Trzy kryminały na stulecie Uniwersytetu Poznańskiego

LubimyCzytać LubimyCzytać
07.05.2019

Uniwersytet Poznański świętuje swoje setne urodziny. Obok wielu zwyczajowo przyjętych w takich sytuacjach wydarzeń, jak przemówienia, sympozja i koncerty galowe, organizatorzy rocznicowych obchodów postanowili wydać również trzy kryminalne powieści z fabułą osnutą wokół początków Uniwersytetu. Takie świętowanie to rozumiemy!

Trzy kryminały na stulecie Uniwersytetu Poznańskiego

Historia Uniwersytetu Poznańskiego sama w sobie nadaje się na fascynującą powieść. Oto tuż po odzyskaniu niepodległości w udanym powstaniu wielkopolskim w 1919 roku, dzięki staraniom Heliodora Święcickiego i zgromadzonej wokół niego kadry naukowej, udaje się – w niespełna pół roku! – otworzyć bramy uczelni. I właśnie wówczas, gdy ledwo co milkną echa strzałów, poznajemy bohaterki powieści Joanny Jodełki. „Rektorski czek” to kryminał z intrygującym wątkiem miłosnym. Podzielony jest na dwie warstwy czasowe – jedna dzieje się w czasach założyciela poznańskiej uczelni Heliodora Święcickiego, druga zaś to czasy obecne. Możemy wyczuć kontrast pomiędzy bezinteresownością i szczodrością poznaniaków z początku XIX wieku, a zachłannością nam współczesnych. Wielkim atutem powieści związanej z Uniwersytetem autorki (sama kończyła studia na wydziale historii sztuki UAM) jest bogata wiedza historyczna przekazywana jakby mimochodem, między wierszami. Jodełka dozuje ją umiejętnie w dialogach, krótkich opisach i relacjach, starając się nie przytłoczyć odbiorców ogromem faktów historycznych.

„Pójdę twoim śladem” to czwarty tom cyklu opowieści o poruczniku Antonim Fischerze, weteranie armii pruskiej i uczestniku powstania wielkopolskiego. Chronologicznie jest to pierwsza część, w której Ryszard Ćwirlej przenosi nas do 1919 roku i pokazuje początki policyjnej pracy Fischera. Autor odsłania kulisy pierwszego śledztwa poprowadzonego przez młodego policjanta – rzekomego samobójstwa nocnego stróża znalezionego w budynku, w którym właśnie powstaje Uniwersytet Poznański. Oprócz ciekawie poprowadzonej intrygi pisarz bogato opisuje Poznań Anno Domini 1919. Na kolejnych stronach książki wędrujemy po uliczkach i zaułkach odradzającego się po powstaniu wielkopolskim miasta, zaglądamy na podwórka kamienic, wpadamy do ówczesnych barów i poznajemy lokalnych opryszków.

Trzecim wydanym przy okazji obchodów stulecia Uniwersytetu kryminałem jest najnowsza powieść byłego poznańskiego dziennikarza Piotra Bojarskiego. Jego „Szmery” opowiadają o zniknięciu jednej z legend poznańskiego środowiska akademickiego, profesora Zdzisława Krygowskiego. Zagadkę tajemniczego zaginięcia szanowanego matematyka musi rozwiązać policjant Biniu Kaczmarek. Czy mu się uda? Zapewne tak, wszak najzdolniejszymi uczniami Zdzisława Krygowskiego byli Marian Rejewski, Jerzy Różycki i Henryk Zygalski, twórcy maszyny deszyfrującej Enigma, która przyczyniła się do pokonania hitlerowskich Niemiec podczas drugiej wojny światowej.


komentarze [4]

Sortuj:
więcej
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
czytamcałyczas   - awatar
czytamcałyczas 07.05.2019 20:12
Czytelnik

Coś dla mnie

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Airain  - awatar
Airain 07.05.2019 18:32
Czytelniczka

Chodzi o tzw. mord założycielski? ;) Niezła reklama dla uczelni.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Armand_Duval  - awatar
Armand_Duval 07.05.2019 14:17
Czytelnik

Trzy kryminały i Donald Tusk w bonusie. Tylko polskich kabaretów brakuje. :)

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
LubimyCzytać  - awatar
LubimyCzytać 07.05.2019 11:46
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post