Ania

Profil użytkownika: Ania

Warszawa Kobieta
Status Czytelniczka
Aktywność 28 tygodni temu
75
Przeczytanych
książek
291
Książek
w biblioteczce
31
Opinii
391
Polubień
opinii
Warszawa Kobieta
Dodane| 2 cytaty
Wreszcie mogę uporządkować, ocenić i odstawić na stosowną półkę przeczytane lektury, choćby tylko wirtualnie :)

Opinie


Na półkach: ,

Książka zdecydowanie "łatwo wchodzi", ale taka też jest funkcja czytadła. Nie widzę w niej zbyt wielu plusów poza ewntualnym zapchaniem czasu w kolejce do dentysty i - gwoli sprawiedliwości - całkiem udanym opisem szamotaniny i nieracjonalego, życzeniowego myślenia osoby pogrążonej w nałogu. Kolejny bezsensownie nadmuchany bestseller, a Steven King powinien wreszcie przestać udzielać się w roli recenzenta, bo po pierwsze - z książek które rekomenduje można by wybudować Trumpowi jego mur odzielający USA od Meksyku, a po drugie - ewidentnie pisanie książek idzie mu o niebo lepiej niż ich ocena. Mam taką teorię że koleś wyprztykał się z całej negatywnej energii pisząc swoje wspaniałe thrillery i teraz już tylko wszystko mu się podoba ;)

Książka zdecydowanie "łatwo wchodzi", ale taka też jest funkcja czytadła. Nie widzę w niej zbyt wielu plusów poza ewntualnym zapchaniem czasu w kolejce do dentysty i - gwoli sprawiedliwości - całkiem udanym opisem szamotaniny i nieracjonalego, życzeniowego myślenia osoby pogrążonej w nałogu. Kolejny bezsensownie nadmuchany bestseller, a Steven King powinien wreszcie...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach:

Samobójstwo ucznia popełnione w czasie trwania lekcji i rozprowadzanie fałszywych monet przez wychowanków prestiżowych szkół – te dwa wydarzenia, o których wzmianki znaleźć można było na łamach francuskich gazet, zainspirowały Gide’a do stworzenia „Fałszerzy” – dzieła mającego być w równym stopniu próbą zmierzenia się z własnym moralnym rozdarciem, jak i manifestem krytycznoliterackim, stawiającym Gide’a w kontrze do istniejących trendów narracyjnych. Trudno jednak było mi oprzeć się wrażeniu, że w przypadku tego konkretnego dzieła treść była nazbyt podporządkowana formie, moralne dylematy traciły na sile wyrazu w obliczu dyktatu wielowątkowości.

Traktowanie powieści jako pola do eksperymentu z formą zazwyczaj nie kończy się dobrze, przynajmniej z perspektywy czytelniczej. Owszem – autor zyskuje poklask krytyki, miano „nowatora”, zaś książkę ogłasza się „kamieniem milowym” w ramach jakiejś tam nowej formy literackiej – i są to niewątpliwie osiągnięcia nie do przecenienia, odnotowane w ramach historii literatury. Niestety, przecieranie szlaków wiąże się często z pewną nieporadnością, brakiem umiaru, nieumiejętną próbą pogodzenia wymogów nowo powstałej formy z niełatwo dającą się podporządkować treścią. I ta szamotanina właśnie była dla mnie cechą przewodnią w Gide’owskich „Fałszerzach”.

Cała recenzja na: gotowelektury.wordpress.com !

Samobójstwo ucznia popełnione w czasie trwania lekcji i rozprowadzanie fałszywych monet przez wychowanków prestiżowych szkół – te dwa wydarzenia, o których wzmianki znaleźć można było na łamach francuskich gazet, zainspirowały Gide’a do stworzenia „Fałszerzy” – dzieła mającego być w równym stopniu próbą zmierzenia się z własnym moralnym rozdarciem, jak i manifestem...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to


Na półkach: ,

Gdybym miała dokonać krótkiego opisu twórczości Moravii, wypracować sformułowanie najlepiej ją podsumowujące, wybrałabym zapewne paradoksalny „poetycki naturalizm”. Nikt tak jak Moravia nie potrafi z eufemiczną gracją oddać paskudnego charakteru ludzkiej natury, przedstawić pełnego, nieupiększonego spektrum naszych małostkowych intencji i zachowań. Tworzony przez pisarza świat jest jednocześnie nasycony poezją i przerysowaniami, ale także spójny z rzeczywistością, pełen trafnych diagnoz. Autor „Konformisty” to mistrz słowa, potrafiący z łatwością przekuć swoje myśli na precyzyjne opisy, ubrane w język niezwykle bogaty i zahaczający o poezję właśnie. Dużą rolę w budowaniu przyjemności obcowania z jego książkami odegrały z pewnością naprawdę dobre polskie tłumaczenia, choć i tak trudno mi nie marzyć o czytaniu książek Moravii w oryginale.

„Konformista” zazwyczaj odczytywany jest jako studium „zła, okrucieństwa i zepsucia moralnego” - takie w każdym razie opinie dominują zarówno w okładkowych opisach jak i w ramach (nielicznych!) recenzji internetowych. Nie jestem pewna czy właśnie tutaj stawiałabym punkt ciężkości książki. Siła wyrazu bohaterów dzieł Moravii, polega nie na ich odstępstwie od normy, amoralnym rozbuchaniu – ale właśnie na nieco przerysowanym autentyzmie, psychologicznej wiarygodności ich światopoglądów i działań. Słowem: jego książki dążą do analizy nie tyle natury zła, co wiązałoby się z próbą wyabstrahowania go z postępowania czy myśli człowieka, co właściwie: natury ludzkiej, traktowanej jako skomplikowana całość – raz zła, raz dobra – ambiwalentna do szpiku kości.

CAŁOŚĆ NA: http://gotowelektury.wordpress.com

Gdybym miała dokonać krótkiego opisu twórczości Moravii, wypracować sformułowanie najlepiej ją podsumowujące, wybrałabym zapewne paradoksalny „poetycki naturalizm”. Nikt tak jak Moravia nie potrafi z eufemiczną gracją oddać paskudnego charakteru ludzkiej natury, przedstawić pełnego, nieupiększonego spektrum naszych małostkowych intencji i zachowań. Tworzony przez pisarza...

więcej Pokaż mimo to

Więcej opinii

Aktywność użytkownika Ania Gotowska

z ostatnich 3 m-cy

Tu pojawią się powiadomienia związane z aktywnością użytkownika w serwisie


ulubieni autorzy [15]

Kaja Malanowska
Ocena książek:
6,3 / 10
8 książek
0 cykli
26 fanów
Nicolas Presl
Ocena książek:
7,1 / 10
7 książek
1 cykl
Pisze książki z:
5 fanów
Paulina Wilk
Ocena książek:
6,9 / 10
13 książek
1 cykl
Pisze książki z:
32 fanów
Bohumil Hrabal - Zobacz więcej
Mario Vargas Llosa Szelmostwa niegrzecznej dziewczynki Zobacz więcej
Margaret Atwood Opowieść podręcznej Zobacz więcej
Mario Vargas Llosa Szelmostwa niegrzecznej dziewczynki Zobacz więcej
Margaret Atwood Opowieść podręcznej Zobacz więcej

statystyki

W sumie
przeczytano
75
książek
Średnio w roku
przeczytane
7
książek
Opinie były
pomocne
391
razy
W sumie
wystawione
74
oceny ze średnią 7,4

Spędzone
na czytaniu
363
godziny
Dziennie poświęcane
na czytanie
6
minut
W sumie
dodane
2
W sumie
dodane
0
książek [+ Dodaj]