Tego lata, w Zawrociu

Okładka książki Tego lata, w Zawrociu
Hanna Kowalewska Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie Cykl: Zawrocie (tom 1) literatura obyczajowa, romans
literatura obyczajowa, romans
Zawrocie (tom 1)
Wydawnictwo Literackie
2017-06-22
1998-01-01
literatura polska rodzinna tajemnica przygoda

Ta historia to kompletnie nie moja bajka. Przeczytałam do końca, bo jest dobrze napisana

Cała książka, to właściwie wewnętrzny dialog wnuczki Matyldy ze swoją babcią.

Cała książka, to właściwie wewnętrzny dialog wnuczki Matyldy ze swoją babcią.

Dobry przerywnik, w letnim prowincjonalnym klimacie.

Dobry przerywnik, w letnim prowincjonalnym klimacie.

Na półkach: , , , , , ,

Brama wjazdowa do posiadłości widniejąca na okładce książki była zapowiedzią fabuły nawiązującej do lat przedwojennych i wprowadzającej w klimat wiejskich rezydencji, dworków i arystokratycznych rautów. Po pierwszych stronach powieści przekonałam się, że te przypuszczenia były słuszne, a domostwo znajduje się w tytułowym Zawrociu, którego ostatnia przedwojenna przedstawicielka rodu właśnie opuściła ziemski padół. Babka Aleksandra mając dwie córki i kilkoro wnucząt nie podzieliła majątku, lecz w całości przekazała go tylko jednej osobie – wnuczce, którą widziała raptem parę razy wiele lat temu. Spadkobierczyni, czyli Matylda, teatrolożka z wykształcenia, młoda, nowoczesna, inteligentna dziewczyna zamieszkuje na czas wakacji w posiadłości i odkrywa stopniowo coraz więcej tajemnic z przeszłości...

Z każdą kolejną stroną tej, stosunkowo krótkiej, powieści nabierałam przekonania, że to pozycja inna niż wszystkie. To nie jest typowa współczesna obyczajówka, lecz magiczna, urzekająca opowieść zgrabnie łącząca w sobie przeszłość z teraźniejszością, w której brama rezydencji staje się granicą pomiędzy dwoma światami. Pierwszy to świat zmarłej babki Aleksandry wypełniony muzyką klasyczną, francuszczyzną, arystokratycznymi manierami i konwenansami, postrzeganiem człowieka przez pryzmat jego urodzenia i majątku, świat surowej moralności, dyscypliny i odpowiedzialności. Drugim światem jest to, co znajduje się na zewnątrz bramy Zawrocia – brzydota architektoniczna i tandeta małomiasteczkowych kramów, karierowiczostwo chłopskich fornali, zepsucie moralne, prostactwo i grubiaństwo, czyli to wszystko, czego staruszka nie cierpiała i czemu spektakularnie dawała wyraz zrażając do siebie niemal całą okolicę..

Matylda powoli wnika w ten dawny świat, odkrywając rozkosze obcowania z przyrodą, starymi sukniami babki i jej tajemnicami poprzez lekturę odnalezionych na strychu pamiętników. Wizerunek znienawidzonej Aleksandry jako starej zołzy i wiedźmy, jaki nie tylko Matylda miała w pamięci, stopniowo ulega modyfikacji...Wnuczka przekonuje się, że byli jednak w okolicy ludzie, którym na babce zależało i którzy wylewali łzy po jej śmierci...

Ujął mnie język tej opowieści. Wysmakowany, wysublimowany, poetycki, taki, którym należy powoli się rozkoszować i delektować, aby wychwycić wszystkie jego doskonałości. Rodzinnych tajemnic, animozji i nienawiści, grzeszków i uprzedzeń jest tak dużo, że Matylda w tej powieści nie znajduje odpowiedzi na wszystkie pytania. Czarowny język i niedopowiedziane sekrety rodzinne stanowią wielką zachętę do sięgnięcia po kolejne tomy sagi o Zawrociu, które już czekają na mnie na półce.

Pozostaje żałować, że Zawrocie wpadło w moje ręce po tylu, tylu latach od premiery.

Książka intrygująca. Autorka stopniowo odkrywa przed nami tajemnice rodzinne bohaterki, sprawiając, że mam ochotę sięgnąć po następny tom.
Język pisania można odebrać jako oryginalny, chociaż momentami miałam wrażenie, że staje się nieco pretensjonalny. Polecam jako dość lekką i wciągającą historię na wakacyjne dni.

Ależ mądrze napisana książka. Nie bez przyczyny otrzymała nagrodę w 1997 roku. Piękna historia i piękny język. Ktoś napisał, że szybko się czyta, ale moim zdaniem nie powinno się jej czytać szybko. Tu trzeba przeczytać i chłonąć każde słowo, czytać ze zrozumieniem i uruchomić wyobraźnię. Zaczarowany świat Zawrocia, tajemnicze pamiętniki, no i ta fascynująca rozmowa z babką, odkrywanie kolejnych powiązań, przemyśleń i decyzji oraz skrajne uczucia obdarowanej wnuczki do prawie nieznanej, zmarłej babci - naprawdę fascynująca przygoda z literaturą. Mam nadzieję, że ciąg dalszy będzie równie świetny, choć ta część spokojnie mogłaby być zamkniętą historią.

Wspaniała. Wysmakowany język, intrygująca fabuła. Przeciwieństwo infantylnych obyczajówek o powrocie na wieś, remoncie dworków i cukierenek. To mądra i wartościowa książka.

Bardzo wciąga i szybko się czyta. Zabiera czytelnika w świat starego dworu i tajemnicy rodziny narratorki - Matyldy, która dziwnym zbiegiem okoliczności zostaje spadkobierczynią majątku po dumnej babce Aleksandrze, która niegdyś wydziedziczyła jej matkę. Świetna okazja do poznania bohaterów i doskonały wstęp do całego cyklu powieści o Zawrociu!

Książka, a właściwie książeczka , bo niewielkich rozmiarów zabiera czytelnika w miejsce gdzie czas zupełnie zmienił bieg. To Zawrocie zielony zakątek, który otrzymuje w spadku po swojej babce Matylda. Kim jest Matylda? To młoda kobieta, ale mająca już ogromny bagaż doświadczeń życiowych, a życie niestety jej nie oszczędza. Spadek jest dla niej niezwykłym zaskoczeniem, bo z babką nie łączyło ją zupełnie nic. I ta dziwna relacja jest motywem przewodnim całej książki. Matylda udaje się do starego domu i tam, wśród zastanych pamiątek rozmawia z babką.
Kobieta stara się zrozumieć dlaczego staruszka maiła tak despotyczny charakter, co wpłynęło na oschłość w stosunku do dzieci i wnuków, a zwłaszcza dziewczynek.
Nie jest to książka łatwa w odbiorze, bo składa się właściwie z opisów oraz wewnętrznego monologu Matyldy z babką. Ma jednak w sobie jakąś magię, która nie pozwala porzucić jej w połowie.

Matylda Malinowska Just odziedziczyła po nieznanej babci dworek w Zawrociu. Sam spadek okazał się kością niezgody, padnie odwieczne pytanie: dlaczego ona? Matylda będzie musiała zmierzyć się z przeszłością swojej rodziny, poszukać odpowiedzi na dręczące ją pytania o śmierć ojca, o samobójstwo męża, o przyczynę trudnych relacji z matką, ojczymem i przyrodnią siostrą. I będzie szukać miłości, może miłość ją znajdzie? Oczywiście skomplikowana, bo w życiu Matyldy nic nie jest proste.

Hanna Kowalewska Tego lata, w Zawrociu Zobacz więcej
Hanna Kowalewska Tego lata w Zawrociu Zobacz więcej