LubimyCzytać LubimyCzytać
05.12.2018

Pamiętacie te czasy, gdy w niedzielny wieczór ulice polskich miast pustoszały, a we wszystkich oknach migało światło telewizorów? Właśnie zaczynała się „Dynastia”. Albo kiedy trzeba było czekać z niecierpliwością na kolejny odcinek „Czterech pancernych i psa” lub „Czterdziestolatka”? „Przyjaciele” zapraszali nas do swoich mieszkań. Mogliśmy wyskoczyć nad „Jezioro marzeń” czy śledzić losy bohaterów „Żegnaj, Rockefeller”.

Serialowy zawrót głowy

Te czasy bezpowrotnie minęły. Żyjemy coraz szybciej i nasze oczekiwania są coraz większe. Chcemy mieć wszystko tu i teraz, a najlepiej natychmiast. Platformy internetowe wrzucają do sieci całe sezony seriali w tym samym momencie. Wystarczy zamówić jedzenie na telefon, wejść pod ciepły koc i spędzić cały weekend z ulubionymi bohaterami. Czy jednak nie lepiej najpierw sięgnąć po książkę?

Diabelski plan

Zapowiadana na 21 grudnia premiera serialu Diablero poprzedzona będzie w Polsce premierą książki o tym samym tytule.

Po dramatycznej śmierci brata były więzień Elvis Infante, weteran wojny w Afganistanie, błąka się po podejrzanych dzielnicach Los Angeles, pracując jako diablero: łowca demonów, upadłych aniołów i innych nadprzyrodzonych istot, którymi handluje się na czarnym rynku i organizuje z ich udziałem nielegalne walki. Jest doskonale świadomy, że prędzej czy później nadarzy mu się sprawa taka jak ta: mocno skomplikowana, z udziałem księdza o uwodzicielskim talencie, bezlitosnej zabójczyni, która wygląda jak gotycka lolitka, oraz potężnej międzynarodowej organizacji związanej z owym nielegalnym handlem.

Diaboliczne połączenie thrillera i horroru z akcją toczącą się w niebywałym tempie. A wszystko to podszyte przewrotnym czarnym humorem!

Taśmy prawdy

13 powodów to fenomen na światową skalę. W Polsce sprzedano ponad 150 tysięcy egzemplarzy tej poruszającej książki.

Clay Jensen wraca do domu ze szkoły i przed drzwiami znajduje dziwną paczkę. W środku jest kilka taśm magnetofonowych nagranych przez Hannah, koleżankę z klasy, która dwa tygodnie wcześniej popełniła samobójstwo. Dziewczyna wyjaśnia, że istnieje trzynaście powodów, dla których zdecydowała się odebrać sobie życie. Clay jest jednym z nich i jeśli wysłucha nagrania, dowie się dlaczego. Chłopak przez całą noc krąży po mieście, a za przewodnika służy mu głos Hannah. Staje się świadkiem jej bólu i osamotnienia, a przy okazji poznaje prawdę o sobie i otaczających go ludziach, której nigdy nie chciał stawić czoła. Z przeraźliwą jasnością dociera do niego, że nie da się cofnąć przeszłości, podobnie jak nie da się powstrzymać przyszłości…

Historia na wyciągnięcie ręki

Serial Alienista zdobył w 2018 roku nominację do nagrody Emmy. W jednej z głównych ról możemy zobaczyć fenomenalną Dakotę Fanning. Książka stała się bestsellerem również w Polsce, na długo przed nakręceniem serialu.

Nowy Jork, 1896 rok. Miastem wstrząsają makabryczne zabójstwa chłopców-prostytutek. Skorumpowani policjanci prowadzą oficjalne śledztwo, ale niezależnie od nich działa tajna grupa powołana przez Theodore'a Roosevelta, późniejszego prezydenta Stanów Zjednoczonych. Najważniejszy w tej grupie jest tytułowy alienista – dziś powiedzielibyśmy psychopatolog – Laszlo Kreizler, który wykorzystuje całą swą wiedzę, by stworzyć profil psychologiczny mordercy i w ten sposób wpaść na jego trop. Wraz z dziennikarzem Johnem Schuylerem Moore’em i Sarą Howard, pierwszą kobietą zatrudnioną przez nowojorską policję, działa w nowatorski dla kryminalistyki sposób, by złapać perwersyjnego zabójcę, nim dokona kolejnej zbrodni.

„Alienista” – napisany w duchu takich klasycznych kryminałów, jak Milczenie owiec – znakomicie łączy elementy powieści historycznej, psychologicznej i thrillera, dając przy tym niesamowity obraz Nowego Jorku w epoce wielkich przemian.

Dwadzieścia lat później

Rok 2018 to rok, w którym jeden z przełomowych seriali telewizyjnych kończy dwadzieścia lat. Mowa oczywiście o serialu Seks w wielkim mieście, który powstał na podstawie książki Candace Bushnell.

Dobieranie się w pary nie jest łatwe. W tej błyskotliwej i złośliwie dowcipnej książce autorka znakomicie opisała świat singli rozpaczliwie szukających swojej wymarzonej drugiej połowy. Carrie Bradshaw, jej główna bohaterka, to bliska krewna Bridget Jones i Ally McBeal. Mimo że jest bardziej perwersyjna, podobnie jak one w głębi duszy pozostaje niepoprawną romantyczką szukającą swego księcia z bajki. Na podstawie tej bestsellerowej powieści zrealizowano serial „Jak upolować mężczyznę, czyli seks w wielkim mieście”, który przez lata cieszył się ogromną popularnością i zdobywał Złote Globy oraz nominacje do nagrody Emmy. W kinach wyświetlono także jego kontynuacje: „Seks w wielkim mieście” oraz „Seks w wielkim mieście 2”.

W latach 90. autorka publikowała felietony w „New York Observerze”. To właśnie doświadczenia z tamtego okresu przyczyniły się do powstania tej powieści, która odniosła niekwestionowany sukces na niemal całym świecie.

Wieczna zima

Do jednej z najciekawszych ekranizacji należy „Lód”. Sześcioodcinkowy francuski serial powstał na kanwie powieści Bernarda Miniera Bielszy odcień śmierci.

Grudzień 2008 roku, dolina w Pirenejach. Wczesnym rankiem pracownicy elektrowni wodnej znajdują na górnej stacji kolejki linowej okaleczone ciało konia. Tego samego dnia młoda absolwentka psychologii obejmuje posadę w ściśle strzeżonym zakładzie psychiatrycznym dla przestępców, położonym w tej samej dolinie. W ciągu kilku dni okolicą wstrząsają kolejne zbrodnie. Śledztwo prowadzi komendant Martin Servaz, czterdziestoletni policjant z Tuluzy, znany ze swej przenikliwości i intuicji. Tym razem przyjdzie mu się jednak zmierzyć z wyjątkowo okrutnym i przebiegłym mordercą. Wkrótce się okaże, że bajkowe górskie miasteczko kryje mrożące krew w żyłach tajemnice. Czy będzie to dla Servaza początek koszmaru?

Po „Bielszym odcieniu śmierci” powstały jeszcze cztery powieści z komendantem Servazem w roli głównej, z których najnowsza – Siostry – będzie miała polską premierę już w styczniu 2019 roku!


komentarze [3]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
BlueSugar 05.12.2018 20:29
Czytelniczka

Diablero brzmi dobrze - trochę z opisu kojarzy mi się z Księga bez tytułu i właściwie jest to niezły materiał na książkę, z tym, że mam wrażenie, że ekranizacja bardzo mocno odbiega od moich wyobrażeń, a przynajmniej trailer. Gdyby zrobić z tego coś w stylu twórczości Roberta Rodrigueza z czasów Desperado to dałoby się to oglądać....

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
alienowa 05.12.2018 16:16
Czytelniczka

Diablero może być ciekawą odskocznią od innych seriali, do 13 powodów się przymierzam, Alienista to naprawdę dobry serial, a Seks w wielkim mieście uwielbiam :)
Natomiast Lód to coś w moich klimatach także za to tez będę musiała się wziąć :)

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
LubimyCzytać 05.12.2018 12:59
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post