rozwiń zwiń
Paweł

Profil użytkownika: Paweł

Oświęcim Mężczyzna
Status Czytelnik
Aktywność 8 tygodni temu
107
Przeczytanych
książek
320
Książek
w biblioteczce
19
Opinii
40
Polubień
opinii
Oświęcim Mężczyzna
Dodane| 4 książki
Mąż, Ojciec Bliźniaczek, Ojciec BullDoga Francuskiego, Archeolog z zawodu jak i Administrator systemu P2P. Z zamiłowania Politolog, student Zarządzania Projektami. Gram, Czytam, Komponuję, Zwiedzam, Uczę się.

Opinie


Na półkach: , ,

Pomimo wielu pozytywnych recenzji jak i wciągającego opisu na wielu stronach internetowych, zamierzałem od samej premiery wypożyczyć tą pozycję, by później ją nabyć, jeśli omawiany tytuł będzie tego wart. Niestety zawiodłem się na tej pozycji nieziemsko...

Sam zarys fabuły jest bardzo pociągający, społeczeństwo, które znamy przestało istnieć za sprawą inwazji naszych opiekunów, czyli ANIOŁÓW. Główna bohaterka już na wstępie omawia nam jak wyglądała cała wojna pomiędzy nami, ludźmi a nimi, aniołami. Oczywiście przegraliśmy, wszystkie miasta zostały zniszczone, komunikacja, elektronika, internet czy państwa przestały istnieć. Ludzie muszą walczyć o przetrwanie. Jak to w każdym świecie post-apokaliptycznym są różnego rodzaju gangi i byli wojskowi nadal trwający w swoich marzeniach do odbudowania świata z przeszłości. Tak w skrócie można przedstawić zarys (bardzo uproszczony bo nie o to tutaj chodzi by robić tzw. spojlery).

Chciałbym przejść do głównych bohaterów opowieści. Jak wyżej napisałem, główną bohaterką jest dziewczyna o imieniu Penryn, która walczy o przetrwanie ze swoimi bliskimi. Do rodziny wchodzi: jej chora umysłowo matka, mająca cały czas jakieś zatargi z diabłem lub cały czas do niej szepcze, oraz mała siostra, która jest niepełnosprawna fizycznie. Oprócz Penryn do grona głównych bohaterów należy zaliczyć Anioła, który podróżuje z dziewczyną, ponieważ obaj chcą dostać się do "gniazda" (główna siedziba Aniołów). Ona bo "opiekunowie" porwali jej siostrę w czasie walki jaka wywiązała się pomiędzy aniołami a jej towarzyszem. Jej kompan w czasie tej potyczki, traci skrzydła, dlatego za wszelką cenę, chce dostać się do głównej siedziby by mu je przyszyli.

Wszystko brzmi świetnie jak tak na pierwszy rzut oka przeczytamy zarys fabuły. Pomysł z aniołami, które niszczą nasz świat, brzmi naprawdę intrygująco i fantastycznie. Jednakże gorzej z wykonaniem...

Jakieś 2/3 książki jest na prawdę nudne jak "flaki z olejem". Pokazuje całą podróż z punktu gdzie porwali siostrę Penryn do "gniazda" aniołów. Wydawało by się, że będzie ona pełna przygód, jednakże na palcach jednej ręki można wyliczyć coś ciekawego: walka w biurze z gangiem, obóz wojskowych i walka z małymi demonami by na ostatnich 70 stronach przyśpieszyć akcję w sposób "ekspres" lub jeszcze lepiej, Susan Ee zrobiła "Orient ekspres". Jak na pozycję mającą ponad 300 stron to wydaje mi się coś za mało. Widać jest, że czaso-upychacze (lub strono-upychacze) i brak pomysłów, autorce zdarzył się od samego wstępu tej książki. Autorka miała pomysł na świat i mniej więcej w głowie poukładane co i jak, jednakże wykonanie nie wyszło tak jak miało być.

Należy dodać, iż postacie są bardzo papierowe, oprócz Penryn i jej matki, reszta to jedna wielka kartka papieru. Tak samo dialogi są bardzo jałowe, wręcz tworzone na siłę w czasie tej powieści.

Do pozytywów zaliczę świat i sam pomysł na opowiadanie.

Podsumowując, książka rozczarowuje, oczekiwałem serii z kałasznikowa, która sprawi, że książka mnie wciągnie od pierwszej chwili, jednakże tak się nie stało. Ja osobiście męczyłem się przy tym tytule, co sprawiło, iż czas jej ukończenia się wydłużył z 2-3 dni do 1 miesiąca. Nie polecam niestety, chyba, że ktoś ma inny gust i smak literacki to jak najbardziej może ją wziąć do ręki i przeczytać. Oczywiście zadaje sobie pytanie, czy sięgnę po II tom tej serii. Na dzień dzisiejszy, umieściłem ją na swojej półce "chcę przeczytać".

Pomimo wielu pozytywnych recenzji jak i wciągającego opisu na wielu stronach internetowych, zamierzałem od samej premiery wypożyczyć tą pozycję, by później ją nabyć, jeśli omawiany tytuł będzie tego wart. Niestety zawiodłem się na tej pozycji nieziemsko...

Sam zarys fabuły jest bardzo pociągający, społeczeństwo, które znamy przestało istnieć za sprawą inwazji naszych...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach: , ,

Uniwersum Metro 2033 to projekt międzynarodowy pod kierownictwem Dmitrija Głuchowskiego, gdzie różne historie są osadzone w świecie Metra 2033. Powieść "Piter" jest pierwszą pozycją przetłumaczoną na język polski, z tego rozległego i niebezpiecznego świata dla ludzi. Wiele opinii z jakimi spotkałem się na portalach internetowych, jest dla tej książki w dużej mierze albo negatywna albo oceniają ją na średnią.

Szymun Wroczek podzielił opowiadanie na trzy części, nie wliczam prologu i epilogu oczywiście, gdzie każda z osobna pokazuje walkę głównego bohatera o przetrwanie. W pierwszym akcja toczy się w metrze, w czasie wojny pomiędzy jednym prospektem a drugim, w kolejnej umieszczono akcję na zewnątrz metra, osobiście uznałem to za najbardziej interesującą część, ponieważ jestem ciekawy jak wygląda świat na zewnątrz metra, wyglądu istot, może jest to opisane na oficjalnej stronie Metra 2033, ale nie znam jeszcze na tyle dobrze język rosyjski by zrozumieć niektóre słowa. W ostatniej części przedstawiono powrót bohatera (oraz jego kompanów) do Metra, najsmutniejszy epizod książki dla mnie.

Pozycja napisana jest bardzo dobrym stylem, widać jest, że autor posiada bardo dobry warsztat pisarski, pomagający czytelnikowi zagłębić się w świat Metra 2033, a dokładniej w świat Petersburga i jego kolei podziemnej.

Kolejnym argumentem, przemawiającym za "Piter" jest grubość książki albo zawartość. Nigdy nie pisałem o tym, ale od paru lat mamy vat, który niestety mnie czasami dobija. Wydawnictwo Insignis za 600 stron, kazało sobie naliczyć, prawie czterdzieści złotych. Nie będę wymieniła innych wydawnictw, ale jest to cena bardzo atrakcyjna.

Ostatnią pozytywną cechą, o jakiej chciałem wspomnieć jest samo zakończenie, które można odczytać dwuznacznie w pewien sposób. Nie będę spojlerował i pisał co i jak. Jednakże polecam się zastanowić nad sensem końcówki tejże pozycji.

Do negatywnych cech należy zaliczyć błędy w tłumaczeniu, chodzi dokładnie o literówki lub brakujących słówek, w szczególności jest to widać od połowy książki.

Kolejną słabą stroną są błędy w przypisach, może zrobiono to specjalnie, jednakże należy zachować pewne standardy jakie przyjęto.

Na samym końcu chciałem zaznaczyć chyba najgorszą rzecz jaką znalazłem, można znaleźć skrótowe opisy. Co mam na myśli, w dwóch lub trzech miejscach autor często przyśpiesza akcję, podam przykład. W jednym rozdziale Wroczek rozpisuje się na temat podróży bohatera, a parę stron dalej jest: no przeszedł przez stację, tą, tą i tą... Trochę przesadzono, ale rozumiem, nie każdy lubi długie opisy.

Niniejsza pozycja jest "bardzo dobra", to chyba najdłuższa opinia jaką napisałem na tym portalu. Ale jestem świeżo po lekturze, dlatego postanowiłem napisać do każdej książki swoją opinię. Lecz wróćmy do podsumowania, mogę się czepiać, chodzi o negatywne strony, jednakże nie ma książki idealnej a ona parę błędów ma co powodowało, że zakłócało moje skupienie i podziw nad tym światem. Jednakże polecam "Piter" z całego serca i na pewno sięgnę po tą pozycję jeszcze raz.

Uniwersum Metro 2033 to projekt międzynarodowy pod kierownictwem Dmitrija Głuchowskiego, gdzie różne historie są osadzone w świecie Metra 2033. Powieść "Piter" jest pierwszą pozycją przetłumaczoną na język polski, z tego rozległego i niebezpiecznego świata dla ludzi. Wiele opinii z jakimi spotkałem się na portalach internetowych, jest dla tej książki w dużej mierze albo...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach: , ,

"Radykalni" to ciekawa pozycja w której znaleźć można świadectwa osób nawróconych. Wiele opinii zarzuca, iż są to świadectwa bardzo płaskie, szare, nijakie. Trudno się nie zgodzić, jednakże każda osoba inaczej przeżywa tytuł. Nie będę oceniał tego tytułu jednakże opiszę swoimi słowami czy można przeżyć katharsis.

Niniejsza publikacja była polecona, przez Panią w kościele Ducha św. w Toruniu, po zadaniu prze ze mnie pytania czy posiada jakąś ciekawą pozycję na temat Boga i nawróceń. Pierwsze co wyciągnęła to "Radykalni" autorstwa Marcina Jakimowicza. Podszedłem do niej sceptycznie, ponieważ starsza ekspedientka stwierdziła, że wielu młodych ludzi po niej wraca odmienionych. Jako osoba bardzo racjonalna, stwierdziłem: kupiłem to i muszę przeczytać. Książka nie jest długa, ale treściwa moim zdaniem. Oczywiście jest skierowana bardziej do młodych osób, niż do mnie, ale jednakże każdy coś znajdzie w niej dla siebie. Czasami można odnieść wrażenie, że wiara ta jest bardzo płaska, jednakże po głębszych przemyśleniach, człowiek zaczyna postrzegać świat inaczej. Dzięki niej spostrzegłem świat trochę inaczej, jednakże jest to temat na dyskusję bardziej, niż na opinię.

Podsumowując, na pierwszy rzut oka może jest ona bardzo dziecinna, jednakże do pewnych tytułów trzeba podejść na spokojnie i je przemyśleć.

"Radykalni" to ciekawa pozycja w której znaleźć można świadectwa osób nawróconych. Wiele opinii zarzuca, iż są to świadectwa bardzo płaskie, szare, nijakie. Trudno się nie zgodzić, jednakże każda osoba inaczej przeżywa tytuł. Nie będę oceniał tego tytułu jednakże opiszę swoimi słowami czy można przeżyć katharsis.

Niniejsza publikacja była polecona, przez Panią w kościele...

więcej Pokaż mimo to

Więcej opinii

Aktywność użytkownika Paweł Tomala

z ostatnich 3 m-cy
Paweł Tomala
2024-03-06 21:20:01
Paweł Tomala ocenił książkę Smak. Życie i jedzenie na
8 / 10
2024-03-06 21:20:01
Paweł Tomala ocenił książkę Smak. Życie i jedzenie na
8 / 10
Smak. Życie i jedzenie Stanley Tucci
Średnia ocena:
7.1 / 10
208 ocen
Paweł Tomala
2024-02-10 22:29:48
Paweł Tomala ocenił książkę Dobranoc, Aniu na
8 / 10
2024-02-10 22:29:48
Paweł Tomala ocenił książkę Dobranoc, Aniu na
8 / 10
Dobranoc, Aniu Kallie GeorgeGenevieve Godbout
Średnia ocena:
8.2 / 10
10 ocen
Paweł Tomala
2024-02-10 22:29:10
Paweł Tomala ocenił książkę Oliver i spółka na
5 / 10
2024-02-10 22:29:10
Paweł Tomala ocenił książkę Oliver i spółka na
5 / 10
Oliver i spółka Walt Disney
Średnia ocena:
6.7 / 10
75 ocen
Paweł Tomala
2024-02-10 22:27:24
Paweł Tomala ocenił książkę Moja rodzina i inne zwierzęta na
6 / 10
2024-02-10 22:27:24
Paweł Tomala ocenił książkę Moja rodzina i inne zwierzęta na
6 / 10
Moja rodzina i inne zwierzęta Gerald Durrell
Cykl: Trylogia z Korfu (tom 1)
Średnia ocena:
7.5 / 10
522 ocen

ulubieni autorzy [13]

Anthony de Mello
Ocena książek:
7,2 / 10
15 książek
0 cykli
Pisze książki z:
290 fanów
Stanisław Lem
Ocena książek:
7,3 / 10
138 książek
9 cykli
3278 fanów
Miron Białoszewski
Ocena książek:
7,1 / 10
48 książek
4 cykle
Pisze książki z:
238 fanów
Suzanne Collins Kosogłos Zobacz więcej
William Wharton Tato Zobacz więcej

statystyki

W sumie
przeczytano
107
książek
Średnio w roku
przeczytane
5
książek
Opinie były
pomocne
40
razy
W sumie
wystawione
107
ocen ze średnią 5,9

Spędzone
na czytaniu
636
godzin
Dziennie poświęcane
na czytanie
5
minut
W sumie
dodane
0
cytatów
W sumie
dodane
4
książek [+ Dodaj]