rozwiń zwiń

Przyznano The British Book Awards

LubimyCzytać LubimyCzytać
15.05.2018

W poniedziałkowy wieczór przyznano The British Book Awards, czyli nagrody za najlepsze dokonania na brytyjskim rynku książek. Wśród laureatów wiele książek, które są już dostępne w naszych księgarniach.

Przyznano The British Book Awards

Nagroda ta ma długą i dość skomplikowaną historię. Po raz pierwszy przyznana została w roku 1990 przez redakcję The Publishing News. Od 2009 roku jej nazwa była zmienia w zależności od sponsora, najpierw na National Book Award, później na Galaxy National Book Award i Specsavers National Book Awards. Nagroda nie została przyznana w latach 2015-2016, a w 2017 roku powróciła do swojej pierwotnej nazwy dzięki redakcji The Bookseller.

Za wielkich tryumfatorów tegorocznej edycji uznano Philipa Pullmana, czyli autora cyklu Mroczne materie, a także Gail Honeyman i jej powieść Eleanor Oliphant ma się całkiem dobrze, która zdobyła tytuł Książki roku oraz wygrała w kategoriach Najlepszy debiut roku i Najlepsza strategia marketingowa roku. A wydawnictwo Harper, które odpowiadało za wydanie książki Honeyman, zostało Wydawcą roku. Autorem roku został Philip Pullman.

Oto lista zwycięzców w wybranych kategoriach:

Książka roku, Debiut roku: „Eleanor Oliphant ma się całkiem dobrze", Gail Honeyman. W Polsce powieść ukazała się w maju 2017 roku, nakładem HarperColliins Polska pod patronatem serwisu lubimyczytać.pl.

Bajkowa wręcz historia Eleanor Oliphant to opowieść o przemianie brzydkiego kaczątka w pięknego, świadomego siebie i patrzącego z nadzieją w przyszłość, łabędzia. Bez obaw, nie trąci sentymentalizmem nawet przez chwilę. Dotyka do żywego, wyciska łzy i powoduje u czytelnika istne katharsis. Nie wiem dlaczego, bo z pewnością nie jest to lektura z tych najwyższych półek, na dodatek pisana piórem debiutantki. Może dlatego, iż autorce udało się dotknąć pewnej „żenującej przypadłości, której człowiek nabawił się w niejasny sposób".(...) Samotności. Gail Honeyman stworzyła książkę uroczą, bardzo ciepłą, wzruszającą, bliską człowiekowi pod każdą szerokością geograficzną. Potwierdza nią, iż człowiek nie jest samotną wyspą, a kontakt z drugim może przynieść nie tylko ból, frustrację i cierpienie, ale przede wszystkim być inspirujący, dawać siłę, budzić nadzieję i radość. - Ines

Powieść roku: Zbiornik 13, Jon McGregor. W Polsce powieść ma premierę 15 maja br. i ukazuje się nakładem Wydawnictwa Czytelnik.

Przyznam, że zagłębianie się w tak skonstruowaną powieść było nowym wyzwaniem, powiewem świeżości w przygodzie czytelniczej, oryginalnym relaksem z książką w ręku. Brak dialogów, tylko opisy, ale jak wypełnione kwintesencją, kluczową istotą, bez zbędnych upiększeń czy rozdmuchiwania narracji, ale za to z sugestywnymi drobnymi powtórzeniami, niosące to samo znaczenie, ale za każdym razem w innym świetle. Mamy przeświadczenie, że spotykamy się z czymś nadzwyczajnie wartościowym, wyjątkowo wnikliwym, doskonale oddającym istotę ludzkiego życia. Książka sprawiła mi wielką niespodziankę, zapewniła fantastyczny wieczór w towarzystwie inteligentnej, ambitnej i w instynktowny sposób skłaniającej do refleksji literatury. - Izabela Pycio

Kryminał / thriller roku: Susza, Jane Harper. W Polsce powieść ukazała się w styczniu 2017 roku nakładem wydawnictwa Czarna Owca. 

„Susza” nie jest stricte kryminałem, na pewno nie takim do jakich przyzwyczaili nas Skandynawowie czy nawet nasi rodzimi autorzy. Tu trup nie ściele się gęsto, gęsta jest za to atmosfera w powieściowym miasteczku. „Susza” to bardziej thriller niż kryminał, z wyraźnie zarysowanym tłem społeczno-obyczajowym. Okazuje się, że pogodna Australia nadaje się na miejsce akcji takiej historii nie mniej niż jakaś bardziej mroźna kraina. Skwar, spiekota, susza tylko jeszcze dodatkowo podkręcają i tak już nerwową atmosferę strachu, nieufności, wzajemnych podejrzeń. Jest to szczególnie widoczne w tak małym miasteczku jak farmerska Kiewarra, gdzie wszyscy się znają i wszystko o sobie wiedzą, ale niekoniecznie się lubią i gdzie w dodatku pogoda ma istotny wpływ na życie mieszkańców, decydując o ich być albo nie być. - Malwina Sławińska

Książka lifestyle'owa roku: 5 składników, Jamie Oliver. W Polsce książkę wydało Wydawnictwo Insignis w październiku 2017.

Książkę „5 składników. Gotuj szybko i łatwo" polecam wszystkim! Jest ona zarówno dla tych, którzy nie lubią bądź twierdzą, że nie umieją gotować, jak i dla zaawansowanych kucharzy. Można u autora podpatrzeć wiele pomysłów na ciekawe łączenie smaków oraz na sposób podawania dań. Książka ta na pewno będzie mi służyła przez długie lata, a pomysłów na wciąż nowe dania mi nie zabraknie. Uwierzcie: gotowanie z Olivierem przestało być filozofią, a stało się proste i przyjemne! - jarr74

Książka non-fiction roku: Dlaczego nie rozmawiam już z białymi o kolorze skóry, Reni Eddo-Lodge. W Polsce książka ukazała się w kwietniu br. nakładem Wydawnictwa Karakter.

Autorka na podstawie bogatego materiału źródłowego, przywołuje niechlubną przeszłość Wielkiej Brytanii i innych państw zachodu, które eksploatowały od wieków czarną ludność (akumulacja pierwotna).
W przystępnej formie obnaża hipokryzję rządzących, którzy metodą „dziel i rządź” zapewniali sobie poparcie białego elektoratu. Niezwykle ważnym jest, że autorka perfekcyjnie wyjaśnia dwa terminy - białe uprzywilejowanie i rasizm strukturalny - najistotniejsze pojęcia które towarzyszą czytelnikowi przez całą książkę.

Pozycja bez wątpienia obowiązkowa, niezbędna do zrozumienia współczesnego świata, niesamowicie refleksyjna i skłaniająca do zagłębienia się w tematykę. - niechec

Audiobook roku: La Belle Sauvage, Philip Pullman

Książka dla dzieci roku: "The Lost Words", Robert Macfarlane, Jackie Morris; The Hate U Give, Angie Thomas.

Autor roku: Philip Pullman.


komentarze [14]

Sortuj:
więcej
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
asia_las  - awatar
asia_las 16.05.2018 07:18
Czytelniczka

"Wśród laureatów wiele książak, które są już dostapne w naszych księgarniach".
Słucham?

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Roger  - awatar
Roger 15.05.2018 23:39
Czytelnik

Nie ukrywam, że pierwszy raz słyszę o tej nagrodzie, a o książkach nie wspomnę. Jest jeszcze ratunek, dla biednego człowieka?:-D

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Tibora  - awatar
Tibora 15.05.2018 20:13
Czytelniczka

@Obywatel_Śliwka Dzięki za info - nie wiedziałam, że MAG wyda nową książkę ze świata Mrocznych materii. Warte zapamiętania :)
A uzupełniające info o nagrodzie dla Pullmana (mój improwizowany przekład z angielskiego za BBC):
"Autor książki dla dzieci został doceniony, po powrocie w zeszłym roku do świata Mrocznych materii z "La Belle Sauvage".
W pierwszym tygodniu od...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Matylda Saresta - awatar
Matylda Saresta 15.05.2018 20:11
Czytelniczka

Pullman w pełni zasłużył sobie /w końcu/ Mrocznymi materiami - rewelacyjna trylogia!

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Tibora  - awatar
Tibora 15.05.2018 20:23
Czytelniczka

Okazuje się, że dzięki La Belle Sauvage już coś więcej niż trylogia :)

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
 La Belle Sauvage
Matylda Saresta - awatar
Matylda Saresta 15.05.2018 20:28
Czytelniczka

Taaaaa... a u nas za 100 lat...:/

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Tibora  - awatar
Tibora 15.05.2018 18:42
Czytelniczka

Bardzo interesujący artykuł - ciekawe wejrzenie w to co dzieje się na brytyjskim rynku książki.
Niestety zostałam z pytaniami:
Dzięki czemu Philip Pullman został autorem roku? Bo chyba nie za Mroczne Materie, które powstały lata temu? Czy za całokształt? Czy napisał coś nowego a...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Obywatel_Śliwka  - awatar
Obywatel_Śliwka 15.05.2018 19:51
Bibliotekarz

Napisał jakiś spin off Mrocznych materii, które u nas ma wydać MAG razem z pierwszą trylogią.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
awatar
konto usunięte
15.05.2018 17:58
Czytelnik

Użytkownik wypowiedzi usunął konto

aniaskl  - awatar
aniaskl 15.05.2018 19:38
Czytelnik

Ja akurat czytałam i debiut i kryminał z laureatów i obie książki mają mają wysoką ocenę, choć zapewne nie wszystkim przypadną do gustu... Druga sprawa - mówimy o nagrodach rynku brytyjskiego, a wszystkie te książki zostały wydane w tym samym roku również w Polsce i to mnie szczerze cieszy :) fajnie, że rodzimy rynek szybko reaguje!

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
awatar
konto usunięte
15.05.2018 22:50
Czytelnik

Użytkownik wypowiedzi usunął konto

aniaskl  - awatar
aniaskl 16.05.2018 19:00
Czytelnik

Co kto lubi :) a na marginesie, mnie chodziło tylko o to że przynajmniej te dwa tytuły, które czytałam wydano przed przyznaniem tej nagrody. Czyli, że polski rynek wydawniczy nie czeka, żeby coś reklamować nagrodą, a wydaje wcześniej na podstawie innych kryteriów...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
awatar
konto usunięte
16.05.2018 20:11
Czytelnik

Użytkownik wypowiedzi usunął konto

LubimyCzytać  - awatar
LubimyCzytać 15.05.2018 16:37
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post