Lubimyczytać.pl Sp. z o.o
http://lubimyczytac.pl/aktualnosci/10408/nagrody-literackie-na-warszawskich-targach-ksiazki

Nagrody literackie na Warszawskich Targach Książki

1 wartościowy tekst

Podczas Warszawskich Targów Książki poznaliśmy nie tylko laureatkę Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego, ale także nominowanych do Nagrody Nike, Nagrody Fandomu Polskiego im. Janusza A. Zajdla oraz Nagrody Literackiej dla Autorki Gryfia. 

20 maja br. podczas finałowej gali Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego, której organizatorem - razem z Miastem st. Warszawa - jest „Gazeta Wyborcza",  wyłoniono autorkę najlepszego reportażu literackiego opublikowanego w 2017 r. Laureatką została Anna Bikont za książkę Sendlerowa. W ukryciu.

W tym przypadku nie da się wygłosić efektownej laudacji, bo jest to książka, która nie dąży do efektu, a nawet co i rusz, jeśli tak można powiedzieć, sama sobie podstawia nogę. Jej zasadą jest nieufność - mówił przewodniczący jury Piotr Mitzner w swojej laudacji.

18 maja podczas Warszawskich Targów Książki ogłoszono nominacje do Nagrody Fandomu Polskiego imienia Janusza Zajdla. Laureatów w kategoriach powieść i opowiadanie poznamy podczas uroczystości zamknięcia ogólnopolskiego konwentu miłośników fantastyki Polcon 2018, czyli 14 lipca w Toruniu.

Nominacje w kategorii powieść:

Niepełnia, Anna Kańtoch, Powergraph

Różaniec, Rafał Kosik, Powergraph

Zaszyj oczy wilkom, Marta KrajewskaGenius Creations

Wojny Przestrzeni, Paweł Majka, Genius Creations

Czarownica znad Kałuży, Artur Olchowy, Genius Creations

Nominacje w kategorii opowiadanie:

„Ecce Homo", Leszek Bigos„Smokopolitan 3’2017

„Diabolus ex Machina", Dawid Cieśla„Fantazje Zielonogórskie 7

SzaławiłaMarta KisielUroboros

„#Eudajmonia", Magdalena Kucenty„Nowa Fantastyka 06’2017

„Chwała", Przemysław Zańko, „Nowa Fantastyka” 10’2017

Również 18 maja zostały ogłoszone nominacje do siódmej edycji Nagrody Literackiej dla Autorki Gryfia. Kapituła pod przewodnictwem Joanny Laprus-Mikulskiej wyróżniła pięć autorek. Są to:

Nieczułość, Martyna Bunda, Wydawnictwo Literackie

Po trochu, Weronika Gogola, Książkowe Klimaty

Trzy godziny ciszyPatrycja Gryciuk, Czwarta Strona

Prus. Śledztwo biograficzneMonika Piątkowska, Znak

Kanada. Ulubiony kraj świataKatarzyna Wężyk, Agora SA

Nagroda Literacka Gryfia organizowana jest przez „Kurier Szczeciński” i przyznawana jedynie pisarkom. Zwyciężczyni zostanie ogłoszona 16 czerwca podczas uroczystej gali. Laureatka otrzyma statuetkę oraz 30 tysięcy złotych.

Powiązane treści:
20 książek nominowanych do Nagrody Nike 2018

Dziś, 17 maja br. na Warszawskich Targach Książki ogłoszono 20 nominacji do najważniejszego wyróżnienia literackiego w Polsce - Nagrody Nike. W finałowej dwudziestce znalazły się: 2 książki biograficzne i 3 reportażowe, 5 powieści, 3 eseje oraz 4 tomy opowiadań i 3 poetyckie. W tym roku Nagroda Nike zostanie wręczona po raz 22. - jej laureata poznamy w niedzielę 7 października br.więcej

Pokaż wszystkie aktualności
Komentarze
Autor:  LubimyCzytać |  wypowiedzi: 2  [pokaż ostatnią] Odpowiedź
książek: 2058
LubimyCzytać
21-05-2018 14:13
Zapraszamy do dyskusji.
książek: 1849
Piotr
22-05-2018 05:15
Z tego co mi wiadomo, w trakcie Targów Książki, nagroda została również wręczona Anicie Scharmach. Otrzymała nagrodę za książkę roku, dzięki głosom portalu Granice.
Aby napisać wypowiedź musisz być zalogowany. Logowanie

Opinie czytelników


O książce:
I wciąż ją kocham

John nie miał żadnych perspektyw na przyszłość. Postanowił wstąpić do wojska, aby zmienić życie, jakie prowadził. Niestety to był błąd, ponieważ na ur...

zgłoś błąd zgłoś błąd