Szaławiła

Okładka książki Szaławiła
Marta Kisiel Wydawnictwo: Uroboros Cykl: Dożywocie (tom 2.5) fantasy, science fiction
40 str. 40 min.
Dożywocie Kisiel Marta Siła niższa Nomen omen
Inne

Okładka książki Bazyl i Licho Marta Kisiel, Marcin Minor
Ocena 7,8
Bazyl i Licho Marta Kisiel, Marci...
Okładka książki Niezwyciężone. Antologia opowiadań science fiction Ewa Białołęcka, Bartek Biedrzycki, Krystyna Chodorowska, Marta Kisiel, Magdalena Kucenty, Romuald Pawlak, Magdalena Świerczek-Gryboś, Jakub Szamałek, Jakub Żulczyk
Ocena 6,8
Niezwyciężone.... Ewa Białołęcka, Bar...
Okładka książki Pismo. Magazyn opinii. Wydanie specjalne „Wokół Jutra”, nr 1/21, jesień 2021 Michał Cetnarowski, Marta Kisiel, Magdalena Kozak, Karolina Lewestam, Justyna Pobiedzińska, Adam Robiński, Karolina Słowik, Filip Springer
Ocena 7,7
Pismo. Magazyn... Michał Cetnarowski,...

Dobra książka. Bardzo przyjemnie się czyta. Historia ujmująca. Cała seria ma swój urok. Jestem Zachwycona całą serią a w szczególności tematyką.

Najbardziej "ludzka" z cyklu Dożywocie", chociaż wahałabym się, żeby nadać książce nr 2,5. W ogóle te połówki okropnie drażnią i czekam aż ktoś jakoś to ponumeruje inaczej albo zostawi w spokoju.
"Szaławiła" jest fajna, autorka ze względu na niewielką objętość książki nie pokazała swoich możliwości, które w sposób genialny prezentuje np. w "Sile niższej". Przeczytać można...przed snem :-)

Przypadkiem mi to coś wpadło w ręce w formie ebooka. Ktoś gdzieś coś tam napomknął, że ta pani Kisiel, to nawet fajnie pisze, i te de. No to wziąłem i... po dwóch stronach (serio!) wiedziałem już, że to jest do niczego - płaskie, infantylne, z lekka efekciarskie, coś w rodzaju materiału na banalny scenariusz telewizyjnego gniota w odcinkach (tyle, że do takiego celu za krótkie). Język poprawnie piszącej współczesnej licealistki (z klasy o profilu humanistycznym) - u mnie dostałaby nawet czwórkę za wypracowanie, gdyby napisała je na zadany temat. Jednak gdyby temat był dowolny, to... dostałaby ledwo trójczynę, nawet z minusem, albo i dwoma...

Ktoś tu napisał w opinii, że to jest o niczym... Gorzej! To udaje, że jest o czymś i nawet zalążki czegoś poważnego tam się pojawiają (na przykład sprawa adopcji, relacja matki z córką, rzutująca na samopoczucie i osobowość tej ostatniej, itp.). Może to nie są wypociny, ale kompletnie bezwartościowa, beznadziejna, jak dla mnie, banalna historyjka, na wyświechtanych schematach i z wplecionymi paroma lekko dziwnymi osobliwostkami. Do tego szczypta niby to jakiegoś humoru... (???), trochę luzackiej babskiej nonszalancji i... Nagroda Fandomu Polskiego im. Janusza A. Zajdla gotowa... No, nie wiem nawet co to za nagroda i nie chce mi się w tej chwili sprawdzać (czyli ignorant pisze tę moją opinię - to na pocieszenie dla facetek, które coś takiego czytają i im się podoba... ;)), ale nie mogę uwierzyć własnym oczom, że w ogóle takie coś zostało wydane! To jest dla mnie zdumiewające, że takie beznadziejne produkty znajdują odbiorców...

Od jakichś dwóch lat zacząłem odrzucać książki po kilkudziesięciu stronach, jeśli uznaję je za bezwartościowe dla mnie. Ale ciągle pokutuje we mnie dawny nawyk, żeby jednak dokończyć... bo a może z czasem lektura okaże się lepsza, a może będzie stopniowo wciągająca, a może na setnej stronie zacznie się coś, co nada temu wszystkiemu sens i rozpocznie się... no może nie uczta literacka, ale chociaż jakiś skromny posiłek... :) No i jak ta durna pała, chwyciłem tego ebusia i jadąc jednym okiem po tekście (a drugim śledząc muchę na ścianie - bo stanowiła konkurencję, pod względem czegoś zajmującego i prawdziwego...) dokończyłem czytać to dzieło do ostatniej kropki. Po jaką cholerę...??? Tego naprawdę nie wiem - jakieś moje skrzywienie psychiczne, bo to jest niewarte poświęcenia nawet dziesięciu minut. Kompletna chała. Do niczego. No może zamiast bajki, dla powiedzmy ośmiolatka (z pominięciem kilku "doroślejszych" zdań).

Ludzie, nie czytajcie takich bezwartościowych bzdur, bo nie dość, że mózg od tego rdzewieje, to jeszcze ktoś zamiast się wziąć do pożytecznej roboty, zajmuje się takim pożałowania godnym rękodziełem... Przepraszam bardzo za dosadność, ale już nie mogę... bo to nie pierwszy raz w ciągu ostatniego roku trafiają mi się takie cosie, niestety...

Świetny Bazyl w wykonaniu p. Macieja Radla. Samo opowiadanie jak dla mnie trochę gorsze od Dożywocia, ale bohaterowie bardzo sympatyczni.

Urocze opowiadanie. W klimacie serii, tylko inni bohaterowie. Można czytać zarówno jako cześć drugą jak i trzecią. Szkoda, ze takie krótkie, postaci z pewnością mogłyby mieć dużo ciekawych przygód.

Mam mieszane uczucia, zresztą w stosunku do całej twórczości Marty Kisiel. Niby teksty zabawne, często byłam pod wrażeniem różnych konstrukcji językowych czy aluzji literackich, ale jeśli chodzi o fabułę, to jest średnio, momentami wręcz nudno. Książki dobre do poczytania dla "zmiany klimatu", ale na pewno nie byłabym w stanie pochłonąć całej twórczości naraz.

1973

Krótkie, lekkie, banalne opowiadanko. Ciekawa postać Bazyla, reszta nieco płaska.
Opowiadanko, o którym się szybko zapomina. Nieco bez polotu, humoru. Dużo słabsze od Dożywocia. Może to była wprawka Autorki?

Bardzo lubię takie klimaty. Piękny język, fajna opowieść, postacie bardzo dobrze oddane. Nastraja pozytywnie na cały dzień :-)

Świetne opowiadanie, proste, pełne humoru z intrygującą bohaterką. Polecam!

Świetne opowiadanie, proste, pełne humoru z intrygującą bohaterką. Polecam!

Jednym zdaniem - zdecydowanie zbyt krótka. ;)

Jednym zdaniem - zdecydowanie zbyt krótka. ;)