Eva_Scriba

Profil użytkownika: Eva_Scriba

Nie podano miasta Nie podano
Status Czytelnik
Aktywność 22 tygodnie temu
546
Przeczytanych
książek
547
Książek
w biblioteczce
5
Opinii
31
Polubień
opinii
Nie podano
miasta
Nie podano
Ten użytkownik nie posiada opisu konta.

Opinie


Na półkach:

"Przepis na bestseller"
W samym sercu Turynu, na trzecim piętrze zabytkowego budynku mieści się, liczące ponad dwieście lat, wydawnictwo Erica. Wydawnictwo to prowadzone jest przez, nieco zadufanego w sobie, Enrica Fuschiego. W katalogu wydawnictwa jest wielu bestsellerowych autorów, którzy jednak nie zawsze mają czas i wenę by dokończyć lub napisać swoje książki, tak by mogły stać się wydawniczymi hitami. Wtedy - chciałabym napisać cała na biało, ale bohaterka nosi się na czarno - wkracza Silvana Sarca. Ta trzydziestokilkuletnia kobieta, wyglądająca znacznie młodziej, pracuje dla wydawnictwa jako ghostwriterka. Dzięki wysoko rozwiniętej intuicji i umiejętności szybkiego uczenia się Silvana, zwana Vani, potrafi skopiować styl każdego piszącego, bez względu na to, czy jest pisarzem romansów, czy kryminałów. Vani jest bystra, niezwykle spostrzegawcza, a grzeczność i uległość nie należą do jej dominujących cech. Ma ostry język i nie zależy jej na sympatii innych ludzi. Pewnego dnia dostaje z wydawnictwa zlecenie napisania książki dotyczącej ezoteryki za bardzo popularną autorkę. W czasie, gdy zdolna Vani przeszukuje internet, by zorientować się w temacie, okazuje się, że pisarka zostaje uprowadzona. Do drzwi Vani puka komisarz Berganza - jakby wyjęty z klasycznych kryminałów. Okazuje się, że to dopiero początek przygód, których Vani zupełnie się nie spodziewa.
Postać Silvany Sarci powołała do życia na kartach powieści "Porachunki bezimiennej pisarki" Alice Basso. I trzeba przyznać, że wyszło jej to znakomicie. Bohaterka jest silną, bezkompromisową postacią, wyróżniającą się ciętym dowcipem, która zdobyła moją sympatię od pierwszej strony. Zresztą żaden z bohaterów pojawiających się w książce nie jest papierowy i nijaki. Dobrze zarysowane postaci, wciągająca fabuła, skrząca humorem, będąca połączeniem powieści obyczajowej z wątkiem romansowym i kryminału - czy można chcieć więcej? Tak! Chcę więcej. I z niecierpliwością czekam na kolejne tomy przygód Silvany! Tymczasem książkę dodaję do ulubionych i polecam jako świetną i bardzo przyjemną lekturę. Nie tylko na wakacje.

"Przepis na bestseller"
W samym sercu Turynu, na trzecim piętrze zabytkowego budynku mieści się, liczące ponad dwieście lat, wydawnictwo Erica. Wydawnictwo to prowadzone jest przez, nieco zadufanego w sobie, Enrica Fuschiego. W katalogu wydawnictwa jest wielu bestsellerowych autorów, którzy jednak nie zawsze mają czas i wenę by dokończyć lub napisać swoje książki, tak by...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach:

Jeśli z utęsknieniem czekacie na urlop to oczekiwanie może umilić Wam książka „Beach read : wakacyjny romans” amerykańskiej pisarki Emily Henry. Jest to też doskonała pozycja do zabrania ze sobą na wakacyjny wypoczynek. „Beach read” to wciągająca i bardzo dobrze napisana opowieść o January Andrews – autorce poczytnych romansów, która po trudnych życiowych doświadczeniach zamyka się w domku nad jeziorem. Chce tam nie tylko stanąć na nogi, ale też napisać nową powieść. Kolejną, która ma przynieść otuchę i nadzieję jej czytelniczkom. Tyle tylko, że po życiowych zakrętach i utraconej miłości, autorka nie wierzy już w szczęśliwe zakończenia. Okazuje się, że sąsiedni domek zajmuje Augustus Everett, również pisarz, którego pisarski dorobek jest zupełnie różny od książek January. Oni sami wydają się być z innych bajek. Okazuje się jednak, że los splata ich ścieżki w nieoczekiwany dla nich samych sposób – mają wymienić się gatunkami, które tworzą i stanąć do swoistego pojedynku na powieści, które powinni ukończyć do końca lata. Wyznaczają sobie przeróżne zadania, by pobudzić twórczą wyobraźnię, przez co powoli poznają się nawzajem. Ich słowne potyczki na pewno wywołają uśmiech podczas lektury. Pozornie różni w postrzeganiu świata, zbliżają się do siebie, kiedy odkrywają przed sobą niełatwe wydarzenia z przeszłości. Bo „Beach read” nie jest, jak sugeruje podtytuł, typowym wakacyjnym romansem. To też bardzo ciekawa i mądra powieść o mierzeniu się z przeciwnościami losu i wychodzeniu naprzeciw temu, co stawia przed nami los. To historia o tym, jak łatwo ulegamy pierwszemu wrażeniu i jak poddajemy się stereotypowemu postrzeganiu zdarzeń. Nie sposób też nie polubić głównej bohaterki. Czytelnik kibicuje jej w pisarskich zmaganiach i ogarnianiu tego, przed czym postawił ją los. January Andrews ma w sobie coś z Bridget Jones – bohaterki nieidealnej, wzbudzającej sympatię od pierwszych stron. „Beach read” to pozycja, która bardzo pozytywnie mnie zaskoczyła – spodziewałam się typowo romansowej opowieści. Owszem jest to urocza powieść z dużą dozą humoru, również sytuacyjnego i wątkiem miłosnym, ale to także historia momentami bardzo refleksyjna i życiowa. Na pewno jednak wyjątkowa i warta poznania. Muszę też wspomnieć o wydawniczej staranności i bardzo estetycznej szacie graficznej, co jest rzadkie w wydaniach z miękką oprawą.

Jeśli z utęsknieniem czekacie na urlop to oczekiwanie może umilić Wam książka „Beach read : wakacyjny romans” amerykańskiej pisarki Emily Henry. Jest to też doskonała pozycja do zabrania ze sobą na wakacyjny wypoczynek. „Beach read” to wciągająca i bardzo dobrze napisana opowieść o January Andrews – autorce poczytnych romansów, która po trudnych życiowych doświadczeniach...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach:

W polskim filmie „Jutro idziemy do kina”, opowiadającym losy trojga przyjaciół, zdających właśnie maturę, których plany i marzenia zostają skonfrontowane z wybuchającą właśnie wojną, szczególnie zapada w pamięć ostatnia scena. Wyjątkowe zestawienie młodości i beztroski z grozą nieuchronności, nadciągającą niepewnością oraz rozlewającym się złem. Podobne odczucia towarzyszą czytelnikowi podczas lektury pierwszych rozdziałów książki hiszpańskiego autora Mario Escobara, zaznanego już polskim odbiorcom chociażby ze znakomicie przyjętej książki „Kołysanka z Auschwitz”. Tym razem powstała powieść zainspirowana wizytą pisarza we francuskim Saint-Malo – malowniczym, portowym miasteczku, a także opowieścią jednej z jego wiernych czytelniczek. Tak narodziła się książka „Bibliotekarka z Saint-Malo”. Jej bohaterką jest bibliotekarka Jocelyn Ferrec, którą poznajemy w szczególnym dla niej dniu. Jocelyn poślubia młodego policjanta Antoine’a dokładnie 1 września 1939 roku. Stąd moje skojarzenie ze wspomnianym filmem. Jocelyn wyrusza ze świeżo poślubionym mężem w podróż poślubną, na której cieniem kładzie się nie tylko wybuch wojny, ale też choroba głównej bohaterki.
Po przezwyciężeniu własnej słabości los stawia bibliotekarkę wobec kolejnych trudności. Mąż zostaje wysłany na front, w mieszkaniu bibliotekarki kwateruje odrażający oficer Adolf Bauman, a wkrótce okazuje się też, że Jocelyn będzie musiała stanąć w obronie tego, co dla niej najdroższe. Bibliotekarka ryzykuje wszystko, by ocalić bibliotekę z ukochanymi książkami. Z godną podziwu determinacją i uporem walczy o zachowanie historii swojego miejsca, dziedzictwa pokoleń, o zwycięstwo słowa nad brutalną i bezmyślną przemocą. Biblioteka staje się nie tylko czymś o co młoda bibliotekarka postanawia zawalczyć – ale też miejscem schronienia czy tajnych spotkań, a dla niej samej miejscem wytchnienia od trudnej do zniesienia rzeczywistości. Nieustraszona bibliotekarka walczy nie tylko o obronę cennego księgozbioru przed nazistowskimi okupantami, którzy według powstających list robią czystki i niszczą książki zakazanych autorów. Staje również w obronie swoich przyjaciół. Pomaga jej w tym niemiecki kapitan Hermann von Choltiz, którego łączy z bohaterką miłość do słowa drukowanego.

W posępnej, wojennej dekoracji – tak kontrastowej do codziennego życia nadmorskiej miejscowości - rozgrywa się poruszająca i porywająca historia o woli życia i odwadze. O miłości do słowa i literatury. Uczuciu spełnionym i tym niemożliwym. Historię bibliotekarki z Saint-Malo czyta się z zapartym tchem i jest to szczególna gratka dla miłośników książek.
Jocelyn opowiada swoją historię za pomocą listów do znanego pisarza. Dzięki zastosowaniu tego zabiegu literackiego fikcyjna opowieść bibliotekarki, oparta o losy czytelniczki książek Mario Escobara, z dobrze zarysowanym tłem faktograficznym, staje się dostępna nawet dla czytelnika mniej obeznanego z historią i może stać się punktem wyjścia do dalszych, literackich i faktograficznych, poszukiwań.
"Bibliotekarka z Saint-Malo" to wciągająca, napisana przystępnie i momentami wzruszająca opowieść, pozwalająca na chwilę zapomnienia. Kibicowałam głównej bohaterce w jej upartej chęci zachowania tego, co dla niej najcenniejsze. Trzymałam kciuki, by jej umiłowanie słowa zwyciężyło wszechobecne zło. Mam nadzieję, że zgodnie z intencją autora ta niezwykła powieść skradnie wasze serca i zostanie z wami na dłużej.

W polskim filmie „Jutro idziemy do kina”, opowiadającym losy trojga przyjaciół, zdających właśnie maturę, których plany i marzenia zostają skonfrontowane z wybuchającą właśnie wojną, szczególnie zapada w pamięć ostatnia scena. Wyjątkowe zestawienie młodości i beztroski z grozą nieuchronności, nadciągającą niepewnością oraz rozlewającym się złem. Podobne odczucia towarzyszą...

więcej Pokaż mimo to

Więcej opinii

Aktywność użytkownika Eva_Scriba

z ostatnich 3 m-cy

Tu pojawią się powiadomienia związane z aktywnością użytkownika w serwisie


ulubieni autorzy [1]

Jasmin Schreiber
Ocena książek:
7,7 / 10
3 książki
0 cykli
Pisze książki z:
4 fanów

Ulubione

Tommy Hellsten Wsparcie dla dorosłych dzieci alkoholików. Hipopotam w pokoju stołowym Zobacz więcej
Mario Escobar Bibliotekarka z Saint-Malo Zobacz więcej
Hanna Kowalewska Tego lata, w Zawrociu Zobacz więcej
Mario Escobar Bibliotekarka z Saint-Malo Zobacz więcej
Tommy Hellsten Wsparcie dla dorosłych dzieci alkoholików. Hipopotam w pokoju stołowym Zobacz więcej
Robert Małecki Żałobnica Zobacz więcej
Maja Wolny Jasność Zobacz więcej
Maja Wolny Jasność Zobacz więcej
Sara Nović Dziecko wojny Zobacz więcej

Dodane przez użytkownika

Hanna Kowalewska Tego lata, w Zawrociu Zobacz więcej
Tommy Hellsten Wsparcie dla dorosłych dzieci alkoholików. Hipopotam w pokoju stołowym Zobacz więcej
Mario Escobar Bibliotekarka z Saint-Malo Zobacz więcej
Tommy Hellsten Wsparcie dla dorosłych dzieci alkoholików. Hipopotam w pokoju stołowym Zobacz więcej
Sara Nović Dziecko wojny Zobacz więcej
Maja Wolny Jasność Zobacz więcej
Maja Wolny Jasność Zobacz więcej

statystyki

W sumie
przeczytano
546
książek
Średnio w roku
przeczytane
27
książek
Opinie były
pomocne
31
razy
W sumie
wystawione
538
ocen ze średnią 6,3

Spędzone
na czytaniu
2 628
godzin
Dziennie poświęcane
na czytanie
22
minuty
W sumie
dodane
7
cytatów
W sumie
dodane
1
książek [+ Dodaj]