Wsparcie dla dorosłych dzieci alkoholików. Hipopotam w pokoju stołowym

Okładka książki Wsparcie dla dorosłych dzieci alkoholików. Hipopotam w pokoju stołowym
Tommy Hellsten Wydawnictwo: Feeria Cykl: Seria nowy początek (tom 2) Seria: Nowy Początek nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Seria nowy początek (tom 2)
Nowy Początek
Wsparcie dla dorosłych dzieci alkoholików
Feeria
2006-01-01
Beata Niewinna, Andrzej Niewinny-Dobrowolski
psychologia zaburzenia DDA

Miałem mieszane uczucia wobec tej książki. Niemniej im dalej tym lepiej. Polecam.

Ta książka to absolutna tragedia... Autor praktycznie każdą kartkę wykorzystuje na sprzedawanie czytelnikowi własnej ideologii. Dowiemy się tutaj że dziecko w naturalny sposób odczuwa związek z Bogiem, perfekcjonizm jest spowodowany brakiem duchowości, wstyd odczuwany przez DDA porównywany jest z wydaleniem Adama i Ewy z raju, a w rozdziale o uzależnieniu od seksu możemy przeczytać że "może się ono przerodzić w sodomię lub inną wymagającą leczenia chorobę" (!). Nie jestem w stanie poważnie potraktować nawet fragmentów wyglądających na merytoryczne, bo często są one okraszone cytatami z Ewangelii, które z kolei zdają się być potraktowane jako fakty... Jeśli książka miała mieć charakter religijny to powinno być to wyraźnie zaznaczone na okładce lub w opisie; wtedy pozostawiłabym ją osobom religijnym i nie miałabym z tym najmniejszego problemu. A tak czuję się oszukana i zażenowana.

Nie polecam, nudna, rozwleczona i natchniona jak pisma mistyków, a tak naprawdę niewiele zgłębia w temacie DDA. Temat potraktowany w zbyt uduchowiony sposób, a przez to powierzchownie

Pozycja filozoficzna, trudna, poruszająca bardzo istotne tematy dotyczące wpływu dzieciństwa na dorosłe życie: traum przekazywanych z pokolenia na pokolenie. Uświadamia, że rodzice nie są w stanie przekazać swoim dzieciom czegoś czego sami stricte nie otrzymali od swoich rodziców. Absolutnie nie dotyczy ona tylko i wyłącznie rodzin dotkniętych chorobą alkoholizmu, a także rodzin dysfunkcyjnych, gdzie dziecko doświadczyło przemocy, molestowania seksualnego... Pokreśla, jak bardzo tłumione/wyparte emocje dziecka z różnych przyczyn mają ostatecznie bardzo negatywny wpływ na dorosłe życie powodując szereg problemów w funkcjonowaniu w społeczeństwie, w relacjach z innymi ludźmi, jak i osobistych np. skłonności do popadania w nałogi, aż po doświadczenie dolegliwości fizycznych objawiających się w ciele. Wyjaśnia proces odbicia lustrzanego. Nakłania do przemiany, podróży terapeutycznej w głąb w siebie, ponownego przeżycia dzieciństwa, które zwykle następuje w skutek załamania psychicznego. Uświadamia jak wiele małżeństw zawieranych jest z nadzieją odnalezienia w partnerze matki, bądź ojca. Książka stanowi doskonałe podsumowanie psychoterapii, nakłania do wybaczenia krzywd i wzięcia odpowiedzialności za swoje życie. Polecam lekturę. Z pewnością każdy zaczerpnie z niej coś dla siebie.

Rodzice są dla dzieci niczym zwierciadła. To w nich dzieci przeglądają się i rozpoznają daną emocję, uczucie czy zachowanie. To rodzice dostrzegają u swojej pociechy smutek, żal czy gniew i akceptują te emocje, pozwalając dziecku na je przeżycie. Pozwala to na właściwe budowanie własnej tożsamości przez dziecko, na rozwijanie się, budowanie swojego dorosłego, prawdziwego ja, własnej osobowości. To lustrzane odbicie to podstawa w procesie wychowywania dzieci.

Ale co jeśli rodzice będąc lustrem dla swojego dziecka pokazują mu tylko pozytywne emocje, nie ma miejsca na negatywne uczucia, co jeśli obraz w lustrze jest niepełny, bo tylko tyle otrzymali oni od własnych rodziców i tylko tyle mogą przekazać swoim dzieciom. Co dzieje się z takim dzieckiem? Jak ma poradzić sobie z tym wybrakowanym obrazem siebie, z tym fałszywym ja, które się tworzy.

Takie dzieci to zazwyczaj dzieci pochodzące z rodzin dysfunkcyjnych, gdzie występował problem alkoholowy czy przemoc, molestowanie seksualne, fanatyzm religijny, narkotyki. Tommy Hellsten w swojej książce "Wsparcie dla dorosłych dzieci alkoholików. Hipopotam w pokoju stołowym" omawia bardzo szczegółowo zagadnienie lustrzanych odbić, dzieciństwo dzieci z rodzin alkoholowych, a także termin współuzależnienia i powiązane z nim kolejne nałogi, a także proces zdrowienia - odkrywania cech dziecięcych, rozumienia i przeżywania emocji, które zostały zamrożone w okresie dzieciństwa, by móc pogodzić się z przeszłością, przeżyć ponownie dzieciństwo i żyć zdrowo w przyszłości, wiedząc kim się jest, tak naprawdę.

Książka dzieli się na sześć rozdziałów, które traktują o wspomnianych przeze mnie wyżej zagadnieniach. Pozycję wieńczy bibliografia. Mimo że nie jest to zbyt obszerna publikacja, to jest ona bardzo interesująca. Napisana przystępnym językiem, bez fachowego słownictwa, które by utrudniało zrozumienie treści. Książka ta ma bardzo przejrzysty układ, który powoli wprowadza w temat i stopniowo go rozwija. Na uwagę zasługuje ponownie świetne wydanie książki, które kolorostycznie i układem pasuje do książek z tej serii.( choćby recenzowane już przeze mnie wcześniej "Wsparcie dla dorosłych córek alkoholików" :) ).

Myślę, że jest to bardzo ważna i potrzebna publikacja. Nie tylko dla DDA, ale także dla każdego, kogo ten temat interesuje czy miał styczność z tym problemem czy to w rodzinie czy wśród znajomych. Można się z niej sporo dowiedzieć, a styl autora jest bardzo przyjemny. Zdaje się on być bardzo sympatycznym człowiekiem, co uprzyjemnia lekturę, bo wszak to literatura naukowa, nie rozrywkowa. ;) Jeśli lubicie taki zakres literatury to jak najbardziej polecam, a jeśli nie, to też polecam, a nuż może ta pozycja przekona Was do tegu nurtu literatury :)

Za egzemplarz do recenzji dziękuję wydawnictwu Feeria.

Na półkach: , , , , , ,

Rodzina, w której występuje problem alkoholowy, staje się rodziną dysfunkcyjną, w której członkowie unikają, racjonalizują lub ukrywają problemy i starannie strzegą tajemnic, lub zaprzeczają im całkowicie.

Wśród członków rodziny istnieje tendencja do ulegania uczuciom i nieufności do nich oraz czasem do całkowitego ich ukrywania, aby uniknąć zajmowania się własnymi problemami. Robią to, oceniając, krytykując, obwiniając lub próbując kontrolować innych. Ponadto członkowie rodziny mogą naruszać swoje osobiste granice lub pozostać z dala i niedostępnymi, nawet wobec tych, na których im zależy.

Tommy Hellsten to doświadczony psychoterapeuta, który pracował z dorosłymi dziećmi alkoholików. Rozumie ich, aż nazbyt dobrze, gdyż sam również doświadczył skutków wychowywania w rodzinie destrukcyjnej, w której alkohol wiódł prym i stał się głównym czynnikiem, który tę rodzinę zaburzył.

Celem książek, które napisał, a w szczególności „DDA wsparcie dla dorosłych dzieci alkoholików” oraz „Wyrosnąć z DDA. Wsparcie dla dorosłych córek alkoholików” jest uzmysłowienie osobom nacechowanym tym problemem, że nie są same i mogą liczyć na wsparcie i profesjonalną pomoc. Książka uczy, czym są emocje, bo DDA mają z tym ogromny problem, przede wszystkim nie potrafią czasem nazwać uczuć, które przeżywają a i z przeżywaniem ich mają również trudności.

„DDA wsparcie dla dorosłych dzieci alkoholików” to nowe wydanie bestsellerowej książki, która niesie pomoc wielu zagubionym dorosłym dzieciom alkoholików. Wyraźnie ukazuje co dzieje się z dzieckiem dorastającym w cieniu choroby alkoholowej. Jednakże autor nie skupia się tylko i włącznie na tematyce dotyczącej DDA, ale, co więcej, mówi także o ciężkich uczuciach, które przeżywa np. ofiara molestowania seksualnego, zaślepienia religijnego oraz nieobecności rodzica w życiu dziecka (i tej fizycznej i tej duchowej).

Podzielona na 6 rozdziałów książka to wyjątkowe kompendium wiedzy na temat rodziny, w której zostały zaburzone prawidłowe funkcje, spowodowane czy to alkoholizmem jednego z rodziców, czy też chorobą któregoś członka rodziny lub inną dysfunkcją, która rzutuje na prawidłowy rozwój wszystkich członków rodziny. Dowiadujemy się o cechach i charakterze alkoholizmu, o tym jak zostają zamrożone cechy dziecięce, poznajemy definicję i cechy współuzależnienia i jak przebiega ono w łańcuchu pokoleń. Ponadto autor uświadamia, że nie tylko alkohol jest podstawą uzależnienia, może być nim również religia, narkotyki, przymus posiadania czy inne zaburzenia kompulsywne jak jedzenie, seks, hazard itp. Głównym celem książki jest spotkanie się z własnym wewnętrznym dzieckiem, którym należy się zaopiekować i jak można to zrobić, by osiągnąć zdrowie. Autor pragnie poprowadzić nas przez własne dzieciństwo, czyli ponowne doświadczenie odczucia własnego dzieciństwa i uświadomienie sobie jak ważne jest wyrażanie własnych emocji, a szczególnie gniewu, na który DDA często sobie nie pozwalają. A przecież GNIEW to POZYTYWNA emocja i jest ważnym narzędziem służącym nam do obrony. Wreszcie pragnie pokazać, że nasza odnowa jako człowieka ma być jednocześnie odnową nas jako rodziców.

Książka bardzo szeroko opisuje pojęcie współuzależnienia, jak ono wpływa na całą rodzinę. Autor skrupulatnie opisuje objawy i przyczyny uzależnienia oraz sposób, w jaki choroba ta może być przekazywana z pokolenia na pokolenie, jeśli nie jest leczona. Prawdziwy powrót do zdrowia jest możliwy, a słuchając siebie, można znaleźć klucze do nowego, pełniejszego życia.

Dla kogo jest ta książka?

Przede wszystkim dla osób dotkniętych problemem alkoholowym, ale również inną dysfunkcją, która miała miejsce w domu rodzinnym lub w najbliższym otoczeniu. Książka jest szczególnie adresowana do naszego wewnętrznego, często bardzo pokrzywdzonego dziecka. Dla osób, które często nie są świadome, dlaczego tak często mają złe samopoczucie i jakie może być jego źródło. Dla osób wychowanych w rodzinach, w których nie było ustalonych granic, lub były w jakiś sposób zaburzone poprzez częściowo, lub całkowicie źle funkcjonującą rodzinę owładnięta chorobą alkoholową, lub inną dysfunkcję. Autor zwraca się również do dorosłych już dzieci, które ucierpiały na skutek innych dysfunkcji tj. nadgorliwości religijnej, pracoholizmu, problemu kazirodztwa w rodzinie, jakiejkolwiek przemocy czy to fizycznej, czy psychicznej oraz współczesnemu problemowi materializmu.

Ta książka to uzdrawiająca wędrówka, poruszająca nieraz bardzo trudne tematy, ale konieczna, gdyż pomaga stanąć czytelnikowi twarzą w twarz z własną tożsamością DDA, pomocna w zrozumieniu siebie samego oraz nawiązaniu kontaktu z sobą samym, oraz uzdrowieniu swoich relacji z otaczającym światem.

Autor: Tommy Hellsten
Tytuł: Wsparcie dla dorosłych dzieci alkoholików
Wydawnictwo : Feeria
Premiera:
2021-02-10
Książka, która od lat pomaga ludziom w wielu krajach zrozumieć trudne konsekwencje pochodzenia z rodziny dotkniętej alkoholizmem oraz walczyć o uzdrowienie swojego życia. Napisana w ciepły, bezpośredni sposób, ale
nieuchylająca się od ukazywania prawdy, której zrozumienie i przepracowanie nas wyzwala.
Odwagę, by wyrazić swój gniew, ma tylko ten, kto nie boi się zostać samotnym. Zatrzymywanie gniewu w sobie jest równoznaczne z uchylaniem się od odpowiedzialności za swoje życie. Dlatego objawianie swojego gniewu jest tak trudne. Łatwiej jest przyjąć postawę zawiedzionych życiem, obarczając innych winą za nasz nieudany los. Nie ma nic trudniejszego od wzięcia odpowiedzialności za swoje dobre samopoczucie.
Podchodząc do czytania myślałam, że będę miała do czynienia z książką, która byłby w stanie okazać wsparcie. Napisana jest przyjemnym choć w pewnych momentach bardzo trudnym językiem. Dość szybko
zdążyłam ją przeczytać i zaczęłam analizować. Pierwsza rzecz, która mi się nie podoba, to ciągła wzmianka o różnych uzależnieniach , a mniej o DDA. Przyczyny były przedstawiane i omawianie, więc nie było to problemem. Nie jest to mój faworyt, ponieważ nie czytało mi się jej za dobrze. Mimo tego, że szybko ją skończyłam to ma w sobie coś, co mnie od niej odpychało. Spodziewałam się czegoś lepszego, czegoś, co wprowadziłoby mnie
głębiej w sam problem alkoholizmu oraz to jak zostawić
przeszłość za sobą. Być może źle
zinterpretowałam
zamiary autora, jednak moją opinia pozostaje taka sama. Drugim problemem było właśnie to, że za mało zostało zawarte o wsparciu czy można powiedzieć próbie odpuszczenia przeszłości.
Ocena 4/10

Autor: Tommy Hellsten
Tytuł: Wsparcie dla dorosłych dzieci alkoholików
Wydawnictwo : Feeria
Premiera:
2021-02-10
nieuchylająca się od ukazywania prawdy, której...

Książka opowiada i nawiązuje do tego jak ważne jest prawidłowe przeżycie własnego dzieciństwa. Osoby wychowujące się w rodzinie dysfunkcyjnej nigdy nie doświadczyły prawdziwych, szczerych uczuć i emocji w tym okresie które są niezbędne do tego aby móc tworzyć normalne relacje w życiu dorosłym.

Warto się nad tym zastanowić, wrócić do dzieciństwa, przeżyć je na nowo i żyć doświadczając codziennej radości życia.

Spodziewałam się czegoś innego, lepszego. Za mało było o DDA a zbyt dużo (jak na temat książki) o uzależnieniu i współuzależnieniu. Poza tym styl sprawiał, że jakoś trudno przyswajało mi się treści. Całość bardzo przeciętna....

Dla mnie ta książka to bardziej informator niż poradnik. Nie czytało mi się jej zbyt dobrze i nie wyniosłem z niej wiele.

Tommy Hellsten Wsparcie dla dorosłych dzieci alkoholików Zobacz więcej
Tommy Hellsten Wsparcie dla dorosłych dzieci alkoholików. Hipopotam w pokoju stołowym Zobacz więcej