Znamy laureatów Nagrody im. Ferdynanda Wspaniałego!

LubimyCzytać LubimyCzytać
08.12.2021

W niedzielę 8 grudnia poznaliśmy laureatów Nagrody im. Ferdynanda Wspaniałego. Uroczysta Gala towarzyszyła 8. edycji Festiwalu Literatury dla Dzieci w Krakowie.

Znamy laureatów Nagrody im. Ferdynanda Wspaniałego!

Laureaci Nagrody im. Ferdynanda Wspaniałego

Laureatką Nagrody im. Ferdynanda Wspaniałego została książka „Zielone piórko Zbigniewa. Skarpetki kontratakują!” autorstwa Justyny Bednarek z ilustracjami Daniela de Latoura (Wydawnictwo Poradnia K). Duet został wyróżniony nie tylko decyzją jury, ale również w głosowaniu czytelników. W trakcie Festiwalu Literatury dla Dzieci można było oddawać głosy na jedną z pięciu nominowanych książek.

Laudacja Marty Lipczyńskiej-Gil, wydawczyni, redaktorki magazynu RYMS:

Kapituła Nagrody im. Ferdynanda Wspaniałego nie była tak jednomyślna jak rok temu. W 8. edycji konkursu wygrała fikcja. Nagrodziliśmy książkę Justyny Bednarek „Zielone piórko Zbigniewa. Skarpetki kontratakują!” z ilustracjami Daniela de Latoura.

Justyna Bednarek ożywiła skarpetki, które w jej książkach mają niesamowite przygody i bardzo bogate życie wewnętrzne. Piąta książka nadal wciąga, co nie jest takie oczywiste w przypadku serii.

Mamy tu niezłomnego detektywa Pinkertona – Zieloną skarpetkę. Ale pojawiają się nowi, barwni bohaterowie – m.in. Gniotka, Gienek w paski – ich doświadczenia życiowe robią wrażenie. No i tytułowy Zbigniew. Kim jest Zbigniew i dlaczego zniknął… No właśnie…

Justyna Bednarek zbudowała powieść szkatułkową, stworzyła wiele barwnych opowiastek pełnych zwrotów akcji i humoru. Buduje napięcie od pierwszej strony. Bohaterowie mają ciekawe losy, które splatają się w dziwnych miejscach i okolicznościach. Autorka bawi się językiem, formą. I robi to z dużym wdziękiem. Wszystko wartko płynie i pięknie układa się w całość.

Oczywiście sukces historyjek o skarpetkach nie byłby pełny, gdyby nie ilustracje Daniela de Latour. Dzięki nim przygody skarpetek są jeszcze bardziej zabawne. Jego delikatna, ale dynamiczna kreska nadaje im charakter. Te skarpetki to prawdziwe bohaterki o bystrych oczach i „tekstylnych sercach”.

»Naprawdę lepiej być skarpetką niż człowiekiem…« jak mówi Pinkerton.

Justyna Bednarek oraz Daniel de Latour stworzyli twórczy duet i są już na siebie skazani… (a znają się od liceum). Na piątej części na pewno się nie skończy…

Ferdynand Wspaniały, pies w meloniku i garniturze, wymyślony przez Ludwika Jerzego Kerna na pewno znalazłby wspólny język z całą plejadą skarpetek”.

Nagroda im. Ferdynanda Wspaniałego – nominowane książki

Książki, które w tym roku miały szansę na nagrody:

Nagroda im. Ferdynanda Wspaniałego

Nagroda im. Ferdynanda Wspaniałego to wyróżnienie, którym KBF i Festiwal Literatury dla Dzieci honoruje najlepszą książkę dziecięcą ubiegłego roku. Nagroda, jakiej patronuje kultowy pies z opowiadań Ludwika Jerzego Kerna przyznawana jest od 2016 r. decyzją jury w składzie: Barbara Gawryluk, Marta Lipczyńska, Joanna Olech, Tomasz Z. Majkowski oraz członków rady programowej Festiwalu: Szymona Kloski i Łukasza Dębskiego. Fundatorami Nagrody są Miasto Kraków i KBF, operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO.

Materiał powstał we współpracy z Fundacją Burza Mózgów – pomysłodawcą i koordynatorem Festiwalu Literatury dla Dzieci.


komentarze [2]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
betsy 17.12.2021 22:20
Czytelniczka

Czytałyśmy z wnuczką "Zielone piórko Zbigniewa" i wynudziłyśmy się. Tak jak dwa pierwsze tomy o przygodach skarpetek były doskonałe, tak ten był wyraźnie najsłabszy. Naprawdę nie ma lepszych ksiązek dla dzieci?

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
LubimyCzytać 08.12.2021 13:01
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post