Pójdę twoim śladem

Ryszard Ćwirlej Wydawnictwo: Czwarta Strona Cykl: Antoni Fischer (tom 4) kryminał, sensacja, thriller
Czwarta Strona
literatura polska Poznań
Antoni Fischer (tom 4)
kryminał, sensacja, thriller
literatura polska Poznań

Dobra książka sensacyjna, bardziej szpiegowska niż retro-kryminał. Fajne nawiązanie do przodka jednego z bohaterów serii o "milicjantach z Poznania."

Poznań, rok 1919. Antoni Fischer wraca do Poznania, aby zacząć tworzyć polską policję. Tymczasem w budynku powstającego Uniwersytetu Poznańskiego pracownicy znajdują powieszonego stróża. Wygląda do na samobójstwo, lecz Fischer dopatruje się w tej sprawie drugiego dna.
Śledztwo pociąga za sobą tajemnice, zagadki i wiele pytań.
Klimat tej książki jest zbudowany...

To moje trzecie spotkanie z twórczością pana Ćwirleja. Klimatycznie ukazany międzywojenny Poznań przypomina mi powieści Marka Krajewskiego i jego niesamowicie sugestywne krajobrazy miejskie Wrocławia i Lwowa. To porównanie jest pochwałą, bowiem książki Marka Krajewskiego są dla mnie majstersztykiem literackim.

Bardzo się cieszę, że przeczytałam tę książkę. Jestem fanką twórczości Pana Ćwirleja, odkąd wydaje jego neomilicyjne kryminały MUZA SA. Byłam bardzo ciekawa jakie są retro kryminały tego autora. A, że bardzo lubię ten gatunek literacki, moja poprzeczka była wysoko postawiona. Nie zawiodłam się. To, co najbardziej lubię w książkach pisarza, to język. Jest barwny, pełen gwary...

Mnie ta książka nie wciągnęła i znudziła. Akcja rozmyta tysiącami dygresji, bezbarwne postacie i drażniący mnie dialekt poznański (?).

Kolejna część przygód porucznika Fiszera. Polubiłem ten cykl, lecz tu już wcześniej domysliłem się rozwiązania intrygi, może dlatego że poznałem już styl Pana Ćwirleja... Książka robi też wrażenie napisanej pospiesznie, brakuje pogłębionych postaci drugiego planu, co zawsze było fajne u Autora - barwnych dorozkarzy, piwowarow, piaskarzy rzemieślników zastępują tu tylko...

Uwaga !!! Był Generał Haller.Książka,ta jest po prostu świetna.Mamy,tu zabójstwo stróża.Jest Poznań rok 1919.Widać konflikt Polsko-Niemiecki.
Policjanci kontra świat przestępczy.
Jest tu też Leszno.Tu będzie jechał pociąg.

Mamy,tu humor.W wielu miejscach można się zdrowo uśmiechać.
Dużo tu też jedzenia,ja umiem sobie kiełbasę osmażyć.
Mamy,tu gwarę poznańską.Książka jest...

Na półkach: , , , ,

W czwartej części cyklu o Antonim Fischerze cofamy się do roku 1919, a więc do samego początku jego kariery w dopiero powstającej policji poznańskiej. Fischer właśnie wrócił z frontu i wcale nie marzy o karierze policjanta. Cóż z tego, skoro rozwiązywanie zagadek kryminalnych idzie mu z taką łatwością, a wśród współpracowników wzbudza naturalny szacunek. Jego los zdaje się...

Wiosna 1919 Poznań, dla niektórych jeszcze Posen.
Na wniosek Dowódca z frontu oddelegowani są oficerowie do tworzenia Antoni Fischer struktur policji i Feliks Mikołajewski wywiadu Państwa Polskiego.
Pierwszy - główny bohater - jako pierwszą sprawę otrzymuje: samobójstwo/zabójstwo stróża nocnego Uniwersytetu Poznańskiego, drugi zabójstwo francuskiego szpiega i kradzież...

Na półkach: , , , , ,

Zaskakująca fabuła,wciągająca intryga z znakomitymi zwrotami akcji budujące napięcie to kryminał retro świetny.
Mój klimat,slang i bardzo dobrze się czyta.

Dyskusje

• 2019
  • Kryminał
  • 2020
  • Chcę w prezencie
  • Przeczytane 2019
więcej mniej

Dodaj cytat z książki Pójdę twoim śladem